Skuddpremie på kråker i Hå kommune
Forslaget fra ordfører Terje Mjåtveit fra Nærbølista ble vedtatt i formannskapet tirsdag, skriver Jærbladet. Bakgrunnen er at økt kråkebestand truer bestanden av vipe i området.
Høyre, Frp og KrF stemte mot forslaget.
For øvrig tilsvarer fellingspremien omtrent prisen for én av de billigste haglpatronene. (©NTB)

Høytlesning gir skoleflinke barn
Grekere retter sinnet mot EU
Politiet: – Flere kan ha lekket opplysninger
Lesernes kommentarer
Geir Eriksson
8. september 2010 - 10:02
Endelig....
Odd B Hansen
8. september 2010 - 11:42
og plagsomme katter
Stein Osmoen
8. september 2010 - 15:26
Rettferdiggjøring av BESTANDS KONTROLL
Geir Eriksson
8. september 2010 - 20:24
hykleri
Skitt Jakt.
Og jakt kan vel ikke akkurat kalles drap??
Blir liksom litt feil.
Kristian Brauteset Henning
8. september 2010 - 11:45
Bare hagl?
Solfrid Charlotte Vale
8. september 2010 - 12:53
Hallo...
Job
8. september 2010 - 13:11
når du blir voksen
8. september 2010 - 18:58
Skal ikke uttale meg om hva som er best
Harepest kommer og går hvert 6-8 år dersom man ikke holder bestanden nede.. Da dør bestanden ned så mye at den ikke smitter hverandre mer. Dette kunne ha vært gjort gjennom jakt, og det skal ganske hard nedksyting til pga av at harekullene kan være store. Da hindrer man at haren lider pga av pest..
Kråken er smart, og kan på bare få år nesten utrydde andre arter når bestanden blir desperat etter mat. Da må man skyte ned så mye at ikke kråkene kan lære av hverandre mer.
Mange arter sjøfugl har gått sterkt tilbake pga av nytt lovverk om helt andre ting. Da fiskeindustrien fikk pålegg om overhode ikke lagre noen form for fiskeavfall ute, og heller ikke spyle fiskeavfall på sjøen, fikk det dramatiske følger for mange fuglearter som har bygd seg opp i symbiose med oss mennesker..
Når da minken har hatt eggene til disse fuglene på menyen etter at den kom til landet, og maten er borte, i tillegg til at kråkene også må finne seg nye restauranter må det gå galt..
Altså bak hele denne forstyrrelsen i naturen står helt andre mennesker enn de som bor i kyst-Norge...
Espen Lund
8. september 2010 - 12:58
Det har da vært skuddpremie
Jarl Vatnamot
8. september 2010 - 13:03
ja jeg har også trodd det
Magne Gjærde
8. september 2010 - 14:48
:D
Christel Bjørnestad
8. september 2010 - 13:37
Skuddpremie på kråker
Otto Osmundsen
8. september 2010 - 14:14
Naturen bestemmer.
Australia har forsøkt flere ganger å maipulere naturen, med et dårlig resultat. For hver gang de forsøkte å fjærne en art, fikk de nye problemer, og av økende grad. De har av erfaring, sluttet med dette.
Hiver vi mat, halvspiste pølser chips ol. vil noen spise dette.
Tilgang av spiselig "søppel" , er avgjørende for hvor mange dyr/fugler vi får, for å gjøre jobben" våres" med å fjærne dette.
Der er en konstant som er ja, konstant. Tilgang er lik vekst.
Få heller vekk tilgangen til poppulasjons økningen. Det virker.
Aage Solberg
8. september 2010 - 14:14
Premie?
Må skyte mange kråker, skal det lønne seg!
Solfrid Charlotte Vale
8. september 2010 - 14:36
når du blir voksen...
Vigdis Maurveg: Det du sier her er helt riktig. Godt sagt!
Og ja, disse partine fortjener ikke en stemme ved neste valg. (Har aldri stemt dem heller)
Stephanie Lane Wissiak
8. september 2010 - 15:25
Det er alt for mange
Espen Lund
8. september 2010 - 15:41
Jeg regner med at du er
Reidar Balstad
8. september 2010 - 15:34
Skuddpremier
Jeanette Tuasuun
8. september 2010 - 16:26
Mennesker er vel det største problemet
Godt å høre at noen av dere har skjønt det og i tillegg ser hvilke partier en må stemme for å få Norge på beina igjen:-) La oss håpe andre også får øynene opp.
Lisa Larsen
8. september 2010 - 16:28
Enig med dere
Solfrid Charlotte Vale
8. september 2010 - 16:53
Espen Lund: Ja jeg spiser