Legger ned melkeproduksjonen på Skaugum
I forbindelse med nåværende gårdsbestyrer Ola Aanonsens avgang valgte kronprinsparet å se etter en forpakter for gården. Det har vist seg vanskelig, og nå legges melkeproduksjonen ned. 110 dyr vil trolig bli slaktet.
– Det er med tungt hjerte vi har besluttet å avvikle husdyrholdet på Skaugum. Det har dessverre ikke lyktes oss å finne en forpakter til gården. Det har vært kvalifiserte søkere underveis, men etter mange runder har vi ikke klart å finne en løsning for videre melkeproduksjon. Mange konstruktive forslag til driftskonsept har heller ikke resultert i en løsning for videre husdyrhold på gården, sier kronprins Haakon.
Ikke lønnsomt
Gårdsbestyrer Aanonsen har drevet Skaugum gård i 40 år. De siste ti årene har de fått utmerkelse fra Tine meierier for ekstra god melk og levert beste kvalitet korn. Likevel har ikke driften vært lønnsom nok til å tåle kostnader til vedlikehold og oppgraderinger. Kronprinsparet ønsket derfor å legge om driften.
– De besluttet å søke etter en forpakter framfor fortsatt å være arbeidsgiver for gårdens ansatte. En forpakter ville kunne investere all sin arbeidskapasitet i gårdsdriften. Denne muligheten har ikke kronprinsparet. I tillegg ønsket kronprinsparet å legge om til økologisk drift, sier kommunikasjonssjef Marianne Hagen ved Slottet til NTB.
Blant søkerne som har meldt seg siden mars 2009 var også Asker kommune.
– Det er viktig å understreke at ingen av søkerne har trukket seg på grunn av ønsket om økologisk drift, sier Hagen
Driveplikt
Det er driveplikt for jordene på Skaugum gård, og derfor vil kronprinsparet nå se etter en forpakter som kan ta seg av dette. Det vil også søkes etter dyr som kan beite på beitearealene. Den delen av maskinparken som det viser seg å ikke være bruk for, vil bli forsøkt solgt.
Skaugums historie strekker seg helt tilbake til middelalderen. Blant tidligere eiere er Mariakirken i Oslo og Nonneseter kloster. Da daværende kronprins Olav giftet seg med den svenske prinsesse Märtha i 1929, ble Skaugum stedet hvor paret skulle bo. Minister Fritz Wedel Jarlsberg hadde eid gården i 20 år, men besluttet å tilby Skaugum som offisiell residens for landets kronprinspar. (©NTB)


Dette bildet er historisk
Forbannet på SSB
Lesernes kommentarer
16. juni 2010 - 13:05
Forpakting
16. juni 2010 - 13:23
110 kyr
Det er sikkert ingenting i veien med gården.
Når andre gårder i landet legges ned uten protester og med Senterpartiets godkjennelse, er det sikkert greit å legge ned denne gården også.
Pytt-pytt.
Olav Liseter
16. juni 2010 - 14:28
ikke overraskende men trist alikevel.
når de forlangte ca 800.000 i leie for gården er det vel ikke noen bombe at de sliter med å finne en forpakter. det er en meget høy pris.
men det forteller kanskje litt om hvor dårlig lønnsomhet det er i mjølkeproduksjonen når slike gårder blir lagt ned.
kongsgården på bygdø, som er enda større enn skaugum overførte kongen til bygdemuseet da han måtte bruke av appanasjen til å holde drifta igang. for å sikre drift der overfører nå staten ca 6millioner ekstra i året for å ha noe å vise turistene i bynært miljø.
Ingar Langmo
17. juni 2010 - 14:55
800000
Jarl Vatnamot
16. juni 2010 - 16:46
110 dyr
Eva Jensen
16. juni 2010 - 16:47
Gjengroing
Bent Wehler
17. juni 2010 - 12:16
...
16. juni 2010 - 16:55
Slaktes?
Med eller uten apanasje...
Bent Wehler
17. juni 2010 - 12:15
?
Kurt Grytten
16. juni 2010 - 17:28
Gård
Job
16. juni 2010 - 19:25
velkommen til virkeligheten
Det er vel en annen sak å reise rundt å reklamere for berifter enn å drive noe selv.
Anita Jordalen
17. juni 2010 - 11:13
Skaugum
17. juni 2010 - 13:27
Når en gård forpaktes bort,
Det er vel ikke nok med apanasjen.
Skjønner det ikke jeg heller. Kanskje de skal begynne å jobbe selv.
17. juni 2010 - 14:37
LEGGER NED
gårdsbruk blir lagt ned.Er bøndenev for kravstore? Ikke vet jeg.
JILL