
Filmutleiegigant mot konkurs
Det er ikke bare her hjemme at utleierne av film sliter. Også i USA svikter kundene. For en månded siden begjærte utleie-giganten Movie Gallery Inc konkurs. Nå ser deres hovedkonkurrent Blockbuster ut til å følge samme vei, skriver det amerikanske bransjebladet Variety.
I sin årsrapport skriver Blockbuster at konkurransen i industrien gjør dem bekymret for om de kan fortsette som konsern.
Blockbuster eier 4018 butikker i USA og over 2500 i utlandet.
Nyheten om at de gjør det dårlig får nå aksjene deres til å stupe.
Problemene kommer på grunn av at filmkunder har endret vaner i forhold til utleie. Nettstedet Netflix er en av de som nå har overtatt deler av Blockbusters marked i USA. De tilbyr både streaming av filmer på internett og gratis tilsendte lånefilmer.
Blockbusters tap økte med 49 prosent i fjor og ligger nå på 4,1 milliarder dollar. Nå planlegger Blockbuster blant annet å legge ned over 500 butikker i USA.


Politiet: – Flere kan ha lekket opplysninger
Expert nektet å gi penger igjen for defekt tv
To fjellklatrere funnet omkommet
Lesernes kommentarer
A. Y.
19. mars 2010 - 9:02
Billigere å kjøpe