Libyas leder Moammar Gaddafi under en tale på statlig libysk TV tirsdag. (Foto: Ap)

Gaddafi vinner terreng, men kampen er langt fra over

Gaddafi har blottstilt seg og kjører full kamp mot folket i Libya. Det internasjonale samfunn gjør ingenting. Men folket har ikke gitt opp kampen. Libyas fremtid er ennå åpen.

Mediene har vært opptatt med hva som skjer i Japan. Imens har Moammar Gaddafis militære, som på tirsdag sprengte opprørere via luftangrep og bombardement fra krigsskip, tanks og artilleri, for første gang forsøkt å ta tilbake en viktig by, opprørsbyen Ajdabiya, i opposisjonens sentrale del av det østlige Libya.

Opprørere er på dette tidspunkt ved å strømme til inngangene til Ajdabiya for å kjempe etter at pro-Gaddafi krefter overrasket dem ved å angripe to sider av byen på samme tid. Opprørere forsvarer inngangen til byen, mens moskeer i byen kringkaster bønner om hjelp til å forsvare den. Men opposisjonen lider av mangel på våpen. “De har ikke våpen, men de har viljen til å kjempe,” sier oberstløytnant Mohammed Saber, en offiser som hoppet av og sluttet seg til opprørerne.

Angrepet på Ajdabiya i øst kom etter at Gaddafis styrker hadde tatt tilbake de siste opprørskontrollerte områdene vest for Tripoli. Med seieren i Zwara, en kystby ca 50 kilometer fra den tunisiske grensen, har regimet i stor grad befestet sin kontroll i vest, som bare for få uker siden så ut til å kunne bli fritt. Den eneste andre opposisjons-kontrollerte byen i den vestlige delen av landet, Misrata, Libyas tredje største by, befinner seg under en blokkade og befolkningen der er ved å gå tom for forsyninger.

Den dramatisk vendingen når det kommer til Gaddafis skjebne har overgått det franske og britiske arbeidet med å bygge opp støtte for en ikke-fly sone, som nå, i etterkant av et møte på tirsdag, synes å ikke bli noe av ettersom både tyskland og USA viser motvilje.

Gaddafi sier han forventer seier i kampen og har fortalt den italienske avisen Il Giornale at opprørernes alternativene er ved å ta slutt. “Det er bare to muligheter: Overgi seg eller løpe vekk.”

Gaddafi sier han ikke er som de tunisiske eller egyptiske lederne, som falt på grunn av anti-regjeringsprotester. “Jeg er veldig forskjellig fra dem”, sier han, og legger til at “Folk er på min side og gir meg styrke.” Men så er han jo med sin bunkersmentalitet også ganske gal.Ajdabiya er en viktig inngangsport til den østlige delen av landet, og opposisjonen har hatt kontrollen over den siden opprøret begynte den 15. februar.

Ajdabiya er også et viktig forsyningspunkt for opprørerne, med ammunisjon og våpendepoter som i sin tid ble brukt i å føre kampen videre vestover mot Tripoli, men som nå har blitt omgjort til retrett.Frem til nå har Gaddafis styrkers offansiv i øst dreid seg om å kjempe over to oljehavner ved Middelhavet, og Ajdabiya er den første tettbefolkede byen i det området de har forsøkt å ta tilbake. Hvis Gaddafis tropper er i stand til å erobre byen med sine 140.000 innbyggere vil veien være åpen for dem til å angripe Benghazi, Libyas nest største by og opposisjonens hovedstad, 200 kilometer fra Ajdabiya.

Gadhafi styrker nådde utkanten av Ajdabiya tirsdag ettermiddag, og sprenger nå inngangen til byen med langtrekkende missiler, tanks og luftangrep. Ifølge libysk stats TV, som hevder Gaddafi allerede har vunnet kampen, har Gaddafis soldater “full kontroll over Ajdabiya og renser den fra væpnede gjenger.”

EU ledere krevde på fredag at Gaddafi skulle stanse sin bruk av makt mot libyske opprørerne og ba ham trekke seg, og erklærte at at han ikke lenger kunne anse seg som en passende samtalepartner.

I Paris har arbeidet for en ikke-fly sone nå blitt installert og den franske utenriksminister Alain Juppe har nå, på et radiointervju med Europe-1, sagt at situasjonen på bakken i Libya allerede har forbipassert diplomatisk arbeid. “Hadde vi brukt militærstyrke sist uke for å nøytralisere noen flystriper og de mange dusinene med fly som de har så kanskje tilbaketrekningen som har funnet sted til skade for opposisjonen ikke hadde funnet sted, men det er for sent.”

Men alt ser ikke mørkt ut. Den libyske opposisjonens webside, Libya al-Youm, rapporterer at jegerfly fra hva man har valgt å kalle “Free Libyan Air Force” har angrepet den libyske marine i Ajdabiya, og 2 libyske krigsskip står i flammer og synker, mens et tredje er ødelagt. Dette må sies å være en veldig interessant utvikling i den libyske revolusjonen/borgerkrigen. Det blir samtidig skrevet at MiG-23s og helikoptre har sunket to libyske krigsfly. I tillegg har tanks blitt bombet i nærheten av Brega og Ajdabiya, de to byene som blir sagt om at har falt til pro-regjeringsstyrker i dag. Det blir også skrevet at Gardabya flyplass har blitt bombet.

MER INFO HER: Gaddafi vinner terreng, men kampen er langt fra over

Lesernes kommentarer

Ikke glem Libya

Måtte verden våkne opp å gjøre noe med denne gale diktatoren nå, før det er for sent.

Paradoks

I skyggen av katastrofene som herjer i Japan, så erfarer vi at Gaddafi prøver å smadre sitt eget land og sitt eget folk med overlegg; - fordi folket vil ha ham utskiftet. Det er en merkelig verden vi lever i.....

Ikke glem Libya...

Gaddafi har hatt det suverent alle disse år da verden hadde øynene en annen vei,og drepte Saddam Hussein,men de glemte å se Moammar
Ghaddafis vei og hvordan han behandler det Libyske folk.Snakk om å være "blind i sin egen boble."
En kan ikke kun ta bort en despot,en bør ta bort alle slike undertrykkere.

Seier?

Det må da være med en god porsjon bismak hvis Gaddafi vinner denne blodige krigen mot sine egne. Å tiltvinge seg makt mot et helt folk som ønsker annet styre, betrakter jeg heller som et stort nederlag. Den største seieren for Gaddafi, hadde vært om han bøyde seg for sitt folks vilje og latt dem få innføre demokrati.

Gadaffi vinner terreng.

Gadaffi vinner terreng på bekostning av handlingslammede politikere.

Hadde vedkommende dyrket peanutter hadde sikkert resultatet fra omverden vært en helt annen.

Falskhet og unnfallenhet når det virkelig gjelder er det som tilkjennetegner dagens politikere.

Når Gadaffi og hans regime uten innblanding utenfra får herje vilt og drepe sin egen befolkning for åpen sene er det grunn for å stille spørsmål til hvor i alleverden disse internationale velgjørerne befinner seg ?.

Resultatet av dette blobadet vil her er vitne til viser med all tydelighet hvordan det internationale samfunnet virker i virkeligheten. Hvor er det internationale samfunnet i denne sammenhengen ?.

Resultatet av denne tragedien blir en eneste stor flyktningsstrøm som når FN-s høykommiser endelig kommer på banen skal fordele utover medlemslandene.

Norge med våre rødgrønne naive politikere står selvfølgelig i først rekke som mottaksland. Vi må jo huske på at disse politikerne og deres internationale kompetanse er på et så høyt nivå at de er og blir uerstattelige i en international sammenheng.

Vi har som land selvfølgelig fått formannsjobben i giverlandskommisjonen. Dette ikke helt uten grunn med et så naivt rødgrønt politikerkorps vi her til lands har.

Våre rødgrønne politikere er på stadig jobb jakt internationalt på den norske skattebetalers regning så da så..

Her er det bare og utstede nye økonomiske forpliktelser på rekke og rad. Virker som det ikke er noen begrensninger i så henseende. Vi er jo et så rikt land med overflod av resurser på alle trinn så det skulle bare mangle om vi ikke hjelper våre rødgrønne politikere frem til noen internationale prestisjejobber etter en ellers slett jobb for eget land.

Gadaffi bør fjernes slik som Usa og andre fjernet Saddam Hussein

Gadaffi bør nok fjernes slik som Usa og andre land fjernet Saddam Hussein.
Men det var nok en skivebom da Saddam ikke hadde ødeleggelsesvåpen slik amerikanerene fablet om,kanskje drepte de en uskyldig mann,hvem vet ?
I mens fikk denne despoten og undertrykkeren fra Libya drive fritt og uforstyrret med å kue og undertrykke sitt eget folk !
Hvor er verdenssamfunnet i denne problematiske situasjonen ?
Hvorfor fjernet ikke USA og FN ham ?
Idi Amin ble jo fjernet og straffet,av verdenssamnfunnet ,og fjernet fra Uganda ?
Forstå det den som kan,men er ikke loven likedan for alle ?
Hvordan kan noen sitte og være leder for et folk,
og så torturere og undertrykke,ja endog drepe sine egne ?

Gaddaffi bør.......

Hvordan kunne Gadaffi sitte i menneskerettighetskommisjonen under FN,og så likevel samtidig kunne komme unna med å undertrykke sitt eget folk ?