
Hoppsideisi, FrP!

Jeg for min del har antagelig ikke forstått alvoret i situasjonen. Og for den leseren som muligens har gått glipp av denne omtalte kulturskatt, kommer her et raskt resymé: De små dukkene Hinkelpinkel, Hoppsideisi, Konglebarna, Hinkelhonk, Plinkelplonk og Hahoene skal ikke lenger fyller drøye tjue minutter med replikkvekslinger som: «.. Hallo Hoppsideisi! Hippsihopsi deisi nå! Hva er det Hoppsideisi gjør? Skal du danse for oss? Hun faller plopp, men kommer plopp igjen. Så nydelige dansing Hoppsideisi! Hoppsideisi. Hoppsideisi !» Repeter så disse linjer videre med sånn dikkedikk- stemme særlig damer bruker til babyer i omtrent 15 minutter, og du har et rimelig bra begrep om hvilket kulturtap norske småbarn nå vil lide.
I følge aksjonen og dets «egen» stortingspolitiker har vi her å gjøre med NRK arroganse av verste sort. Her snakker vi om at 20 000 lisensbetalere ikke får hva de vil ha. Unger pælmer legoklosser i fjernsynsskjermen i ren fortvilelse. Og foreldrene har mista enda en halvtimes kvalitetspause. Og så vil Kulturministeren, NRKs generalforsamling, ikke gripe inn? Hva gir du meg?
Redaksjonell frihet for NRK, selvsagt. Og reinspikka populisme fra FrP. Like selvsagt. Men like fullt stopper jeg en halv… hvem er det som ellers snakker seg varme om bevaring av norsk kultur? Om viktigheten av at alle lærer seg norsk – særlig barna? Når ble britisk produserte tøydukker som sier Hoppsideisi og «Sove nå» svaret?
«Språket er kanskje den viktigste delen av vår felles kulturarv og bør bevares som en levende ressurs. … Sentrale kulturinstitusjoner som riksdekkende medier og bibliotek er til for folk, ikke omvendt, og bør derfor velge språk som treffer flest.» Hør, hør! Sitatet er hentet fra FrPs program og jeg kan bare igjen konstatere at her er det åpenbart god takhøyde og rom for tolkning - «… et språk som treffer flest». Hoppsideisi! Jeg vet ikke jeg, men det finnes vel formuleringer som gir mer næring til smårollingers forhold til vår felles kulturarv? For å ikke å si viktigere grep som må til for å styrke språkforståelse og leseferdigheter?
«Gi folket hva folket vil ha!» Et glitrende motto for partiet - «for folk flest». Jeg er nok mer av det påholdne slaget. Hadde jeg oppdradd poden etter det mottoet ville godtebutikken blitt tømt og «Drømmehagen» vært eneste åndelige påfyll i lang tid. Om jeg forteller ham at han har en venn i Ib Thomsen? Not! På den annen side, hvis vi framover kan forvente tilsvarende reaksjon på seeraksjoner fra FrP så ligger det jo et visst håp. Jeg mener når Thomsen får kjennskap til at 100 000 seere vil ha Opera, klassiske konserter eller mer teater på TV – da skal jeg vurdere å bli med inn i «Drømmehagen» jeg og! HoppsiDeisi!

Frykt for karnevalet i Rio
Vanskelig å få renten lenger ned
French og Moland: – Hjelp, vi har seriøse problemer
Lesernes kommentarer
Øyvind Midteng
17. januar 2010 - 21:03
Kultur og ukultur?
Ok. Jeg tipper du er en av de damene som presser på ungen trendy interør-blad-motiverte treleker som "passer" i interiøret, uavhengig av hva ungen vil ha. Og TV-tittinga begrenser seg til 20 minutter med "små Einsteins" to ganger i uka. Resten av underholdninga er nøye vurderte, pedagogisk oppbyggende bøker... Booooooring ;o)
Paul Oskar Rosenquist
17. januar 2010 - 21:12
Turid Birkeland
Trodde det dreide seg om at smårollingene likte disse hoppdyra med sterke farger og morsomme lyder. Hadde muligens vært lettere å holde fokus på barna dersom spørsmålet hadde kommet fra en Rødgrønn pappa eller bestepappa.
Birger Meinhardt
18. januar 2010 - 8:34
Hopsideisi Frp
Kai Stick
18. januar 2010 - 11:03
Kommer du deg ikke løs fra
Pål Vedeld Djupvik
18. januar 2010 - 11:50
Hva gjør Turid Birkeland?
Erik Haugan
18. januar 2010 - 13:28
Kultur meg i øret.. Er ikke
Tom Wulff
18. januar 2010 - 16:03
Comeback