
Luksus-fiasko feires
7. april feires den franske fiaskoen. Og det i et britisk museum.
Det føles som et evighet siden, men faktisk er det ikke mer enn rundt ti år siden lanseringen av luksusbilen Renault Avantime. Produksjonen opphørte etter mindre enn to års produksjon (2001 til 2003) og 8557 bygde eksemplarer. Hvem ville vel kjøre rundt i en slags tofarget glassarkofag?
Så spesiell er Renault Avantime at du ikke finner et eneste eksemplar blant de 65.000 bruktbilene på Finn.no
Bak Avantime sto selskapet Matra, som ikke bare utviklet bilen, men også bygde den for Renault, slik Matra hadde gjort med suksessen Espace.
Les også: Helelktrisk fra Renault
Spesiell
Det kanskje mest spesielle – og kompliserte – ved Avantime var de to enormt brede og vindusrammeløse dørene, som delvis parallellforskjøv seg ut når man åpnet dem. Dørløsningen forsinket lanseringen av Avantime så mye at da den endelig kom på veien, var ikke den øvrige teknikken i bilen på høyde med det kundene forlangte i en høyt priset luksusbil.
BAK RATTET: Knapt noen produsent med vettet i behold våget å sette et slikt bilinteriør i produksjon for ti år siden. (Foto; Øivind Skar)
Les også: Mercedes + Renault = sant
Vekker oppsikt
Ikke engang Rolls-Royce vekker oppsikt på nivå med Renault Avantime, selv ikke ti år etter bilens død.
Kostnadene knyttet til utviklingen og produksjonen av Avantime ble for mye for Matra. Samarbeidet med Renault ble brutt, og bilen ble Matras siste gatebil.
Nå er det jo slik at jo særere bilen er, jo større behov for å markere dens fortsatte tilstedeværelse. Feiringen av underlige Avantime finner sted i Coventry Motor Museum i England 7. april.

Lesernes kommentarer
Gunnar Larsen
29. mars 2012 - 9:27
Individualisme
Oddvar Inge Molde
29. mars 2012 - 16:06
Individualisme