Osama er drept, en trist dag for internasjonal lov
Drap uten rettsak og dom er ikke lov i henhold til internasjonal lov. USA hadde ingen juridisk sak mot Osama, de hadde heller ikke noe bevis for at han hadde noen forbindelse med 9/11.
Hundrevis, kanskje tusenvis av mennesker har blitt drept av ulovlig utsendte droner i Pakistan i jakten på Osama, dette er enda et brudd på internasjonal lov.
Tilsynelatende tror Sikkerhetsrådet og FNs generalsekretær Ban Ki-moon at USA handler etter loven. Herved konkluderer jeg med at vi lever i den mørkeste tiden for internasjonal lov, millioner uskyldige har blitt drept av USA, Guantanamo Bay er fremdeles åpen, Osama har blitt drept uten lov og dom og flesteparten av verdens ledere støtter dette.

Barns beste
Lesernes kommentarer
3. mai 2011 - 15:23
Millioner drept.
Ola Bog
3. mai 2011 - 15:59
dunk
under falsk flagg her i trådene.
Under pseudonym. Javel. OK.
Hør her: Når det gjelder antall drepte.
Nord-Amerika. Dra fem hundre år
tilbake i tid. Begynn med indianerne.
Ta det derfra. Nei, jeg spøker ikke.
3. mai 2011 - 16:51
Jeg kunne nå tenkt meg
Da starter jeg med kristendommen, den største massemorder i de siste to tusen år, så kan vi sikkert legge til Djengis Kahn og liknende, men vi går til forrige århundredet.
Kommunismen med Stalin i spissen, kanskje så mange som 80 - 90 ,millioner, den andre store kommunisten borte i Kina du vet, ca 30 millioner.
Så kommer vel Hitler med sine direkte drap på rundt 6 millioner, og totalt i andre verdenskrig sånn ca 56 millioner.
Pol Pot med sine 3 millioner.
Jeg kan godt fortsette, men den debatten blir helt tullete.
USA som USA har ikke drept millioner, men helt sikkert en million eller to, smågutter i den sammenhengen allikevel.
Birger Hetland
3. mai 2011 - 20:20
Sanne kristne
3. mai 2011 - 20:50
Så den
Og alle "hekser" som ble brent på diverse bål.
Så alt dette er utført i kristendommens navn, men av mennesker som ikke er sanne kristne. Javel ja!
Frida FREDRIKSEN
4. mai 2011 - 11:02
Sanne kristne...??
Kristendommen ble vel innført med blodig makt og påtvunget folket.Det har vi vel alle lest i historien,eller....??
Den ene religionen er vel ikke bedre enn den andre.Dvs. LIKE FORDØMMENDE.
Birger Hetland
5. mai 2011 - 9:11
Sanne kristne
4. mai 2011 - 14:02
Historieløshet som skremmer.
I Namibia utryddet Tyskere lokale stammer etter den samme ideologien om den sterkestes rett. Men her som ellers representere også kristne ulike krefter. Mens Vaktikanstaten hjalp Nazistene, døde katolske prester og nonner i kampen for å beskytte jøder i Polen.
Åsmund Tetlie
3. mai 2011 - 20:53
Hvorfor ikke begynner 1400 år tilbake.
har til USA, hadde det ikke vært for USA så kunne vi ikke sitte her og
blogget om alt mulig tull. Terrorister har ikke noen internasjonal lov og støtte seg
til. Det som FN og NATO nå gjør og angripe en suveren nasjon,
Libyia og gå etter statens leder Gadaffi strider mot Haagkonvesjonen
og er kort og godt ulovlig. Les dagens meininger i Dagsavisen fra
Asle Toje.
Suverent på førsteplass i historien er islam med 270 mill. døde,
på annenplass er kommunismen, bare på et århundre ca.130 mill.
Dette er et kort udrag fra vitenskaplige undersøkelser om islam, der
fagfolk irriterte seg grønn over kunnskapsmangelen hos politikerne
i Kongressen. intersant lesing, spesielt om fenomenet dualisme i
islam som gjør vestens politikere og jurnalister til et lett bytte.
http://universalgeni.wordpress.com/2007/02/16/islam-97-af-jihad-handler-om-krig-3-handler-om-indre-kamp/
Indre jihad er ment som mental undertrykking av menneskelig følelser
for og utføre Allahs påbud..Tror ikke folk forstår hvilken kraft troen i
islam har.
Ola Bog
3. mai 2011 - 15:40
takk
Du har helt rett. Det positive her
er at ifølge fx Johan Galtung er
USA en saga blott før år 2020.
Snart slutt på dét globale gangsterveldet ~
I åra som kommer vil mye forandres.
B-)
Espen Altmann
4. mai 2011 - 13:57
2020
Tror du at det går så mye bedre med oss hær?
Roy Calhoun
3. mai 2011 - 15:44
Anja,
Terje Sørensen
3. mai 2011 - 17:17
Bin Laden
Hans Fosshagen
4. mai 2011 - 8:22
Forsvarsløs??
Men hvor mange har ikke våpen i eget hus?? Men de sitter ikke med dette ladd over knerne fordi de tilsynelatende er trygge innenfor husets 4 vegger..
Og her Laden trodde vel at han ikke var truet nettopp inn i mellom Pakistanske militerets høyborg...
3. mai 2011 - 18:58
Eh... Terje...
Ole-Petter Karlsen
3. mai 2011 - 19:47
Internasjonal lov i krig?
Drap skal man aldri forgylle,men tror ikke dette svekker kampen mot terrorisme, selv om det nok bli hett rundt omkring en stund fremover..
Hans Fosshagen
4. mai 2011 - 8:10
Trist for hvem??
Om dette handler om å følge regler så er det totalt feil vinklig.
Er det noen som ikke følger reglene så er det vel terror organisasjonene...
Walter Langøen
4. mai 2011 - 10:19
Akkurat som
Det er bare å lese kommentarer på debattsider for å forstå at der er noe disse folka ikke har fått med seg når "de skiter i eget reir" som det heter.
Og de har rett de som sier, at hadde det ikke vært for USAs innsats under 2.verdenskrig, hadde vi alle snakket tysk idag. Sannsynligvis hadde "reirskiterne" vært de flinkeste til å innordne seg under Hitlerismen slik de er de flinkeste til å innordne seg under diktaturet i vår tid.
Dette sagt mens noen hundre fanger på Guantanamo har sin egen Koran som de kan sitte å bla i mens de nyter sine 5 måltider pr. dag satt sammen av ernæringsterapeuter. I kontrast til de hundretusener som sitter i slaveleirene til Den Store Far i djevelens kommunistleir, Nord Korea.
Men hva klager "reirskiterne" mest på? Guantanamo eller slaveleirene i Nord Korea?
Desverre må vi må nok alltid leve med at der er noen som ikke eier begrep om proporsjoner. Særlig om menneskeliv i en verden der en fange med sin egen Koran og bønneteppe og 5 måltider pr. dag får 100 ganger mer oppmerksomhet enn slavene i Den Store Fars rike.
4. mai 2011 - 11:02
Tak, Walter
Sant til siste bokstav er det også.
4. mai 2011 - 13:38
Du skyter skivebom!
Ett viktig rettprinsipp er å gi fienden en rettferdig rettsbehandling. Dette var fundamentalt i Nuernbergdomstolens arbeid. Selv om det var overveldende grunner , til bare å skyte disse rett ned.
Derfor er det viktig å ikke akseptere bruk av midler, som er til forveksling lik de som brukes av de vi fordømmer. I USA er det motstand blant annet mot bruk av droner, for å ta ut mennesker man mistenker for terror. Ikke minst grunnet fare for feilinformasjon, ett triks blandt annet Taliban har brukt, er å replante elektroniske sporfinnere til å indentifisere Talibanere.
http://www.wired.com/dangerroom/2009/06/spy-chips-guiding-cia-drone-strikes-locals-say/
Vedrørende 2. verdenskrig så er det den totale innsats som førte til Nazismens fall. Her hjemme vet vi hvem som ikke hadde noe mot å snakke tysk. Mens milloner stupte i kampen, drev krigsprofitørene og gjorde seg rike på jødeforfølgelse og krigsproduksjon for tyskerne.
Ordførere som frontet bygging av Flyplasser i Trøndlag, slik at Tyskerene kunne slå til mot de Norske soldatene, som kjempet på Narviksfronten.
4. mai 2011 - 13:46
Brønnpissere og 2. verdenskrig
Et sentralt eksempel på jødenes behandling etter krigen er historien til Bernhard Prydal (tidligere Plesansky), fraTønsberg. Sin livssituasjon kunne Bernhard oppsummere på følgende måte der han sto som 21-åring på Tønsberg torv i norsk flygeruniform høsten 1945:
- Mor, far og søsken var alle drept av nazistene.
- Tønsberg Ekvipering A/S, en blomstrende herrekonfeksjonsbutikk i byen, var borte med varebeholdning og inventar.
- Familiens leilighet var bebodd av fremmede, og alle verdier borte med unntak av enkeltgjenstander som gode venner hadde tatt vare på.
- Bernhard hadde ingen kredittverdighet i byens bank: «husk du er ikke din far, Bernhard,» som banksjefen uttalte da han ønsket kapital for å starte opp igjen familiens butikk.
- Bernhard fikk utbetalt kr 21 000 som angivelig skulle utgjøre 68 prosent av boets totale verdi. Bare butikkens varebeholdning ble i 1942 vurdert til over kr 42 000. Salg og verdisettinger av boet ble stort sett gjort nazister imellom.
Et trekk ved Prydals historie er spesiell. Tønsberg Ekviperings varebeholdning ble tatt og innlemmet i hovedkonkurrentens butikk, Emil Kjølner A/S, til en spottpris. Kjølner-familiens tre sønner ble alle nazister, og den eldste av disse, Alf Kjølner, sørget for denne transaksjonen.