Vil du anmelde påskekrim?

Påske er ikke bare skiturer, hyttekos, gule kyllinger og påskeegg. Det er også tiden for blodige drap, mystiske dødsfall og skrekkinngytende mysterier.
Er du en krimelsker, får du i år muligheten til å anmelde aktuell krimlitteratur for ABC Nyheter.
Har du en krimklassiker stående i bokhylla som du ønsker å anbefale til flere, tar vi gjerne mot anmeldelser på det også.
Skriv «påskekrim» i emnefeltet, noter navn og adresse og send en e-post til redaksjonen@abcnyheter.no, så sender vi deg en spennende krimbok - mot at du skriver en anmeldelse av boken for oss før påsken.
Det er en forutsetning at du først registrerer deg som borgerjournalist for å kunne skrive anmeldelsen.
ABC skrivetips
Skriv for leseren – forståelig, uten å røpe handlingen eller plottet.
Vurder boka - handling, form og stil. Ren innholdsoppsummering er kjedelig.
Trekk gjerne sammenligning til resten av forfatterskapet eller til andre bøker i sjangeren.
Skriv gjerne i en personlig tone, men unngå privat synsing.
Bruk gjerne De ti språkvettsreglene.


Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
Geir Olsen
5. mars 2007 - 22:32
Leseranmeldelser av påskekrim
Men spørsmålet reiser seg om hva som helst kan komme på trykk, eller om det blir en viss redaksjonell vurdering av kvaliteten. Jeg regner med at ABC nyheter gjør en redaksjonell jobb og ikke bare trykker på "copy" og "paste" knappen. Hvis man går inn for visse kvalitetskrav sammen med åpenhet og mangfold, kan kulturbastioner som f.eks Aftenposten, Dagbladet, Morgenbladet og Klassekampen kanske begynne å skjelve litt i underbuksene. De trenger et pust i nakken fra skarpskodde borgerjournalister."The future is unwritten."
05.03.2007
Geir Olsen
Frysjaveien 17a
0883 Oslo
Heidi Nordby Lunde
6. mars 2007 - 14:39
Vurdering
Bent Johan Mosfjell
6. mars 2007 - 18:40
Kvalitetssikring
Det er imidlertid viktig med en kvalitetssikring hvis bokanmeldelser på ABC Nyheter skal bli tatt seriøst. En ting som slår meg er behovet for uhildete anmeldelser. Det bør ikke være slik at folk i forlag kan plante en "seriøs", men overpositiv anmeldelse og dermed få den på trykk som en nøytral anmeldelse.
Noe som kan gjøres for å hindre dette er å begrense anmeldelsene til utsendte bøker og så gjøre det tilfeldig hvilke bøker interesserte anmeldere mottar.
Dette var bare en tanke som slo meg. Borgerjournalisme fordrer aktivt redaktørarbeid hvis det ikke skal bli partisk særinteresse av lav kvalitet. Jeg ser av kommentaren til Heidi at de har problemstillingen i tankene. Jeg vil oppfordre ABC Nyheter til å holde tanken langt fremme i hukommelsen, nettet muligheter er så store på dette området at det er viktig at de ikke sløses vekk på lav kvalitet.