Beate Grimsrud (til venstre) og Gaute Heivoll (til høyre) har blitt faste gjengangere i kåringen av fjorårets beste romaner (Foto: Scanpix).

Kritikerfavorittene

Norske kritikere har nominert de beste bøkene fra fjoråret.

Fredag offentliggjorde Norsk kritikerlag hvem som er nominert til Kritikerprisen 2010.

Beate Grimsrud og Gaute Heivolls romaner «En dåre fri» og «Før jeg brenner ned» har begge blitt trukket frem flere ganger som fjorårets beste.

Ikke overraskende står de nå også på kritikerlagets favorittliste i kategorien «Beste voksenbok».

Selvbiografi igjen

I likhet med Karl Ove Knausgård og Tomas Espedal, som var to av de sterkeste kandiatene til fjorårets pris, baserer både Heivoll og Grimsrud romanene sine på selvbiografisk materiale.

«Grimsrud formidler hovedpersonen Elis hallusinasjoner, dramatiske følelser og kamp for kontroll over eget liv gjennom et enkelt og direkte språk. Den sterke kontrasten mellom hovedpersonens åpenbare talent, og like åpenbare sårbarhet gjør ytterligere dramatisske virkemidler overflødige, kanskje også fordi skildringene synes å ligge nær opp til forfatterens egne opplevelser.» skriver Kritikerlaget i sin uttalelse.

Både Heivoll og Grimsrud ble også nominert til Brageprisen. Den var det Gaute Heivoll som fikk. Grimsrud har i mellomtiden blitt nominert av både den svenske og norske juryen til Nordisk Råds Litteraturpris.

Les også: Grimsrud ble dobbeltnominert

«Gjennom respektfull innlevelse forteller Heivoll historien med en avdempet spenning som speiler de sindige og ordknappe sørlendingene han vokste opp blant. Samtidig skildres romanens tilblivelse og Heivolls personlige drama på vei mot forfatteryrket», skriver Kritikerlaget.

Det viltre kortet

Som en noe friskere overraskelse er også Jan Roar Leikvoll nominert til Kritikerprisen for sin andre bok «Fiolinane». Leikvoll har fått gjennomgående gode kritikker for denne boken.

«Romanen er blitt karakterisert av norske kritikere som både svimlende velskrevet og sjokkerende.» skriver Kritikerlaget.

Les også: Høstens skjønne norske

Den fjerde og siste nominerte er Carl Frode Tiller. Han fikk Kritikerprisen i 2007 for «Innsirkling». I fjor kom «Innsirkling 2» og kritikerne er fortsatt begeistret.

«Gjennom psykologisk innsikt, sterk realisme og sikker narrativ oppbygging skaper Tiller en voldsom spenning i skildringen av hverdagslige miljøer i bygde-Norge. Samtidig tematiserer han hvordan  oppfatningen av hva som er sant, stadig utfordres i møte med nye fakta og perspektiver.» skriver de.

Sammen med prisen for beste voksenbok kårer Kritikerlaget beste barne- og ungdomsbok og beste oversettelse.

De endelige vinnerne kåres den 3.mars på Litteraturhuset i Oslo.

Her er alle de nominerte:

Beste voksenbok:

Beate Grimsrud for En dåre fri, Cappelen Damm

Gaute Heivoll for Før jeg brenner ned, Tiden

Jan Roar Leikvoll for Fiolinane, Samlaget

Carl Frode Tiller for Innsirkling 2, Aschehoug

Det er medlemmene i Seksjon for litteratur som kårer prisvinneren gjennom uravstemning.

Beste barne- og ungdomsbok:

Lisa Aisato for Odd er et egg, Gyldendal

Marit Kaldhol for søkeord: ayotzintli, Samlaget

Jo Nesbø for Doktor Proktor og verdens undergang. Kanskje, Aschehoug

Tore Renberg og Øyvind Torseter for Gi gass, Ine, Cappelen Damm

Juryen for beste barne- og ungdomsbok består av Guri Fjeldberg, Ola A. Hegdal og Anne Cathrine Straume.

Beste oversettelse:

Marit Bjerkeng for Venushår av Mikhail Sjisjkin, Forlaget Oktober

Pedro Carmona-Alvarez og Gunnar Wærness (red.) med flere, for Verden finnes ikke på kartet – Poesi fra hele verden, Forlaget Oktober

Kjell Olaf Jensen for Pustegynge av Herta Müller, Tiden

Thomas Lundbo for Ørsmå liv av Pierre Michon, Solum

Flere nyheter fra ABC Nyheter