Gørild Mauseth fulgte spent med i Høyesterett. Foto: Scanpix

Fiskebåt-sex i Høyesterett

En spent Gørild Mauseth fulgte med da Høyesterett startet behandlingen av striden om visning av en sexscene i et NRK-program.

Saken gjelder en sexscene fra filmen «Brent av Frost» som NRK viste i programmet Store Studio i 2007. Klippet viser et par som har sex i en båt full av fisk. I de siste to sekundene i innslaget vises Gørild Mauseth naken.

Mauseth stevnet NRK for brudd på åndsverkloven og fremmet krav om erstatning og oppreisning. Det fikk hun i Oslo tingrett, men NRK anket dommen og fikk medhold i Borgarting lagmannsrett.

Mauseth har med støtte fra Norsk Skuespillerforbund anket dommen inn for Høyesterett.

– Dette er veldig viktig prinsipiell sak for oss. Det dreier seg om sitatrett og retten til ikke å bli krenket. En slik sak har aldri tidligere vært prøvet for Høyesterett. Skulle vi tape, er det fritt fram, da har ikke skuespillere lenger noe vern, sier leder Agnete G. Haaland i Norsk Skuespillerforbund til NTB.

NRK mener at visningen av elskovsscenen ligger innenfor sitatretten, og at det vil være et inngrep i ytringsfriheten dersom Mauseth får medhold.

– Denne saken handler om sitatrettens grenser, ikke grenseløs ytringsfrihet, sa Mauseths advokat Eirik Djønne blant annet i sin innledning for Høyesterett.

Det er satt av en dag til saken. Kjennelsen er ventet før påske. (©NTB)

Lesernes kommentarer

"Sitat-rett" ???

MANN BEIT HUND
er et bra presseoppslag. Det er det også når noen finner det for godt å ta av seg buksa og knulle ivei i en haug med fisk!

..."se torsken - se torsken"...

...den feit og fine torsken... torsken kommer nååå...
Trist at rettsapperatet ikke har noe bedre og stelle med - så hvit jeg vet ble hun filmet med vitende og vilje - og meningen var vel at hun skulle sees på lerret og ikke bare ha videoen i nattbordskuffen...

"KUNST"

Formodentlig ønsker scenekunstneren at filmen kun skal vises for utvalgte forståsegpåere; noen skikkelige nerder uten det aller minste fandenivoldske glimt i øyet. Med fotformsko og billigende nikk med skjegget.

H A H !

Høyesterett?????

Rettsvesenet i Norge er en JOKE!!! Skjerp dere, dette er en
ikke-sak!

dumhet eller...

det eneste vernet denne skuespilleren virkelig kunne trengt var vernet mot egen dumhet og naivitet. hun kunne jo ikke hatt en anelse om hva hun var med på.... modenhet på linje med en 12 åring kanskje

Tufs

Tjente hun for lite på filmingen, har hun for lite å sysle med?, gå hjem å strikk en nisselue.
Høyesterett, skjerp dere. Avvis saken.
Det er vel viktigere saker å bruke tid på.

"Hønsehode / Torsk / Joke

"Hønsehode / Torsk / Joke eller Dummhet"
Til dere fire som først uttalte seg i denne saken, (på seg selv kjenner man andre!)
Dere kommer tydligvis med uttalelser som klart og tydelig sier , at dere ikke har begrep om hva saken dreier seg om.
NRK. har missbrukt / noe som gir Gørild Mauseth, en soleklare beskyttelse etter åndsverksloven.
Sett dere bedre inn i vårt lovverk, så kanskje dere har litt bedre ballast , neste gang dere prøver å kommentere lignende saker.
Forøvrig ber jeg om at ABC nyhetene etter hvert, fjerner Deres innlegg, som sakløse og sjikkanerende, mot Mauseth.

Ja, ja. Du vil ha mer sensur Myhre??

Neste blir vel at Muhammed tegningene blir tema i høyesterett...

Er forøvrig nakenbading med fisk et åndsverk?

Til hr. Bugge

Det kan det sikkert gjerne være for de aller fleste av oss, uten at det rokker det aller minste ved oppfatningen av den ufrivillige humoren; som etter min mening blir tåpelig i sin navlebeskuende sjølforståelse av "kunst- ( "ånds-" ) verket".

Til dere som kritiserer Mauseth her:

Har dere samme syn på slik oppførsel mellom barn i en skoleklasse på barneskolen? At et barn stjeler stilboka til en i klassen, og leser opp en del av innholdet høyt for sin vennegjeng; helt tatt ut av sin sammenheng imens den som eier stilboka ser på?
Er det noe som selvsagt burde være greit å gjøre i henhold til ytringsfriheten?

Et barn er et barn...

En voksen bør anskueliggjøre at slikt kan skje - men med NRK`s lisenspenger på bok er de jo en plausibel pengebinge...

? ? ?

Først: Det er Mauseth som kritiserer! Hun kritiserer folk som ikke er istand til å forstå "kunsten" hennes.
Hvorfor HUN, som omtrent den eneste, innbiller seg at hun har krav på en spesiell tolkning av dèt folk ser, er en gåte. Scenen er riktig morsom, den. Å bringe inn tanta til Sigmund Freud i dette blir ... dumt.

Jeg trenger ikke noen håndbok i hva jeg vil flire av.

... ellers blir vi også saksøkt"...

Den som ikke er i stand til og se det komiske i denne saken er enten advokat og som ikke liker at amatører stiller seg på NRK`side, noe jeg stort sett aldri gjør ellers - men i denne saken kan det se ut som om advokaten hennes har funnet det opportunt og saksøke noen som er søkegod - kansje et forlik er i sikte...? Dette er med respkt og melde bare komikk på høyt plan, om noen norsk filmsnutt noen gang blir det, da...

Dette må vel være ett pr

Dette må vel være ett pr stunt, fra en nokså ukjent skuespiller. Ellers bør man vel la vær å kle av seg hvis man ikke vil bli vist avkledd

Di har tross alt filmet dette

Så saken kan jo ikke gå ut på om det er en nakenscene,men at nrk ikke skal vise klipp i det hele ifra hele filmen,hvis det kun er sex scenen hun lager problemer om så burde hun fatte at hjemmevideoer er beste måten å ikke havne på tv så sant en ikke er Paris Hilton da ;)

Resten a sexscenen a, er a

Resten a sexscenen a, er a ikke naken der eller? åssen lager man en sexscene uten att noen er nakne a?