Kan vinne nesten én million
Thom Hell eller Ingrid Olava kan få stipend. Foto: Christian Thomassen (Scanpix)
I år skal følgende ti kjempe om stipendet: Casiokids, The Cumshots, DiskJokke, Donkeyboy, Ingrid Olava, Jaga Jazzist, Katzenjammer, Serena-Maneesh, Susanna & The Magical Orchestra og Thom Hell.
Hjalp Ida Maria
Statoil-stipendet ble introdusert under by:Larm for to år siden, og den første vinneren som ble utropt var Ida Maria, som vant prisen i 2008. I etterkant har hun virkelig fått fart på karrieren sin i utlandet, med blant annet heftig turneringsvirksomhet på det et av verdens viktigste markeder; i USA.
Statoil-stipendet er det største og eneste av sitt slag her i landet, og skal støtte norske grupper med internasjonalt potensial.
- Tar ansvar
– Vi er
veldig glad for at en av Norges største virksomheter tar ansvar og er med og
bidrar til at norske talenter får bedre vilkår og muligheter. Man kan få til
mye for 800 000 med den rette planen, mener daglig leder i by:Larm Erlend
Mogård-Larsen om Statoils giverglede.
Oljegiganten
har i årevis satset på unge talenter innen både kultur og idrett. Dette er det
største stipendet de deler ut til talenter innen rytmisk musikk.
Donkeyboy kan få stipend. Foto: Stian Lysberg Solum (Scanpix)
Lange tradisjoner
Statoil har lang tradisjon når det gjelder å støtte kulturlivet og har allerede i en årrekke vært i front når det gjelder å fremme talenter innen klassisk musikk og kunst. I tillegg har oljegiganten brukt mye sponsormidler på å støtte idrettslivet.
Når det gjelder by:Larm-samarbeidet så ble det som nevnt introdusert for to år siden. Meningen er ikke at Statoil-stipendet skal være en nybegynnerpris, men det skal primært fungere som en hjelp til artister som allerede har kommet et stykke på vei og som kan stå foran et internasjonalt gjennombrudd.
Mathias Eick fikk stipend i fjor. Foto: Knut Falch (Scanpix)
Hemmelig jury
Det er en ikke navngitt gruppe med ressurspersoner fra musikklivet som har nominert årets kandidater til stipendet. Alle artistene som blir vurdert har måttet levere enkle prosjektbeskrivelser hvor de i grove trekk beskriver hva de eventuelt kan tenike seg å bruke stipendpengene til.
Deretter
vil en hemmelig jury, under ledelse av Magne Furuholmen, diskutere seg
frem til hvem de mener fortjener stipendet mest og hvem av dem som har størt
mulighet til å få omsatt pengene i konkrete resultater på det internasjonale
markedet.
Vinneren vil også bli fulgt opp i ettertid, og det vil bli stilt krav til dokumentasjon over hva pengene har blitt brukt til.
by:Larm går av stabelen i Oslo fra 18. til 20. februar. ABC Nyheter kommer tilbake med forhåndsomtaler, leserguide og rapporter fra festivalen.


Ett år på Boklista
Ny pris til Bjella
Slutt for Lydverket