
Oj, for en fest!
Trommis Øystein Rudjord i Divin' Ducks velger musikk:
- Led Zeppelin eller Backstreet Girls?
- Unnskyld Backstreet Girls, men Led Zeppelin. Jeg har alle platene til Led Zeppelin og er stor fan av John Bonham.
- Lou Reed eller John Cale?
- Lou Reed.
- Nirvana eller Pixies?
- Pest eller kolera? Jeg liker ikke sur rock i moll som er sølete spilt.
- Pulp eller Oasis?
- Oasis i små doser.
- AC/DC eller Aerosmith?
- AC/DC, men Aerosmith er også veldig bra. AC/DC har trommis Phil Rudd og da er vel det meste sagt.
- T. Rex eller Roxy Music?
- Roxy Music.
- David Bowie eller Iggy Pop?
- David Bowie.
- The Clash eller Sex Pistols?
- Sex Pistols fordi de er mer aggressive i spillestilen enn The Clash.
- The Rolling Stones eller Neil Young?
- The Rolling Stones.
- The Beatles eller The Kinks?
Hva er det for et spørsmål? Jeg siterer Benny Andersson i Abba: «Øverst er det The Beatles. Deretter er det et helt gap. Så er det alle oss andre.»
- Dr. Feelgood eller Whitesnake?
- For min del Whitesnake, men ikke puddelrockperioden. For Divin' Ducks' «early days» var inspirasjonen fra Dr. Feelgood sterk. Vi har alltid likt den energiske spillestilene til de engelske pubrockebandene. No mercy.
- Status Quo eller Ted Nugent?
- Ted Nugent er helt sheriff!
- New York Dolls eller The Clash?
- The Clash.
- Amy Winehouse eller Madonna?
- Madonna.
- UFO eller REO Speedwagon?
- UFO of course. Reo Speedwagon blir for bløtt for min smak. Bløt rock er ikke noe tøft.
- The Beach Boys eller The Byrds?
- The Beach Boys.
- Elvis Presley eller Johnny Cash?
- Jeg kjøpte Elvisplate før Cash, så det må bli Elvis.
- Uriah Heep eller Slade?
- Uriah Heep fordi vi har spilt support for dem. Dessuten har jeg fått trommeundervisning av en full Lee Keerslake om natta i baren på Levanger Hotel. Da jeg ikke fulgte helt med i undervisningen sa han strengt: «Play properly boy!» Stort! Vi snakker trommeslageren på Ozzys album «Blizzard of Oz»og «Diary of a Madman». Han lignet forøvrig veldig på fiskehandleren i Asterix.
- Madrugada eller Dumdum Boys?
- Dumdum Boys
En lettere forfjamset Hjøllo.
Det norske rockbandet Divin’ Ducks er, foruten å gi ut et flunkende nytt samlealbum, tilbake for fullt. Øystein Rudjord.
På spørsmål om blant annet bandets tidvis fartsfylte fortid, svarte bandets hardtslående trommis, Øystein Rudjord, følgende på ABC Nyhetes spørsmål:
- Er «The Best of Divin’ Ducks» et tegn på at dere er revitalisert?
- Ja, så absolutt. Vår frontmann Morten Hjøllo har blitt utblokket etter hjerteinfarkt og er nå faktisk i bedre form enn da vi ga oss i 2003. Vi har det fantastisk moro sammen og bandet låter som det aldri har gjort før. Utblokket rock!
Hvordan vil du beskrive livsstilen til gutta i bandet?
- Langt roligere og mindre flakkende en tidligere. Dessuten rekker vi nå å vaske klærne mellom spillejobbene. På 90-tallet hadde vi 200-250 reisedøgn i året og bodde på veien. Men vi hadde alltid ren underbukse på oss.
- Hva skjedde på Open Air Festival i Århus?
- Her den usensurerte historien i sin helhet: Dette var den første utenlandsjobben til Divin' Ducks - sommeren 1990. Vi skulle opptre på samme scene som Meat Loaf og Michael Learns To Rock med flere. Vi gjorde en kjempejobb (i edru tilstand). Backstageområdet var en positiv overraskelse for oss: Fri børst og mat overalt! Spesielt Hjøllo var tørst etterpå. Han hadde svettet som en gris på scenen i solsteken (30 varmegrader). Det hele endte med katastrofe. Hjøllo fikk en blanding av solstikk og fylleslag. Ambulansen måtte kjøre helt inn på backstageområdet, der Meat Loaf-bandet måpende kunne se en tung mann bli bært på båre inn i sykebilen rett foran nesen på dem. Fremme ved sykehuset fikk Hjøllo beroligende midler med varseltrekant på. Full sjekk med EKG og så videre. Deretter ble han kjørt til hotellet for å sove ut rusen. Han var helt forfjamset og ante ikke hva som hadde skjedd. Legg merke til to hårløse områder på brystkassen hans (se bilde nede til høyre); her ble han barbert for å få feste til EKG-instrumentene. Vi havnet selvsagt i dansk media på grunn av opptrinnet, men fikk også kudos for konserten. Det ble flere Danmarksturer i årene som fulgte med mye moro.
- Hva vil du/dere beskrive som bandets karrierehøydepunkt?
- Å spille på hovedscenen under Midtfynfestivalen i Danmark er ett av mange høydepunkter. Vi var i godt selskap med artister som Roxette, Joe Cocker, Glenn Frey og andre. Europaturnèen i 1998 sammen med britiske UFO var også stort.
- Hva er den største fordelen med å bli eldre?
- Det må være at man nærmer seg barndommen igjen...
- Hvilket forhold har dere til bandet UFO og ufoer generelt?
- Bandet UFO er en av kildene til den legendariske filmen «Spinal Tap». Når det gjelder ufoer generelt, er Morten den av oss som tror mest på utenomjordiske vesener.
- Vinyl, CD-er eller iPod?
- CD med Divin' Ducks.
- Hva slags forhold har du til foreldres platesamlinger?
- Mine foreldre hadde mange plater med overvekt av klassisk musikk. Som liten gutt fant jeg LP'en «Hard Days Night» av The Beatles blant alle platene. Dermed var det gjort - Beatles forever.
- Tre beste platene gjennom tidene?
- Denne uken sier jeg: «Rubber Soul» med The Beatles, «In Rock» med Deep Purple og «Dark Side Of The Moon» med Pink Floyd.
Hva slags forhold har du til Melodi Grand Prix?
Verdens dyreste karaoke freakshow, mener nå jeg.
Favorittbok?
- «Fyrsten» av Niccolo Machiavelli.
- Favorittfilm?
- «Norske Byggeklosser», selvsagt.
- Favorittmaler?
- Jeg har alltid hatt sans for Frans Wideberg.
Hvem er tidenes kuleste artist?
- Chuck Berry - noe eksentrisk type. Se TV-opptredene til mannen fra 50-tallet. Han satte virkelig standarden og ikke bare der. John Lennon sa: «If you tried to give rock and roll another name, you might call it 'Chuck Berry'.»
- Hvem er tidenes beste vokalist?
- Ian Gillan i Deep Purple i perioden 1970-73. Det er bare å høre på plata «In Rock» fra 1970 så skjønner man det. Han bare feier alle andre av banen.
- Hvem er tidenes mest underkjente artist?
- Internasjonalt er det The Beatles. De er MYE større enn hva som skrives om dem. I Norge er det Fredrikstadbandet Aunt Mary fra tidlig 70-tall. De holdt et internasjonalt høyt musikalsk nivå. Sjekk ut platen «Loaded» fra 1972.
- Hva heter Norges beste album gjennom tidene?
- Norsk og norsk fru Blom, men det må være albumet «Belonging» med kvartetten Jan Garbarek, Keith Jarrett, Jon Christensen og Palle Danielsson. Innspilt i Oslo i 1974 med Jan Erik Kongshaug som tekniker.
- Beste konsertopplevelse?
- Her kommer et knippe: Jeff Beck i O2 Arena - London 2010, «Den franske Elvis» Johnny Hallyday i Bordeaux 2009, Rammstein i Berlin 2001, Pat Metheny Group på Rockefeller i Oslo 1988, og Dio på Hamar Kulturhus 1983 (Holy Diver-turnéen)
- Hvilke plate var den siste du kjøpte?
- Jeg kjøpte to utgaver av CD-boksen «The Beatles in Mono - Limited Edition» og to utgaver CD-boksen «The Beatles in Stereo». Alle til meg selv.
- Hva ville du spurt Elvis Presley om hvis du hadde ham til bords?
- Hva som er filosofien bak mottoet hans «TCB in a flash» (TCB = Taking Care of Business).

Ett år på Boklista
Ny pris til Bjella
Slutt for Lydverket
Lesernes kommentarer
Jan thomas Johansen
27. juni 2010 - 8:44
Samlealbum????
Yngvar Spone
30. juni 2010 - 10:21
Gutta har spilt inn alt på nytt.