
Høyhastighetstog – lønnsomt eller ulønnsomt?
På korte avstander konkurrerer toget med bilen, og på lengere avstander flyet. På korte avstander inn til store byer er bilens hastighet lav på grunn av kø. Så hvis toget kan holde 150 km/t + er det mer enn nok til å slå bilen. Toget er mest lønnsomt når det akkurat slår bilen.
Hever en hastigheten med ytterlig 50 %, vil dette senke lønnsomheten kraftig for toget, og folk vil gå over til bil på grunn av togets høye pris. Med doble rette spor rundt Oslofjorden, kombinert med hyppige og presise avganger er 150 km/t + det beste, sikreste og mest økonomiske alternativ.
Når tog går fort, hastighet 250-350 km/t stiger kostnaden enormt. Driftskostnadene, inklusive nødvendige sikkerhetstiltak, kan bli inntil 10 ganger så høye som for tog i 150 km/t +.
På lengere avstander må toget slå flyet hvis det skal bli lønnsomt. I tillegg må anleggskostnadene kunne forsvares på bakgrunn av maksimalt trafikk potensial på den aktuelle strekning. Beregninger fra California viser at høyhastighetstog ikke er lønnsomme på strekninger under cirka 600 km. Det vil si at i Norge, med korte avstander og en liten befolkning, vil høyhastighetstog ikke bli lønnsomme.
Eksempel: Oslo-Bergen. Avstand med rette spor cirka 350 km. 5 stop a 5 min. Hastighet i gjennomsnitt 170 km/t. Dette gir en reisetid til på 2 t og 29 min.
Da taper flyet glatt og toget vil oppnå lavest mulig kostnad. Om det vil være samfunnsøkonomisk lønnsomt er et annet spørsmål.
I løpet av 40 år vil vi oppleve at prisen på persontransport med bil vil bli redusert med 50-70 %. Dette er nettokostnader hvor vi ser bort fra sinnssvake norske energiavgifter.
Konklusjonen er at vi bør bygge doble rette spor rundt Oslofjorden, og utbedre, bygge rette spor i resten av Norge ettersom vedlikehold gjør dette nødvendig. Hastigheten bør være 150-200 km/t.

Barns beste
Lesernes kommentarer
Ounni Pillai
16. februar 2012 - 20:07
Fremmedord.....
Sigmund Abusland
16. februar 2012 - 21:40
Man glemmer lett
Thore Stoveland
16. februar 2012 - 22:29
De stormanngales våte drøm.
Og hva må kuttes ut hvis det skal brukes så mye penger på tog? Bedre veier? Helse?
Ruben Iversen
21. februar 2012 - 13:20
Ikke så rart
Har lest om at det er ett par signal linjer er over 30 år gamle.
At det ikke har gått værre er ren og skjer flaks.
Per Knutsen
17. februar 2012 - 22:54
Baklangs inn i fremtiden
Årsaken ligger i at Norge er så priviligert at vi kan kjøre bil.
Bil er en lukket selle som er privat og ingen smittefare, osv.
Bil er enkelt å greit ca 10 ganger mer behagelig en tog,
Bil kan kjøre fra garasje i ditt hjem, og så rett til destinasjon.
Så hvorfor skal vi streve etter å kjøre tog ?
Selv om en gruppe tog entusiaster har våte drømmer om tog på kryss og tvers av Norge.
Rett å slett for det vi er så heldige at vi ikke trenger å proppe oss inn i dette 100 år gamle jern konseptet, som går på skinner som må fikses på hele tiden.
Fremtiden er bil og fly.
Kyrre Storli
19. februar 2012 - 12:10
Prøvekjøring som gikk galt !!
Sigmund Abusland
19. februar 2012 - 14:42
Hvis vi ser for oss
Jorunn Lauvstad
27. februar 2012 - 10:54
God fremtid
Hvorfor ikke lage en kombinasjon mellom tog og bil? På de lange transportetappene kan toget frakte bilene.
Fordeler med tog:
1. Toget kommer nærmere bestemmelsestedet enn fly, og bilen kan ta den siste etappen.
2. Toget kommer raskere frem enn bilen på de lange transportetappene, og det er mulig å sove/hvile, bruke data osv. undervegs.
3. Det er rimeligere å vedlikeholde skinnegangen enn veier. Investeringene når det gjelder å bygge traseene er veldig store, men om vi bruker oljeformuen så har vi i hvert fall garanti for at også senere generasjoner får glede av den.
4. Togtransport fører til færre ulykker enn biler.
5. Gode kommunikasjonsmuligheter er viktig for næringslivet i forskjellige områder av landet, og tiltrekker flere turister.
6. Presset på de større byene reduseres når det gjelder bosetting.