Nå er de dømte pirater
Full av Fuzz om dommen i Pirate Bay-saken.

Hvorvidt ett år i fengsel er for mye eller for lite vil jeg ikke ha noen formening om her og nå. At erstatningen havnet på 30 millioner, er det imidlertid lett å mene er for småpotatis å regne, ikke minst siden det til och med dreier seg om svenska pengar.
Tapet overstiger 30 mill
Pirate Bays teknologisk avanserte helerivirksomhet har uomtvistelig påført opphavsmenn, artister, filmskapere, skuespillere musikk- og filmselskaper tap som langt, langt overstiger 30 millioner riksdaler. For nok en gang å understreke det: Ingen i musikk- og filmbransjen mener at enhver illegalt nedlastet sang eller film tilsvarer et tapt salg. Det dette ikke minst dreier seg om er symboleffekten av Pirate Bays virksomhet. Først og fremst at unge mennesker læres opp til at musikk og film skal være gratis.
Jeg må innrømme at jeg hadde en klump i magen i forkant av domsavsigelsen i Stockholm i formiddag. Rett og slett fordi konsekvensene av en frigivende dom ville ha vært svært alvorlige.
Helt umiddelbart ville en slik frikjenning ha satt en kule i panna på alt legalt salg av musikk og film via nettet. Er det virkelig noen som tror at spesielt mange hadde valgt å betale for nedlasting dersom det hadde vært legalt å ikke gjøre det?
I beste fall hadde det vært et betydelig steg i retning av at musikk- og filmkunstnere og forfattere skulle leve på almisser. En virkelighet som jeg fortsatt tror at den store majoriteten av befolkningen ikke egentlig ønsker seg.
Hadde The Pirate Bay blitt frikjent ville Sverige beveget seg farlig nær en status tilsvarende sjøpiratnasjonen Somalia. Jeg er overbevist om at en slik dom ville ha vært katastrofal for Sveriges anseelse i resten av verden.
Rammer små virksomheter
De fire dømte i The Pirate Bay, og svært mange av deres klakører i media, mener selvfølgelig det motsatte: At The Pirate Bay kjemper en moralsk kamp mot en monolittisk blokk av brutale storkapitalister i en gigantisk, konspirativ internasjonal underholdningsbransje. Det har ikke gått inn på The Pirate Bay, og deres datordopade heiagjeng at Pirate Bays virksomhet først og fremst har rammet tusenvis av små virksomheter i musikkbransjen, småselskaper og frittstående artister. At hele infrastrukturen i denne næringsvirksomheten, som er vesentlig mer kompleks og omfattende enn det de illegale fildelerne ønsker å erkjenne, er i ferd med å bryte sammen.
Da The Pirate Bays talsmann, norskfinske Peter Sunde gjestet Grosvold for noen uker siden, der han gjorde en merkverdig slett figur, ble han spurt av programlederen om hvorvidt han og hans kompanjonger tjente gode penger på virksomheten.
Da svarte Sunde at kostnadene ved å holde The Pirate Bay oppegående var så formidable at det ble lite igjen til overs. Uten å ta stilling til troverdigheten til Sundes bedømmelse av marginene de opererer under, innrømmet altså Sunde indirekte at The Pirate Bay genererer formidable inntekter.
Ulne forklaringer
Media kjemper om å kopier av saksdokumentene som ble delt ut like etter domsavsigelsen. Foto: Fredrik Persson (Reuters/Scannpix)
At det bør være et vesentlig anliggende for svenske skattemyndigheter hvordan økonomien arter seg i The Pirate Bay forstår vel de fleste. Så langt har de dømte kommet med ulne forklaringer om at de har overlatt de økonomiske aspektene til en israelsk forretningsmann.
Et helt sentralt spørsmål i denne sammenheng er hvorfor det ikke har vært interessant for undersøkende svenske journalister å finne ut av økonomien rundt Pirate Bay? Snarere tvert i mot virker det som om medier som normalt skriker opp om behovet for transparency, gjennomsiktighet i økonomiske anliggender, har innført motsatte mål vedrørende The Pirate Bay.
Det bør ikke overraske noen at The Pirate Bay umiddelbart hevder at det ikke betyr noe at de har blitt dømt, at de har vært forberedt på det og tatt sine forholdsregler. At de nå, visstnok mot betaling, kan tilby illegale fildelere, anonymitet når de laster ned opphavsrettsbeskyttet materiale.
Dette også som svar på den nylig implementerte såkalte IPRED-loven i Sverige.
En lov som skal gjøre det lettere å identifisere folk som driver med ulovligheter på nettet og som de siste ukene har ført til at illegal nedlasting har sunket betydelig i Sverige.
Lar seg neppe stoppe
Jeg har heller ingen naiv tro på at folk som er hell-bent på å stjele lar seg stoppe nevneverdig av denne dommen, og det er som kjent en oppsjø av alternativer til The Pirate Bay der ute, oppe?
Men det er jo slik at selv om det kontinuerlig er folk som forsker på holde dopingmetodene i idretten et hestehode foran dopingjegerne, så skal vi ikke slutte å prøve å avsløre de som prøver å jukse seg til fremgang.
Jeg tror at dommen mot bakmennene i The Pirate Bay er nyttig når det kommer til å berede grunnen for vettuge samtaler mellom flere forskjellige parter i denne konflikten om hvordan vi kan beholde og beskytte både viktig kunst og underholdning og en fri utveksling av informasjon via stadig ny teknologi.



Politiet: – Flere kan ha lekket opplysninger
Expert nektet å gi penger igjen for defekt tv
To fjellklatrere funnet omkommet
Lesernes kommentarer
Sven Morten Bakka
17. april 2009 - 14:26
De som har lagt ut Pirate
At mange bruker siden til å dele filmer/musikk som er uloveligt , burde de som gjør dette stå til rette for ikke pirate bay grunderene.
vis de må stå til rette for dette.... må sony stå til rette for rec knappen.
Rettighetshaverene til film/musikk har gått etter Pirate bay fordi det er enklere for dem.
Ps :det er lett å dele mp3/film på msn , men tør de gå etter Bill Gates...he he NEI.
Rolf Inge Andresen
17. april 2009 - 15:02
Dommen har ingen hensikt!
Pertti Lindroos
17. april 2009 - 15:24
Fantastiskt !
Han är köpt så det sjunger om det..
Jeg må innrømme at jeg hadde en klump i magen i forkant av domsavsigelsen i Stockholm i formiddag. Rett og slett fordi konsekvensene av en frigiende dom ville ha vært svært alvorlige.
Helt umiddelbart ville en slik frikjenning ha satt en kule i panna på alt legalt salg av musikk og film via nettet. Er det virkelig noen som tror at spesielt mange hadde valgt å betale for nedlasting dersom det hadde vært legalt å ikke gjøre det?
I beste fall hadde det vært et betydelig steg i retning av at musikk- og filmkunstnere og forfattere skulle leve på almisser. En virkelighet som jeg fortsatt tror at den store majoriteten av befolkningen ikke egentlig ønsker seg.
Vad vet du vad folk vill ??
Hanne Løvik Kirknes
18. april 2009 - 15:50
Dersom det var uklart.
Det står som regel hvilken type sak det er over navnet på den som skriver, men vi jobber også med å gjøre det klarere.
Uansett, håper du vil fortsette å bruke ABC Nyheter.
Pertti Lindroos
17. april 2009 - 15:27
Härmed tar jag bort ABC
Tom Nordhaugen
17. april 2009 - 15:45
Ehh ?
Du tar litt feil her, fordi the pirate bay gutta har ikke delt noe som helst.
Dersom disse guttene hadde fått en frigiende dom, så ville ikke det betydd at fildelig hadde vært legalt.
Fildeling ville vært like ulovelig, og disse guttene ble ikke domfelt for å ha delt filer!
Neste gang, skjekk fakta litt mere før du skriver, og prøv å ikke vær så partisk på forhånd.
Det er mange av leserne som er på hver sin side av saken vettu, vi vil bli informert, ikke "motsagt".
Bjørn Lillevold
17. april 2009 - 16:03
!!!
Ingen klarer å stoppe dette!
Noe jeg heller ingen håper klarer!!
Einar Ofsteng
19. april 2009 - 9:52
Tror ikke den gode Tom har
Piratebay, er som en søkemotor spesielt tilrettelagt for Torrentz, som kan lastes ned. Nesten alt som du kan finne ved å søke på Piratebay av ulovlige nedlastinger, pluss masse som du ikke kan finne der, vil du finne om du søker på Google. Eneste forskjellen er at svarene på Google er ikke altid like enkle å tyde/bruke, og det er kanskje litt mer tidkrevende med Google.
Så eneste forskjellene på Piratebay og Google er i hovedsak at Piratebay kun finner Torrents, og at de er tilrettelagt for Torrents.
Så når skal de gå til rettsak mot Google og stenge dem ned?.........Google kan dessuten brukes til å skaffe informasjon for å bygge bomber og våpen, finne informasjon om diverse ulovlige sex aktiviteter, hvordan man skal lage hjemmebrent, til å laste ned bilder av barn, spionere på naboen, eller hvemsomhelst i verden osv........ Så med Google er det ikke bare artister som vil lide.