Demonstrasjoner mot regjeringen i Yemen, den eneste fullstendige republikken på Den arabiske halvøy. (Foto: Epa)

Arabia våkner

De siste ukers dramatiske begivenheter i de arabiske land har i løpet av kort tid omformet Den arabiske verden og foran verdens øyne demonstert en ufattelig grusomhet overfor sin egen befolkning.

Etter tusen år i søvn våkner de arabiske land opp og oppdager at forandringens vind omsider blåser over deres  byer og landsbyer. De har noe de skal ha sagt og for første gang våger de, med livet som innsats, å si det. Krav om demokrati, menneskerettigheter og makt over egne liv lyder overalt.

Tradisjonelt har menneskerettigheter og demokrati hatt trange kår i araberlandene. Vestlige kolonimakter, Det osmanske rikes århundrelange dominans, de arabiske stammeledere, de ulike monarkiene, noen mer repressive, andre mindre,  eller ideologisk baserte partier, som Bath-partiene i Iraq eller Syria, Libyas stamme-baserte diktatur, har gitt skrinne kår for arabisk frihet.

Resultatene har for de arabiske og persiske folk overalt vært det samme: diktatur av mange farger og avskygninger, som alle som en førte den enkelte frihetssøker inn i de samme fengeselscellene, inn til den samme torturen og til den samme bøddelen som ventet i enden av veien – i Irak, i Iran, i Syria, i Libya.

Som et potent redskap har de tradisjonelle grusomme straffesystemene, sharia, med steining og amputasjoner, alltid fungert som et effektivt redskap for å kue befolkningen, i Iran, i Saudi-Arabia. De arabiske kvinnenes miserable stilling vil snart forandres. Det er mange kvinner, ja også barn, som har ofret sitt liv i frihetskampen! Det er få eksempler i moderne historie på en slik samvittighetsløs brutalitet overfor sin egen befolkning som den vi i disse dager ser demonstrert i den arabiske og muslimske verden.

Inntil nå har Israel vært det eneste demokratiet i Midt-Østen. Snart får det følge av fler! Snart, forhåpentligvis, slutter den eldgamle egyptiske sivilisasjon seg til verdens familie av demokratier. Når de syriske kanonmunningene og de libyske geværløpene sikter seg inn på demonstrantene, vet både diktatorene og deres ofre, takket være moderne medier, at for første gang følger verden med; det er ikke lenger mulig å myrde i mørke, slå de opposisjonelle helseløs bak tykke fengselsmurer, skremme millioner til taushet og underkastelse under trussel om døsstraff, tortur og represalier mot familie.

Det som en dødsklokke som ringer for dem som stjal seg et land, som Gadaffi i Libya, Assad-familien i Syria og alle de andre som ranet til seg de arabiske folks rikdom som en tyv om natten og som nå rasende meier ned dem som vil ta byttet fra dem. Dette er i sannhet historiske dager, et stolt øyeblikk for den frihetstørst som på utrolig kort tid har omformet hele den arabiske verden. Nå står det gamle Persia for tur. For ingen tror vel for alvor at den eldgamle iranske høykulturen vil sove når araberne våkner?

Lesernes kommentarer

Demokrati og luftslott

Likevel tror jeg personlig at Arabia ikke blir den vakre sommerfuglen vi i vesten ønsker og håper at den blir.
Snarere et styrket samhold i regionene, og innstramming i islamsk ideologi.
Kravet om demokrati og ytringsfrihet, er bare verktøyet som setter hjulet i gang for det teokratiske styresettet kommer i posisjon over tid.
Dermed vil Iran ha sterke allianser som støtter samme politisk retning. Noe som verdensfreden ikke er tjent med..

Ønskedrømmer

Jeg er ikke så optimisk som artikkeforfatter, demokrati må komme nedenfra og så må de vite hva demokrati er og hvilke plikter og
rettigheter det medfører.Det første de må lære seg er og slutte med
og løse alle problemer med vold og drap. Jeg er redd for at
militærdiktaur ersattes av prestediktatur, eller en kombinasjon av
begge deler, mest sannsynelg i Egypt, der Brorskapet og Mititæret
deler på makten. Men en ting er sikkert etter de siste hendelser er at
Isreal er enda mer utsatt enn tidligere.

Visste vi det ikke.

Det er noe alvorlig gale når et lands myndigheter kan skyte på egne innbyggere for å drepe dem. Et slikt land skal skyves ut i det ytterste mørke. Vi har ikke bruk for politikere a la Støre som glatter over og vil ha dialog med djevelen. De skal kastes ut av FN, for FN skal ikke gi djevlene legitimitet.
Vi må komme vekk fra oppfatningen av at diktaturet er legitimt fordi det har makten i et land. Vi må lære oss en gang for alle, at det er folket som skal ha makten i sitt land! Ikke en eller annen skjeggape som stjeler makten fra folket!
Kom til å tenke på Hamas som etter valget på Gaza-stripen, begynte å skyte på opposisjonen for å fjerne dem fra Gaza slik at de kunne innføre sitt Hamas-diktatur der.
Det avstedkom minimale oppslag i norsk media. Nå er samme media bekymret for Libya, Syria, osv.
"Det kommer ikke an på hva som blir gjort, men på hvem som gjør det."

???

Det er interessant at alle disse landene har samme religion. Skulle ikke dens påvirkning ha noe å si for mangel på demokratiutvikling, tortur, autoritære regimer?
Og mangel på drøfting av dette i norske diskusjoner kan vel bare skyldes feighet?
Forøvrig har de menneskene som bor i Egypt nå ingenting å gjøre med den "gamle høykulturen" som var der før, og burde også slutte å ta(og bli gitt) kred for dette. De kom faktisk mange hundre år etterpå..
Den som tror at disse landene kommer til å få(eller ønsker) vestlig, demokratisk styresett er bare vanvittig naiv! Bare vent og se..På lang sikt er nok Kalifatet en mer logisk utvikling.Det nordmenn flest, i sin grensløse blanding av naivitet, kunnskapsløshet og selvgodhet Ikke forstår er at religionen i disse landene ikke er noen "kosegreie" som her, som man plukker fram når det passer en. Den gjennomsyrer hele samfunnet og hele livet, og de fleste innbyggerne ønsker å fortsette med det. Den endring de ønsker seg er større frihet fra korrupte myndigheter og jobb/bedre økonomi.
"Etter 1000 år med søvn" er naturligvis også fullstendig historieløst. Det har faktisk skjedd ganske mye i løpet av disse 1000 årene i den muslimske verden. At artikkelforfatteren ikke kan sin historie før han skriver er imidlertid intet problem. Det som derimot Er et problem er at norske myndigheter, på høyeste besluttende nivå, er akkurat like kunnskapsløse(om ikke verre) som artikkelforfatteren. DET er et seriøst problem! En usunn blanding av kunnskapsløshet, for mye penger, hysteri, naivitet og en del andre rare ting er det som styrer deres beslutninger.Egentlig er det forunderlig hvor dårlig allmenkunnskap Vårt folk er i besittelse av, når man tenker på hvor mye penger man bruker på utdanning her.

Våkner? Tøys!!

Hmm....

En Meget god kommentar, om jeg skal si det selv! Klar, kunnskapsrik og konsis! At ikke forfatteren overstrømmes med komplimenter sier vel bare noe om mangelen på kvalitetssans i det norske folk.

Degenerated through the present Regime; slimey, speatlicking nogood media people roam the land, like birds of prey, with the intent to destroy the last bit of integrity and courage of the norwegian people.
Which will be an easy job. The people itself almost drowned in reality tv and self satisfaction, punch-drunk like an old boxer, brainwashed by a self-serving goverment.

Tror det er oljen

som er årsaken til at vi råd til og holde oss med slike kunnskapsløse
politikerer.Konsekvensene av gale avgjørelser og pengesløsing glattes elegant over med oljepenger.Historieundervisningen starter
fra 1970 i Norge eller det året de er født. Jeg vil påstå at vi i hele
Norgeshistorien ikke har hatt et mere kunnskapsløst storting, uten
at jeg er noe orakel i det henseende.Spesielt gjelder det i MiIdt-Østen
der Palistinakomiten er premisseleverandør og som referes ukritisk
i norske media, en blir faktisk flau mange ganger.

Tror det er oljen..

Jeg tror at grunnen til det ligger dypere enn som så. Oljen har gjort ondt verre etter mitt skjønn. Norge har gjennom hele historien med suverenitet blitt tiltrukket av populistiske politikere med enkelte, hurtigvirkende og gjennomsnitlige allmennfornuftbaserte løsninger. Med andre ord taktikk- politikk. Problemløsnings basert. Strategien imidlertig krever problemforutsettelse, analyse, omfattende konklusjoner, konsekvensutredning og forebygning- en helt annen tankemåte, basert på kunnskap. Dermed må man ha både historiekunnskap og alle de andre kunnskaper. Sørgelige greier.

Tror det er oljen..

Sant. Det kan virke som om analyse og konsekvensutredning er litt for slitsomt for nordmenn.
Vi hører ofte at; ja det har de statistikk på i Danmark, Sverige etc. men ikke i Norge..

Når man ikke engang gidder å samle inn elementær statistikk, som kan være et nyttig styringsredskap, er det ikke rart analyse etc.. kommer i bakleksa.

Med sånne forhold er det naturligvis drømmetilstander for populister av alle politiske avskygninger.

Politikerpakk og voldtekter

Hvordan kan man unngå en økning av voldtekter i en by man fyller med unge mannlige fremmedkulturelle som er fulle av frustrasjon og forakt overfor både landet, og ikke minst overfor norske kvinner. En kvinnegenerasjon som både er mindre solidariske med hverandre og drikker vesentlig mer enn før. Og et dårlig utbygd og tafatt politi. Når tilogmed de politikere som har bidratt til å skape disse forhold faktisk fornekter dem og bare kommer med tafatte, naive forslag, ja da må det faktisk gå som det går. Det kan tilogmed bli vesentlig verre!
Grunnen til at det er svært mye verre her enn i sverige og danmark er ganske enkelt svært mye dårligere politisk ledelse, på alle nivåer!