Det er lite sexskildringer i nye engelskspråklige bøker, mener juryleder.

Skriver for lite om sex

Bruker engelskspråklige forfattere dop som en erstatning for sex?

Han har lest minst 138 av årets engelspråklige bøker. Andrew Motion er poet og juryleder for den prestisjefulle Booker-prisen i Storbritannia. Dermed er han forpliktet til å lese sin andel av engelskspråklig samtidslitteratur.

Les også: Booker uten store navn

I intervju med avisa The Guardian forteller han at han er overrasket over at så få forfattere skriver om sex. Han frykter at det er den årlige Bad sex award, som henger ut årets dårligste og mest pinlige sex skildringer hvert år, som har skylden.

- Det er som om forfatterne er paranoide for å bli nominert til Bad sex award. Men mange skriver om å bruke narkotika, som om det er en erstatning for sex, sier Motion.

Har engelskspråklige forfattere blitt blyge? Hvor er vår tids D.H Lawrence, Henry Miller og Anaïs Nin?

 

Lesernes kommentarer

sex kontra dop

forfatterne retter seg vel etter de omtalene andre forfattere får og styrer unna

for lite om sex

Skulle tro dette var i Norge. Her i landet er alt som har med sex å gjøre helt fy og tabu i såvel skrift som bilde. Men å skrive om og vise bilder fra krig med død og lemlestelse er helt ok. Forstå det den som vil.

Seriøst? Syns samfunnet

Seriøst? Syns samfunnet flommer over av sexfiksering jeg da...