Billettsalget til Green Day starter fredag. Da kan mange av de beste sitteplassene allerede være solgt. (Foto: Scanpix)

Oslofolk først i køen

Når det offisielle billettsalget til Green Day starter, kan de beste billettene allerede være solgt.

Mandag slapp konsertarrangøren Atomic Soul nyheten om at Green Day kommer til Oslo 4. juni. Det ordinære billettsalget starter fredag 12. februar, men allerede to dager før, dvs onsdag denne uka, kan fans i Oslo-området sikre seg billetter til konserten hos Platekompaniet.

- Det er et pilotprosjekt som ikke har vært testet i Norge tidligere, men hvis det blir vellykket ser vi for oss mange liknende kampanjer. Ikke bare for store stadionkonserter, men også for konserter på klubbnivå, forteller Peer Osmundsvaag, daglig leder i konsertbyrået Atomic Soul.

Les også: Green Day inntar Ullevaal

Billett og album

Samarbeidet innebærer at Platekompaniets butikk i Oslo City kan selge billetter til konserten før det offisielle salget starter, og at platebutikken samtidig tilbyr billettkjøperne Green Day-titler til nedsatt pris.

- Vi ser på dette som en vinn-vinn situasjon for alle parter. Fansen kan kjøpe billetter og samtidig få Green Day-album rimelig, Platekompaniet kan få økt sitt platesalg og vi kan få økt interesse for konserten, begrunner Osmundsvaag det nye samarbeidet med.

Kan begrense butikksalget

Det er ikke satt noe tak på hvor mange av de totalt 21.000 billettene som Platekompaniet kan selge, men Osmundsvaag forsikrer at det ikke vil være snakk om så mange at Green Day-fans andre steder i landet trenger å frykte utsolgt-beskjeden når billettsalget starter på ordentlig.

- Siden det er første gang noe slikt gjøres i Norge er det vanskelig å si noe om interessen. Men vi vil selvsagt følge med og fortløpende vurdere salget i Platekompaniet. Det betyr at vi også kan begrense det, dersom det skulle ta helt av, sier Osmundsvaag.

Oslofolk får best plass

De aller fleste billettene til Ullevaal-konserten med Green Day vil være ståplassbilletter, men det vil også være noen nummererte sitteplasser. De beste av disse kan folk flest se langt etter.

- Også de nummererte billettene vil være til salg på Platekompaniet, og da vil det jo være naturlig at de som møter opp på Oslo City og kjøper sitteplasser vil sikre seg de beste, bekrefter Osmundsvaag.