Setter tennene i publikum
Fakta om Twilight-besøket i Norge
Twilight kinopremiere fredag 09. januar 2009
Åpningsweekend 26.808 besøk (fre-søn)
Sett av totalt pr i dag 131.513
Antall solgte DVD/BD 145.000 (frigitt 29. april 2009)
New Moon kinopremiere fredag 21. november 2009
Åpningsweekend 131.580 (fre-søn)
Sett av totalt pr i dag 297.390
Antall solgte DVD/BD 123.000 (frigitt 20. mars 2010)
Eclipse kinopremiere onsdag 30. juni 2010
Åpningsweekend 53.197 besøk (fre-søn)
Sett totalt så langt 209.845
Onsdag 30. juni var det verdenspremiere på den tredje filmen i Twilight-sagaen; «Eclipse». De fleste kinoene her i landet startet forestillingene ved midnatt og fortsatt ligger filmen høyt på visningsplanene. Filmen ble sett av 143.382 publikummere de fem første dagene.
Så langt har 209.845 nordmenn tatt turen innom kinosalen for å få med seg det nyeste kapittelet i serien om Bella og hennes beilere. Og filmen kryper seg dermed innpå de andre toppfilmene på årets toppliste.
- Fornøyd
- Vi er veldig fornøyd med åpningen av «Eclipse», sier markedssjef i Nordisk Film Distribusjon, Catrin Gundersen.
For mens publikummerne stort sett så ut til å holde seg borte fra kinosalene, gjorde «Eclipse» det relativt bra, til årstid å være. Til sammenligning hadde den forrige filmen, «New Moon», et besøk på 153.352 på sine første fem dager.
- Og da med ordinær premiere på en fredag, samt at dette var på vinteren og vi konkurrerte ikke mot sommer og sol. Det er ingen tvil om at fansen har funnet veien til kinoene de siste dagene, mener Gundersen.
Topper listene
I USA har «The Twilight Saga – Eclipse» til nå spilt inn rundt 161 millioner dollar. Bare på premierekvelden alene spilte den inn nær 69 millioner dollar. Til sammenligning hadde forgjengeren «New Moon» tidenes beste billettsalg på åpningsdagen, 72,7 millioner dollar.
Årets norske toppliste domineres imidlertid ennå av «Avatar» med 772.327 besøkende etter 21 uker (536.479 i år). Det er ikke sannsynlig at den rekorden slås med det første. På andreplass ligger litt mer usikre «Alice in Wonderland» med 266.127 besøkende etter 17 uker og følges av «Sex and the City 2» med 240.529.
Les mer om «Eclipse»:
Les intervjuet med Alex:- En del av meg er «cocky» og gir faen
Les anmeldelsen av «Eclipse»: Stomfullt høydepunkt
Les mer om Twilight:
Lar «Twilight»-fansen lese novelle gratis
Pattinson har respekt for pornostjerner


Ett år på Boklista
Ny pris til Bjella
Slutt for Lydverket