PLATE: Brendan Benson: «My Old, Familiar Friend» (Echo/V2/Bonnier Amigo)

Hysterisk bra

Brendan Bensons siste musikalske krumspring er når sant skal sies så bra at verden trolig ikke ramler sammen i stum beundring.


«My Old, Familiar Friend»«My Old, Familiar Friend»

(ABC Nyheter): I mine ører går artisten og låtskriveren Brendan Benson utenpå både The White Stripes og The Raconteurs. Noe hans nye album, «My Old, Familiar Friend», er det endelige beviset på.

Hysterisk gode låter

Bensons siste musikalske krumspring er, når sant skal sies, så bra at verden trolig ikke ramler sammen i stum beundring. Låter som «Whole Lot Better», «Eyes On The Horizon», «Garbage Day» og «Borrow» er så hysterisk gode at de garantert ikke passer inn i dagens formaterte virkelighet.

«My Old, Familiar Friend» er en reinspikka popplate med sterke assosiasjoner til 70-tallet og artister som Wings, Electric Light Orchestra og Todd Rundgren. For ikke å snakke om ensembler som Fountains Of Wayne, The Rubinoos og The Feeling.

Legger man øret tett inntil høytaleren kan man også høre at Queen, Supertramp og et par-tre Motown-artister romsterer i kulissene.

I popens tegn

Måten den 38-år gamle amerikaneren snurrer melodiene rundt lillefingeren på er imponerende. Med unntak av groovebaserte «Feel Like Taking You Home», er låtene på «My Old, Familiar Friend» fylt med så mange deilige hooks og melodier at de umiddelbart blir umiddelbare.

Selv etter flere uker i spilleren fortsetter låtene å imponere, noe som innebærer at de er i besittelse av et ytterst sjelden stayergen.

«I feel a whole lot better» synger Benson på åpningssporet. Noe jeg skjønner godt etter å ha hørt «My Old, Familiar Friend» sånn cirka 50 ganger på en uke.

Lesernes kommentarer

Robert Plant.

Rent utseendemessig ligner han litt på Robert Plant(I sine yngre dager).Og musikken til The White Stripes og The Raconteurs er ikke så ulikt Led Zeppelin.Jeg tror Led Zep er en stor,hvis ikke den største inspirasjonskilden til disse to gruppene.