
Christian Mathis alias rapperen Trick Trick vil ikke at homser skal kjøpe den nye platen hans.Foto: Universal Music Group (promo)
Eminems homofobe venn
Eminem-makker Trick Trick går hardt ut mot alle homofile på sin nye plate hvor han blant annet kaller Ellen DeGeneres for «jævla lesbekjerring».
Rapperen Trick Trick ønsker ikke at homofile kjøper platene hans.
- Jeg trenger ikke homsepengene deres uansett! Jeg liker ikke homoseksualitet! Ta dritten deres et annet sted, går han hardt ut og sier i et intervju med hip hop-magasinet All Hip Hop .
Detroit-rapperen Trick Trick, eller Christian Mathis som er hans egentlige navn, går altså rett i strupen på alle homofile og lesbiske både på sin nye plate og i intervjuet med det overnevnte magasinet. På albumet har han jobbet sammen med størrelser som Eminem, Ice Cube, Kid Rock, 50 Cent og Dr. Dre.
- Uverdig og ekstremt
- Det er alltid trist med homofobi. Uttalelsene til artisten er både uverdige og ekstreme, sier John Trygve Tollefsen, leder av LLH (Landsforeningen for lesbiske, homofile, bifile og transpersoner) Oslo og Akershus til ABC Nyheter.
Abumet «The Villain» ble sluppet i USA på tirsdag gjennom plateselskapet Koch Records, som ifølge Wikipedia skal ha europeisk distribusjon gjennom Universal Music. Men albumet står ikke oppført på listen over selskapets kommende utgivelser i Norge, svarer Universal på vår henvendelse uten å kunne utype om det skyldes platens krenkende innhold eller om det ikke foreligger en plan for å utgi albumet her i landet.
En av flere kjente rappere som bidrar på deres homofobe rap-kollegas nye album. Foto: Anthony Mandler (Universal Music group)
- Homser vil sannsynligvis ikke like plata mi, innrømmer Trick Trick om sitt nye album «The Villain».
I intervjuet forteller rapperen videre at han misliker homoseksualitet som livsstil, og hevder at verden er i ferd med å forandre seg til det verre som et resultat at samfunnet i større grad enn før godtar homoseksualitet.
I tekstene på albumet legger han heller ikke skjul på hvor han står i forhold til temaet og fremstår mest av alt som en ekstrem homofob.
Angriper talkshow-vertinne
Tekstene på «The Villain», som er Trick Tricks andre albumutgivelse, inneholder store mengder homofobiske referanser. I en sang angriper han for eksempel den åpne homofile skuespillerinnen og talkshow-vertinnen Ellen DeGeneres og hennes partner Rosie O'Donnell og kaller dem «dyke bitches» (som best kan oversettes med «jævla lesbekjerringer» eller tilsvarende på norsk), og rapper videre om å «sende en rakett rett gjennom cruiseskipet deres».
Trick Trick forsvarer tekstene sine og mener han har rett til å skrive hva han vil og at han ønsker å adressere sine meninger med et budskap han definerer som «klart som helvete».
- Dersom dette hadde vært en rapper som faktisk betydde noe for noen ville vi nok reagert sterkere. Jeg tror ikke homofobi som markedsføring er gangbar vei for ukjente artister som drømmer om å slå i gjennom, sier LLH-leder Tollefsen.
Rapperens kommentarer og sine forbindelser til størrelser som Eminem kommer sannsynligvis til å sette søkelyset tilbake på hip hop-sjangerens noe rufsete fortid i forholdet til homofili.
Flere av Eminems tidligste innspillinger ble også beskyldt for å være homofobiske av aktivister. Men det var før rapstjernen slo seg sammen med homofile Elton John på Grammy Awards i 2001.
Ikke alene
På sitt nye album «The Villain» har Trick Trick fått produsenthjelp av Dr. Dre og nevnte Eminem, som også gjester bak mikrofonen. Det gjør også en rekke andre mer eller mindre kjente figurer fra hip hop-arenaen; Ice Cube, Kid Rock, Royce Da 59, Esham, Proof, Guilty Simpson, Big Sweetz, C.A.C, Diezel, Fatts, Goon Sqwad, Marv Won, Mathis Family, Paradime, Throatslash
Sommeren 2006 ble den jaimanske reggaeartisten Buju Banton møtt av politiske protestaksjoner da han skulle spille på Rockefeller.
Hva synes du om homofobi i musikken? Bør artister som Trick Trick og hans partnere boikottes? Kjør debatt i kommentarfeltet under.

Ett år på Boklista
Ny pris til Bjella
Slutt for Lydverket
Lesernes kommentarer
Tine Sandmo
13. november 2008 - 10:13
dette mener jeg
Folk får velge selv om de er enig med han eller ikke.. Jeg er selv lesbisk og hadde jeg hørt på plata hans hadde jeg nok blitt rasende , men velger å ikke høre på den og kommer sangene hit og jeg hører den på radion velger jeg å overse den. Men å boikotte har sjelden vært en løsning som funker.. Det er mer å kaste ved på bålet og rødsprit i flammene.. folk må gjøre seg opp en mening om det og er de enige så kjøper de nok plata.. og kommer den hit er det nok mange rebell aktige ungdommer som kommer til å synge på det og ikke helt skjønne hva det inneholder og hva ting betyr.. Men vi som liksom skal rammes av en patetisk persons ønske om å utrykke hat og avsky vi får bare svelge det og si at vi ikke bryr oss om det.. for gjør vi det har en av hans mål blitt nådd..
Thor Jarl Berglund
13. november 2008 - 12:58
Vel
Håvard Solberg
14. november 2008 - 9:20
Du er jo værre en han Trick Trick
Det står jo i bibelen.Og så må vi jo slå barna litt ikke sant,Det står jo i bibelen.
Synd du ikke er født 50 år tidligere.Da hadde du hatt en skikkelig glanstid forran deg.