Et jävla eländes elände
![]()
(ABC Nyheter/ Svinesund): På overflaten virker det lugnt. Det er ingen svensker som går og pisker seg selv langs E6 på svensk side av Svinesund. Ved avkjøringen til det «norske» handlehelvetet på Nordby er det heller ingen svensker med plakater som forlanger at Bohuslän umiddelbart, i løpet av natten, må bli en del av Stor-Østfold.
Men ved nærmere ettersyn er det klart at den svenske nasjonalstoltheten ligger med brukket rygg. Sverige har deltatt 49 ganger i Eurovision Song Contest. Første gang var i 1958, da Alice Babs forsvarte de blå-gule-fargene.
- Utenkelig
I år har det fullstendig utenkelige skjedd, mens land kjemisk renset for popmusikk-pedigree, bl.a. Armenia, Azerbadjan, Ukraina og Albania, får lov til å gjøre seg til i Telenor Arena i dag, prøver den Svenske Televisionens Melodifestival-organisasjon å komme seg ubemerket over grenseovergangen ved Ørje. Det spørs om det lar seg gjøre, halen er for stor til å ha mellom beina, den kommer etter på egen trailer.
Melodifestivalen har i perioder så til de grader vært Sveriges arena at man har tenkt at det var de som fant opp hele greia, det å konkurrere om å lage lettfattelige poprefreng har alltid vært like svensk som Volvo og köttbullar med mos.
Større enn Nobelprisudelingen
Svenskene har også holdt seg med ingrediensene som har vært Melodi Grand Prix´ byggesteiner, vaskeekte kjendiser og tilhørende kjendispresse, showbiz med ubegrenset flyt av glitter og stas og en profesjonell popmusikkindustri, som har fått skamrødmen permanent fjernet med samme hudbleker som Michael Jackson benyttet seg av.
Alt dette har ført til at Melodifestivalen i Sverige har vært en begivenhet som i pressedekning, år etter år, har fått Nobelprisutdelingen til å fremstå som diplomutdelingen etter et skoleskirenn og virkelige sanger, som Ulf Lundells «Öpna landskap» til å bli redusert til en lysning i skogen.
Det er derfor ikke så veldig overraskende at det er følgende tabloidforsider som lyser mot meg når jeg svinger inn på Statoil (nemlig, Statoil) på Nordby;
Aftonbladet; «Ni krävde det efter schlagerfiaskot 2007. Etter jättefloppen i Oslo kräver ni det igjen: LÄGG NED SKITEN!» (Del 2/ Nöjesbladet 9 sidor)
Expressen: «ANNA BRÖT I HOP efter historiska fiaskot i natt» (sidorna 36-41)
På sin Nöjesbladet-forside er det listet opp fire traumatiske katastrofer i svensk historie, i overkant av et stort bilde av en tårevåt svensk popsangerinne.
Floppar vi inte glömmer
Under merkelappen «Här är flere floppar vi inte glömmer» har Aftonbladet valgt ut: 10. August 1628, der Regalskipet Vasa kantrer og synker ved havnen i Stockholm; 28.juni 1709, der Karl XIIs svenske armé kollapser i slaget ved Poltava; 7.juni 1905, der Sverige mister (!, journ. kom.) Norge under unionsoppløsningen og 20.februar 2002, der Tre Kronor, Sveriges ishockeylag slås ut av OL i Salt Lake City.
Det faktum at atten år gamle Anna Bergendahl og hennes i Sverige mye omdiskuterte og nederlagsdømte «This is my life» fikk døra i trynet i Telenor Arena natt til fredag er altså en begivenhet på vei mot svenske historiebøker.
Fiaskoen er til å ta og føle på, på kjøpetempelet på jordet noen få kilometer syd for Svinesund flakkes det med blikkene og den ellers så tilstedeværende svenske selgerpågåenheten synes å ha fått seg to tette og en badehette. Det hjelper ikke en gang at den svenske krona har styrket seg en smule mot den norske de siste ukene. Peppen har gått ut av Broderfolket.
Noen har skylda. Anna Bergendahl selv er rett og slett for ung, for fager og muligens også egentlig for talentfull til at hun kan være skyteskive for den svenske vrrrääeeden.
Expressens kommentator, Anders Nunstedt, slå fast at «misslykkandet är SVT:s».
Hvem bør styre?
Nunsted mener at Melodifestivalen er «klassisk lördagsunderholdning med både topp og bredd». Men han konkluderer med at den folkelige underholdningen ikke kan styres og avgjøres av folket. Han skriver følgende i sin kommentar; «Skippa det där banala telefonröstandet i finalen och överlemna huvudansvaret til experter til exempel».
Om SVT ikke forstår alvoret konkluderer Nunstedt med at visse schlager-pamper må se seg om etter annet å gjøre; «..Christer Björkman & co ( SVT:s Melodifestivalansvarlige) måste agera. Eller erkänna sitt ansvar för fyra raka fiaskon och avgå».
I et tappert forsøk på å rally moral avslutter Anders Nunstedt fredagens kommentar slik; «Det är et jävla eländes elände det här, men i morgon är förhopningsvis fortfarande en annen dag».



Politiet: – Flere kan ha lekket opplysninger
Expert nektet å gi penger igjen for defekt tv
To fjellklatrere funnet omkommet
Lesernes kommentarer
Wemund Habberstad
29. mai 2010 - 10:32
Inte nåt älende alls.....
Helge Dahl
29. mai 2010 - 10:47
Banner for mye
Sett bort i fra det så har de en drøss seiere i melodi grand prix samt en generell musikk industri vi i Norge bare kan se langt etter, så gråt inte i Sverige.
Mette lise Bergh
29. mai 2010 - 11:04
Men, trist
Stemmer selv på Tyskland. Håper virkelig de vinner.
Gunnar Lian
29. mai 2010 - 11:10
ESC
Om avstemmingen i ESC bør forandres kan vel diskuteres, men den må aldri bli som den engang var med en "spesialist" jury. Dagens avstemming har ført til en musikkalsk bredde som er unik. En jury av "spesialister" vil gi de samme vinnere, komponister og låtskrivere, år etter år. Nei, la oss som østeuropeerne, ta mobilen fatt og stem enda mer enn før. Du kan stemme 12 ganger for en pils, og stem gjerne på nabolandene dersom det er de du liker.
Lillan Stensrud
29. mai 2010 - 11:38
Ikke MGP for Sverige
Roar Rambo
29. mai 2010 - 13:57
Dårligere
Steinar Iversen
29. mai 2010 - 19:21
elændes elænde.
Paul Oskar Rosenquist
29. mai 2010 - 22:52
Da Norge med Teigen
Svenskene er noen såre og dårlige tapere! Er det noe jeg vet fra innsiden, så er det noe en Rosenquister har sett i halvparten av familien! :)
Svenskene liker overhode ikke at lillebror i vest, danker dem!
Og så er de forferdelig misunnerlig på oljen, da :)
Alf Olsen
30. mai 2010 - 0:04
Elande?
Så slipper en å sløse bort millioner til ingen nytte.
Dette har utspillt sin rolle, det blir bare en masse møl.