ABC Nyheter

debatt

Hvor syk er du for tiden? Illustrasjonsfoto: Colourbox.

God bedring, Norge!

Norge, kjempers fødeland?! Det var før det. Hvert tiende sekund blir en nordmann sykmeldt! Eller – 8708 nordmenn blir sykmeldt hvert døgn. Stakkars oss! De færreste av oss er helt friske, sa statsministeren i uka som gikk. Og det har han åpenbart rett i.

Nyheter

For andre gang på kort tid har jeg selv resignert måttet oppgi det som så ut til å bli brillefine arbeidsdager. Poden er syk og den herværende mor har øst av sitt arsenal av trøste-og- bære-funksjoner , for ikke å si flytt på en viss erfaring fra tidligere liv i underholdningsbransjen. Resultatet er at jeg antagelig er moden for en aldri så liten ”tre-dagers” rekonvalesens selv. Til sammenligning fortoner arbeidslivet seg som rene ferien!

Det er jo ikke rart, sies det,  at Norge har høyt sykefravær, vi som har så høy sysselsetting. Og så mange kvinner i arbeid. Med kvinner følger ofte barn. Med barn, særlig dem i barnehage, følger rennende neser og det som verre er,-  mødre som må sykemeldes for å ta vare på de små. Det som derimot er rart er at svenskene også har barn! Og mødre i arbeidslivet. Omtrent samme andel som i Norge, faktisk. Men der blir de tydeligvis ikke så syke. Der er sykefraværet omtrent halvparten av vårt,  3,6% mot fjorårets norske sykefraværs tall  på 7,7%.

Hvis vi holder unna de som er langtidssykemeldte, de som har alvorlige kroniske lidelser..og bare ser på oss helt alminnelige rimelige friske eller bare litt syke om du vil, hva i all verden feiler det oss? En liten stikkprøve i bladkioskens utvalg av aviser og andre magasiner, gir i i alle fall hundrevis av sider med potensielle svar på hva som til en hver tid kan plage oss uten at vi helt er klar over det. Under den noe misvisende overskriften ”Helse” er det et sykdomsfokus en hypokonder verdig! For sikkerhets skyld får vi til de fleste diagnoser kjekke sjekklister som denne: Har du livvidde på over 80 cm eller kan komme til å få det? Er du kanskje litt sliten, har humørsvingninger eller litt oppblåst? Har du noen ganger vannsamlinger i kroppen, hodepine eller kjenner deg tappet for energi? Konsentrasjonsvansker og sovner ikke med en gang du legger deg? Kryss av i boksene ved siden av.

Totalsummen vil garantert føre deg til i beste fall et veldig forsett om omlegging av kosthold og livsstil, og i verste fall et bekymret besøk til nærmeste fastlege. Og hos fastlegen er det både hjelp og i hvert fall sykemelding å få. Og skulle bladkioskens helsefokus ikke være tilstrekkelig påfyll for bekymringstrengende har vi alltids et nett og en sykdomsforening som kan fylle på med ytterligere kunnskap.

Leder i allmennlegeforeningen Trond Egil Hansen uttalte at han tror nordmenn tåler mindre motgang enn tidligere:

«Man kan få et inntrykk av at folk er mindre villig til å tåle livets belastninger, og har en større grad av forventning om at livet skal være en sammenhengende velvære».

Luksusfellen, der altså. Det er altså velferdssamfunnets transformasjon til overflodssamfunn som har gjort oss syke. Nå har vi rett og slett tid til å kjenne etter og råd til å ligge under dyna, sånn for sikkerhets skyld. Vi har dratt utsagnet om at «ingen er uunnværlig» i en smule navlebeskuende retning.

Jeg vokste opp med mor og far i fullt arbeid og kan ikke huske å ha sett faren min med nesa i været annet enn i helgen når han hadde fri. Moderen hadde ikke tid da heller. Bortsett fra når en av oss unga var syke og hun måtte passe på oss. Jeg mener ikke å framheve oss som Familien Friskus, men det er en vesentlig holdningsendring fra 60-tallets «lediggang er roten til all ondt » til vår tids «ingenting er viktigere enn helsa». Og vel og merke, her inkluderes glatt tømmermenn og en rennende nese i helsebegrepet.

Spørreundersøkelser om sykefravær gir forbausende like type svar som dem om svart arbeid eller fartsgrenser i trafikken: det er ingen som melder seg syke uten grunn, eller bruker svart arbeid eller kjører for fort, men det er forbløffende mange som kjenner andre som gjør det!  Det er selvsagt ikke noe stas å si at man skulker. Skulking er for skoleelver. Dessuten har vi jo som sagt grunner. Hyllemeter av grunner til bekymringer. Attpåtil er det jo sikkert slitsomt på privaten og kvelden i går ble i overkant sein og ørlite fuktig. Det er ikke grunner det skorter på, men muligens viljen til å ta seg sammen en smule.

Nå er det jo håp i sikte. Regjeringen har fått sitt ekspertutvalg som gir sine anbefalinger om tiltak for å få ned sykefraværet. Og avisene har sine. En av ukas oppløftende helseresepter hadde overskriften: «Sex gjør deg friskere». Ikke bare er det godt, men du får lavere blodtrykk og mindre risiko for kreft av det og! Se det. Vi får gjøre som Sør Koreas helsemyndigheter. Der slukker de lyset en onsdag i måneden kl. 19.30 for å få de ansatte til å gå hjem og gjøre noe med folketallet.  Da har jo flertallet av oss allerede vært hjemme et par timer riktignok, men like fullt. En ide til etterfølgelse for helsens skyld. Det har bare den litt leie haken at det kan bli barn av slikt. Og da er vi i gang i igjen. Med snørrunger og mødre som må være hjemme.  Da er det kanskje ingen vei utenom folkens, enn å komme oss ut av sykdomsfokuset og skjerpe oss. Tørke nesa og stå hodepinen av. Det er mye vondter her i verden og det er grunn til å tro at ikke alle kommer til å plage oss nevneverdig.

Kommentarer (14)

Tenk Jens...

å sammenligne med andre land, må de først ha de samme kriteriene. Eksempelvis kulde,lystimer og helsevesen!

Godt poeng

Det er ikke alltid det er mulig å sammenligne direkte. Man må, som du sier, ta hensyn til standarden på helsevesenet.

Et interessant perspektiv her er at nordmenn er de som står i jobb lengst (altså, i livet) i Europa.
Anbefaler også denne artikkelen: http://www.abcnyheter.no/nyheter/politikk/100205/helsekrav-kan-koste-dyrt

Skulkesjuke

Bortsett ifra at det er en større del av mødre med små, barnehagebarn som bringer smitte hjem, og at de må stelles hjemme et par dager, er mesteparten av sjukefraværet ren skulkesjuke. Det kommer av at arbeidsmoralen er under båten og at folk kun tenker på seg selv og ikke på de av kolegaene som gidder å gå på jobben, og må ta jobben for skulkene. Hvorfor er det slik? På grund av dårlig oppdragelse og liten innsatsvilje fordi de alltid fra de var små har blitt bortskjemt av foreldre. Siden har de fått nærmest ubegrensede puter under armene i form av fjerning av karensdager og egenmeldinger. Det er faktisk blitt sånn at folk sier de har sykmeldingdager tilgode de må se og få tatt ut. Fy for skam!

Skukesjuke

Per Syrdal spør seg "hvorfor er det slik"? Han gir jo svaret selv: "- folk kun tenker på seg selv ...." helt i FrPs ånd. Vi blir opplært til å være best og dermed kun å tenke på oss selv. Da kommer vi langt her i verden.

Skulkesjuke

Willy Barmoen, hvilke land har du levd i siden 60-tallet??? Hvilken politisk retning har oppdratt det norske folk siden det?

Det norske folk

har blitt oppdradt i "egoist-ideologien". Det er i samsvar med den staten vi lever i. Den kapitalistiske. Der er det ikke plass for samhandling.

Min erfaring er at mange blir

Min erfaring er at mange blir sykmeldt pga av ukloke ledere.

8708 hver dag

Statistikk og media er så mangt.
Hvor mange blir så friskemeldt hver dag.
Kan ikke se noen tall på det.

Sykemeld

En meget godt skrevet artikkel. Tror at det er mange som føler seg truffet av denne. Dessverre har det vært sydd puter oppunder armene til folk i litt formange år. Har selv vært i arbeidslivet siden 1969 og har fulgt utviklingen med arbeidsmiljølov, egenmeldinger, full lønn under sykdom osv.osv.. Det har dessverre gått i feil retning. Jo flere goder vi har fått jo mer benytter folk seg av disse. Vårt system bygger på tillitt, vel og bra, men fungerer desverre ikke for alle. Husker meget god fra den tiden før egenmelding, hadde utrolig nok mindre korttidsfravær.
Nå skal vi utvide ordningen ytterligere, noe som sikker kan fungere for store bedrifter, men som kan slå brutalt ut for småbedrifter som er avhengig av at hjulene ruller hele tiden.

Dei raud/grøne har gløymt!

Det er berre ein ny lov som forbyr at du blir sjuk som mangler her.
Så no må regjeringa få dette i orden -ikkje sant Herr Statsminister?Det er vel berre det som mangler:)

prøve ut

for å få ned fraværet så kunne det være ein tanke å fokusere på renslighet i skole og barnehage? Dagens renhold er en vits og en bakteriebombe. Det blir det fravær av....

Sykefravær

Er selv på tur ut av arbeidslivet pga.ryggplager som har blitt kroniske.Operasjon hjalp ikke meg.Har søkt om 50% uføretrygd,etter lang" betenkningstid".For min del var det bittert å måtte innse at jeg måtte delvis trygdes,,,,,,,,føles nesten litt flaut å ikke duge 100% lenger.Er 61 mod. og oppvokst i lofoten,hvor fiskeri var levebrød for de fleste.Fikk inn med morsmelka at folk på trygd var som oftest late unnasluntrere som bare ytnytta velferdsgodene...Er nok mange som meg,som er ærekjære i jobben sin og føler at de blir sett ned på hvis de blir trygda........Alle vet om noen som utnytter systemet,,,,,også jeg... men å få gjordt noe med det er veldig vanskelig.Det er jo dette som er problemet vårt.Det koster å fø de som ikke trenger det i tillegg.Strengere "straff" med tilbakebetaling for de som får urettmessige utbetalinger,som de vet de ikke har krav på, og bedre kontroll av de som av en eller annen ikke kan utføre arbeid...Dessverre er mange av disse i delvis eller full "svart" jobb og undergraver velferden som vi alle kjemper for.Her er det nok å ta tak i for politikerne...Må legge til at jeg har jobbet siste 23 år i telemark,og selv på 50% i arbeid ikke har tenkt på å gi meg ennå. Et brekt bein er lett å se,men de fleste me'n og skavanker er "usynlige" for medarbeidere....og ihvertfall jeg passer meg vel,for ikke å klage for mye,,,,,da jeg frykter at min tid i bedriften ville vært fort over hvis man ikke "Duger" 100% i jobben. Som sagt mange måter for å minske sykefraværet på hvis de rette folka tør å ta tak.

Det blir ennå værre !

Har Birkeland virkelig kommet frem til at 8708 sykemeldte pr. døgn, så er det det 1 person sykemeldt pr. sekund ?
Nå er det ikke til å underslå at hun referer til utsagn fra statsministeren,
men det er % andel fulltids sykemeldte mange i dennes familie.
Birkeland ditt bidrag i denne debatten ble underlig, og det burde du forstå selv om du ikke er en hardt arbeidende kvinne.
Jeg står fast ved at det nye forslaget til å reformere sykemeldinger er kvinnefientlig så det monner.

Siste fra forsiden

Frykter gigant-utbrudd på Island

Miljø Folk som er evakuerte etter vulkanutbruddet på Island, vet ikke når de kan dra hjem igjen.

Brakseier til venstresiden

Politikk Valg i Frankrike.

Tiilbakekaller 60.000 biler

Økonomi Årsaken er en feil i styringssystemet.

– Politi slått i hodet med hammer

Fikk flere brudd i ansiktet.

- Selvmord må ikke være tabu

Høybråten kaller surrogati menneskehandel

«Hjem» til Norge

Musikk Tom McRae er tilbake i Norge for to konserter.

Tévez skjøt Fulham ned på jorden

Manchester City - Se siste kamp Matchvinner da City tok viktig borteseier.

– Taper millioner på Facebook

Økonomi Danske arbeidsgivere taper millioner på ansatte som kaster bort tida på Facebook, advarer Dansk Erhverv.

- Trenger ikke være så avansert

Musikk Vi graver i Chand Torsviks platesamling.

Gutt alvorlig skadd i kvelningsulykke

Disse må Didrik slå

Musikk Norge kan på ny gå til topps i Melodi Grand Prix. Men disse Didrik Solli-Tangen bør passe seg for.

Verste tørke på 50 år

Miljø Tørken har rammet Sørøst-Asia hardt.

Heia Eia!

Vitenskap Det måtte Harald Eia til for å gi oss folkeopplysning og debatt av ypperste merke!

De fleste godtar selvangivelsen

Liten tro på renteøkning onsdag

Marits søte bursdagsfest

annen sport Alle hyllet Marit Bjørgen på hennes store 30-årsdag søndag.

Mellom bakkar og Berg

Musikk ...men ikke nødvendigvis ute ved havet.

Endrer forklaring i Faiza-saken

28-åringen som er siktet for medvirkning til overlagt drap har endret forklaring på flere punkter.

Forbered deg på tyske strømpriser

Nyheter Tysk kullkraft kan avgjøre strømprisen i Norge. - Bedre enn alternativet, mener Hafslund.

Fant bombe om bord indisk fly

Politiet skjøt mot bevæpnet mann

Norsk sølv i laghopp

Ville drepe, skrev bok

Musikk Da Operaen utsatte Øystein Wiiks stykke fikk han lyst til å drepe. Det ble en tenor som fikk unngjelde.

I politiavhør om slumfesting

Sport VM-aktuelle Adriano har måttet forklare seg for politiet om vennskapet med flere av Rios farligste menn.

- Økte ventetider, dårligere tilbud

Helse Pasientene måtte vente lenger på behandling i Helse Sør-Øst i 2009 enn året før.

- Sterkt med poeng her

eliteserien Men Vålerengas Martin Andersen dro fra Fornebu med blandede følelser.

- Skremte vettet av oss

Plateanmeldelser He's back! Lyttelua uttaler seg om Alice Cooper, Field Music, Broken Bells og Marc Bolan.

Uten sikkerhetsnett

Plateanmeldelser Primært dreier Drive By Truckers seg om å fyre på tre gitarer samtidig, en vegg av fuzz som likevel aldri stiller seg i veien for de gode melodiene.

Får han viljen sin i dag?

Helse USAs president Barack Obama er trygg på at Kongressen søndag vedtar den historiske helsereformen. Med reformen vil antallet amerikanere med helseforsikring øke med 32 millioner.

Raser mot Hells Angels-klubb for barn

Forlanger at «inhabil fiskeriminister» går av

Nå vil Norge ha Island ut av søla

Politikk Stortinget går nå enstemmig inn for å gi Island kriselån uavhengig av en løsning på Icesave-striden. Men - det er et men.

Suveren Northug

annen sport Han avgjorde langt på vei minitouren i Sverige.

Kents lille avsløring

Musikk Det svenske bandet er på vei til Norges.

Nektes å preke i Hamar bispedømme

Helge Hognestad får ikke utøve ordinær prestetjeneste inntil videre.

Carew reddet Villa fra sjokktap

Wolverhampton Wanderers - Se siste kamp Scoret to mål i lokalderbyet.

Katastrofevarsel i Australia

Flere områder evakueres.

Nepalsk fredsmekler er død

Politikk Nepals tidligere statsminister, Girija Prasad Koirala, er død. Koirala var avgjørende for fredsavtalen i Nepal, sier miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV).

Kronehopp gir rentestopp

Nyheter Men renten skal opp tre ganger før året er omme, tror sjefanalytiker Erik Bruce.

Ny norsk storeslem

Sport Marit Bjørgen, Kristin Størmer Steira og Therese Johaug på pallen.

- Mest grisete jeg har opplevd

Økonomi - Forbannede amerikanske drittsekker. Vi ble rundlurt, sier Jan Eiler Fleischer om Goldman Sachs.

Alt klaffet da Aukland vant Birken

annen sport Brukte 2.27.19 på det 54 km lange rennet.

Hevder CIA stod bak fransk galskap

Vitenskap Var det eksperimenter fra CIA som førte til at en søvnig fransk landsby ble rammet av kollektiv galskap i 1951? Ja, hevder amerikansk forfatter.

Oslo Ap går i mot olje- boring i Lofoten

Ammann verdensmester, Jacobsen nummer tre

iPhone-eiere bruker mest penger på mobilen

Beijing dekket av sand

Miljø Myndighetene oppfordret folk til å holde seg inne.

Ikke kaos etter BA-streik

Økonomi Det ventede kaoset ved Londons to største flyplasser uteble.

Ber om unnskyldning for overgrep

Verden Pave Benedikt ber om unnskyldning for overgrep mot barn som katolske geistlige står bak.

Jerusalems forbannelse

Verden Religionen har kostet dyrt.

Norge slo Canada i kjelkehockey-thriller

Snuser på ordførertittelen i Oslo