Hvorfor har statsansatte særfordeler?
Statsansattes fordeler:
De aller fleste som arbeider i det offentlige, tjener bra med tilhørende fordeler. De offentlige ansatte blir godt tatt vare på økonomisk og sosialt. De er godt beskyttet av sterke fagforbund som sørger for lønnsutvikling og tilrettelagte forhold omkring pensjoner og andre rettigheter. Dessuten har de med på laget myndigheter og politikere som passer på pengesekken, slik som bukken passer havresekken. De bevilger til seg selv.
De svakeste holdes nede.
Samtidig holder de de svakeste nede og klager på utgifter i forbindelse med uføretrygder og andre offentlige sosiale utbetalinger til de svakeste nederst på rangstigen. De uten å arbeide, trygdete, de med laveste pensjoner, - må betale full pris for det meste.
Ingen muligheter for privilegier
De har ikke mulighet til å få lån i banken med privilegier, eller kjøpe mat til kantinepriser til sterkt subsidierte priser som de offentlige ansatte kan.
Er du uten å arbeide for eksempel, må du betale full pris på reiser og andre tjenester. Det slipper politikere og mange andre offentlige ansatte. De svakeste stiller svakest på de fleste områder. Det virker som det verste som kan skje en person i samfunnet, er å bli syk og satt utenfor i dagens Norge.
”Kapitalismen i verdens rikeste land”
Etter min mening tar kapitalismen feil når det tråkkes ned på de svakeste i samfunnet. Men det betyr ikke at jeg mener kommunismen har noe for seg. Vi har behov for kapitalisme med en bedre moral, etikk og sosialt innhold.
Organisér de svakeste:
De svakeste er ikke organiserte, og det er grunn til å spørre: Hvorfor er ikke staten behjelpelig med at de som stiller svakest i samfunnet også blir organisert i et felles forbund som kan tale deres sak og blir stillet likeverdig med de andre i samfunnet? I det hele tatt er det ganske urettferdig for de økonomisk svakeste i samfunnet at de ikke får hjelp til å tale sin sak, og må ta til takke med smulene fra de rikes bord.

Barns beste
Lesernes kommentarer
Oddarildhellvik
30. desember 2011 - 19:03
Er bare blitt slik !
AP/SV er partier som nok vurderer off. ansatte som bedre mennesker enn de som er besudlet av privat sektor. Praktisk talt ingen av stortingsrep. fra disse partier kommer fra privat næringsliv.
Vi som er i privat sektor eller trygdede er nok dessverre annenklasses borgere.
John Partenyi
30. desember 2011 - 19:46
Helt einig
Job
31. desember 2011 - 13:43
Innertier igjen
http://e24.no/statsansatte-kan-tjene-paa-eurokrisen/20136591
Godt nyttår
Tore Tønder
30. desember 2011 - 21:40
Politikere hevder de er verdiskapende....
Jeg sa til en lærer : - Din elev er en utgiftspost, inntil eleven kommer i jobb og betaler skatt. Bare eleven ikke blir lærer...
Stiller du spørsmål om politikere er inntektsbringende sier de ja at de også driver med verdiskaping. Og at de tilnærmelig uerstattelige for næringslivet?
Hans Fosshagen
1. januar 2012 - 17:48
Komentar til dit synspunkt..
Men det er viktig at lærekreftene ikke luller seg inn i den sosial komunistiske ideplan og grunnfilosofi tror jeg.
Her er det veldig mye som kan forbedres og skapes forståelse fgor i blant lærekreftene i landet.
Det er viktig at de forstår hva som skaper vekst og fortjeneste og hva som bare er en bedrift for å tilretelegge for nettopp verdiskapning.
Om vedriskapningen blir vurdert slik politikkerne ser det er vel en av grunnen til at Oslo fremstår som det mest produktive stedet i Norge.
Renst sosialistisk stemmer nok dette men ikke i praksis, men det er fine tall å bruke når man står i ring og klapper hverandre på ryggen...
Men produktibviteten av dette blir som å holde varmen ved å la vannet gå i buksa...
Hans Martin Øvre
30. desember 2011 - 22:59
Ikke skyld på kapitalismen.
Tore Tønder
31. desember 2011 - 14:39
Øvre der er jeg enig med deg!
spørsmålet og etterlyser en bedre moral, etikk og allmenne sosiale holdninger i regjeringen, stortinget, departementene, direktoratene og andre.
Det er der vi burde finne de gode eksempler.
Jeg er enig i at kapitalismen i seg selv ikke kan skape bedre holdninger når det gjelder moral, etikk og sosiale holdninger. Der bør myndighetene gå foran som gode eksempler og føre en politikk som gjør at også andre følger de samme spilleregler være seg offentlig som privat sektor etter min mening.
Thore Stoveland
31. desember 2011 - 17:38
Gammelt arvegods
Nå er offentlig ansatte flest betalt på linje med, eller bedre enn i privat sektor, så disse ordningene burde tas bort. Som artikkelforfatteren sier burde man heller dekke reiseregninger og telefon utgifter for folk som trenger dem bedre. Arbeidsledige og folk
med sosialtrygd som eneste inntekt. Det koster å følge med på internett, ringe mulige arbeidsgivere og gå på intervjuer.
Grunnen til at ordningene ikke er fjernet forlengst tror jeg er fordi AP/SV er redd for å miste velgere. For hvem tror du stemmer AP/SV? Industriarbeidere? Det er jo ingen igjen. Oljearbeidere som tjener en million i året? Å nei, det er de offentlige ansatte det. Samt endel andre tullinger som fremdeles tror AP/SV jobber
for et rettferdig Norge. Og som er SÅ fornøyde med å stå år i kø for nødvendige helsetjenester og plass på sykehjem mens politikerne deler ut milliarder til all verdens tullete påfunn. I utlandet.
Terje Rønning
15. januar 2012 - 16:59
Svar til Thore Stoveland.
Atle Eriksen
1. januar 2012 - 15:05
Bruk og kast
Vi er statens innkrevere av mva og skatter, slik at de offentlige ansatte kan få det de fortjener. Og stakkars den som ikke klarer å henge med, han skal knuses.
Fyttihelvete.
Tore Tønder
2. januar 2012 - 17:25
Jeg modererer debatten!
Jeg har funnet ut at det er urettferdig å ta alle offentlige ansatte over ett. Noen har sikkert fordeler som offentlig ansatt, men ikke alle. Det er nok særlig ansatte i staten som stikker av med fordelene i flertall.
Statens ansatte får lån fra felleskassa. Regjeringen vil bruke 10 milliarder av felleskassas kroner til boliglån langt under markedspris i år (2012) Kilde Aftenposten:
http://www.nrk.no/okonomi/milliarder-til-lan-til-statsansatte-1.7326067.html
Knut Anton Mork er sjeføkonom i Handelsbanken. Han mener regjeringen og staten opptrer uryddig og urenslig når de tilbyr statsansatte superlån gjennom Statens Pensjonskasse.
Rentene på superlånene ligger langt under vanlig markedsrente på boliglån, og gildet betales fra fellesskapets penger gjennom statsbudsjettet.
– Det er tydelig at staten forsøker å gi dette som et ekstra påslag i lønnen til sine ansatte. Det kunne de like gjerne gjort gjennom lønnsforhandlinger. Det ville være åpnere, ærligere og rensligere, og det ville kommet alle til gode, ikke bare dem med boliglån, sier Mork.
Skal det gis fordeler bør det gjelde alle i privat og offentlig sektor
Når det blirgitt frynesgoder til noen hvem tenker regjeringen på de som sitter nederst på bordenden. De fleste får absolutt ingen goder. Jeg kan heller ikke se noen grunn for at fordi noen er ansatt i staten skal de ha fordeler folk flest ikke har. Og dette har ikke noe med jantelov å gjøre men anstendighet, etikk og moral fra Regjeringens side.
Tor Kristensen
3. januar 2012 - 18:57
Goder
Gudmund Havardsgard
19. januar 2012 - 16:13
"Suger" de off. ansatte fra statskassen?
La meg aller først slå fast at utg.pkt. mitt for det som kommer nedenfor, er at de off. ansatte utfører en jobb som samfunnet trenger.
Hvis utg.pkt. er noe annet, må alt i artikkelen diskuteres på annen måte.
Jeg er pensjonert lærer (lektor) etter 38 år i ungd.skole og videregående skole. Skulle altså kunne uttale meg, synes jeg.
Har jeg hatt sterkt fagforbund: Tja, ikke mer enn det som er vanlig
Har jeg tjent godt: Tja, etter 7 år på univ.tet, synes jeg lønn var passelig. Hadde jeg blitt ufør, ville jeg vært på samme linje som alle andre uføre.
Ble jeg tatt godt vare på: Godt nok, men slik er det vel i resten av yrkeslivet. Ble en overflødig, var en blant de arbeidsledige på lik linje med andre.
De holder de svake nede: Virker som dette rettes mot de off.ansatte, men Tønder mener vel Stat/Kommune her? Ellers er han unsaklig.
Privilegert med lån: Tja, Statens pensj.kasse har akseptable lån. Men renten var ikke lavere enn i andre banker.
Kjøpe mat til sterkt sub. priser i kantina: Erfarte det aldri. Matpakke!!
Gode pensjoner: Tja - mange bedrifter har like gode pensj.ordninger nå. Bet. inn fra 5000-7000 kr årlig til SPK, ved siden av vanlig trygdepremie. Med rente og rentes renter blir det mange 100 000 ut av disse innbet. til SPK i løpet av et arbeidsliv.
Subsidierte reiser: Kun i arbeidssammenheng - kurs osv. Liknende det som er vanlig i firmaer.
Konklusjon: Det off. var en grei nok arbeidsgiver. Men ikke mer.