Kronprinsesse Victoria og prins Daniel har reist på bryllupsreise. Hvor de er, er det imidlertid kun en håndfull personer som vet. (Foto: Leif Jansson / SCANPIX)

Hviler ut på hemmelig sted

Etter en flere dager lang intens bryllupsfeiring, har kronprinsesse Victoria og prins Daniel reist av gårde på en velfortjent bryllupsreise. Hvor paret befinner seg, er imidlertid svært så hemmelig.

Ingen ved hoffet vil si noe som helst om bryllupsreisen annet enn at den blir langvarig. Ifølge det svenske kongehusets kalender har ikke kronprinsessen noen offisielle plikter før 21. august.

Kronprinsesseparet skal bosette seg på Haga slott utenfor Stockholm, som blir bygget om for 45 millioner svenske kroner.

– De kommer tidligst å flytte inn i sitt nye hjem i august, opplyser stattholder Lennart Ahlgren til Aftonbladet.

– Tid for seg selv

Ifølge svenske medier snek de nygifte seg ut fra slottet i 03-tiden søndag morgen, mens festen ennå pågikk for fullt. Kongeeksperten Roger Lundgren unner brudeparet ro og fred.

– Når de har hatt et så offentlig bryllup må de få litt tid for seg selv. Men det kreves enorm planlegging for at de skal klare å holde bryllupsreisen hemmelig. Så fort de lander på en flyplass tar det bare en time før fotografene er der, sier han. Lundgren tror planleggingen av hvetebrødsdagene har pågått lenge.

– Det er bare en liten krets som vet hvor de skal, og de har gjort alt for å unngå lekkasjer.

Historiker, journalist og venn av kongefamilien, Herman Lindquist, har ett tips:

– Jeg tror de har reist langt bort, sier han.

Økt interesse

Bryllupet har ikke uventet økt interessen for kongehuset enormt, i hvert fall for en kort stund. Nå er også de første spekulasjonene i svensk tabloidpresse i gang på når en familieforøkelse kan ventes.

Det kongelige bryllupet ble uansett en stor TV-suksess. I tillegg til den halve millionen svensker som fulgte med på bryllupet fra Stockholms gater, satt 2,9 millioner hjemme og fulgte det hele på TV.

Likevel ble det ikke ny seerrekord, slik mange på forhånd hadde spådd. I fjor så blant annet hele 3,3 millioner på Kalle Anka, svenskenes navn på Donald Duck og vennene hans, på julaften. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Man får nå håpe...

...at de klarer og holde oppholdssted hemmelig, de er vel unnt det og trenger vel litt ro og tid for seg selv.

Ja!

Det har du jammen rett i :-)