Ny eksklusjon i Fremskrittspartiet
Kommunestyrerepresentant for Frp i Namsos, Roald Korssjøen, ble kastet ut av FrP da han sa ja til bompengefinansiering. Tidigere har Terje Søviknes og Peter N. Myhre stemt for bompenger, - uten å bli ekskludert.
Det er Namdalsavisa som skriver at Roald Korssjøen mente at veiprosjektet, ny riksveg 17, burde gjennomføres så raskt som mulig, og derfor valgte å stemme ja til bompenger. Det ble ikke tatt nådig opp av Fremskrittspartiet sentralt. På det forrige sentralstyremøtet ble det vedtatt at han skulle ekskluderes.
Gruppeleder i Frp i Namsos kommunestyre, Ståle Busch, støtter Frps sentrale beslutning: ”Roald Kossjøen har ikke stemt i tråd med partiets klare standpunkt i en viktig prinsippell sak. Det er høyt under taket i Frp, men når det gjelder bompenger og eiendomsskatt, skal det ikke være tvil om hva Frp står for,” sier Ståle Busch til Namdalsavisa.
Tidligere har en lang rekke kjente FrP-politikere stemt for bompenger. I Austevoll stemte FrP for å finansiere en bro med bompenger. I Hordaland fylkesting gikk Fremskrittspartiet inn for bompenger for å finansiere Hardangerbroen. I Os gikk Fremskrittspartiet, ledet av ordfører Terje Søviknes, inn for bompenger på en ny veistrekning mellom Os og Bergen. I Oslo stemte Fremskrittspartiet for den såkalte ”Oslopakke 3”, en veipakke som innebar en økning av bompengene rundt byen, som det samme partiet har programfestet å fjerne. I Oslo er Peter N. Myhre fra FrP samferdselsbyråd.
I Bergen gikk FrP til valg som en garantist mot bompenger. I dag har Fremskrittspartiet ordføreren, og bompengene eksiterer fremdeles. FrP lovet også å fjerne eiendomsskatten, men er nå fornøyd med at den ikke er øket.
”Når det gjelder politikk er det riktig å snakke om et nytt Fremskrittsparti, som fører en helt annen politikk på viktige områder enn det partiet tidligere har gjort, blant annet er de begynt å stemme for bompenger og eiendomsskatt flere steder i landet. Noe Demokratene aldri vil finne på å gjøre,” sier politisk nestleder Arvid Blommedal i Demokratene i en kommentar til www.demokratene.no.
”Når det gjelder en rotet og udemokratisk organisasjonspraksis, er derimot Fremskrittspartiet det samme gamle,” legger han til.
”En kommunestyrerepresentant i Namsos blir ekskludert for å stemme for bompenger, mens personer som Terje Søviknes og Peter N. Myhre får fortsette som sentrale medlemmer, og belønnes med viktige posisjoner i partiet. Det er ikke likhet for loven. Jeg kjenner meg igjen fra den tiden jeg selv var medlem og FrPs sentralstyre startet med sitt eksklusjonshysteri,” sier Arvid Blommedal.
”Det blir mange å ekskludere dersom man skal være konsekvent og fjerne alle de kommunestyremedlemmene som stemmer for økt eiendomsskatt og bompenger,” legger han til: ”Da kan man jo begynne med hele kommunestyregruppene i landets to største byer.”

Breivik får kommentere vitnemålene
Arresterte 400 student-demonstranter
Norwegian sikrer seg to nye Dreamlinere
Lesernes kommentarer
Tor Brattis
8. februar 2009 - 22:26
Trist for FRP.
Mvh Tor. Ps. Jeg er imot bompenger som finansiering.
Einar Ofsteng
9. februar 2009 - 15:38
Jeg finner det besynderlig