Å selge sand i Sahara
Norsk Institutt for Vannforskning (NIVA) har hatt en undersøkelse i Norge. Konklusjonen er at kranvann jevnt over inneholder svært lite bakterier, mens vann fra dispensere og drikkeflasker gjennomg
Norsk Institutt for Vannforskning (NIVA) har undersøkt vannkvaliteten ved 173 skoler i hele Norge. Konklusjonen er at kranvannet jevnt over inneholder svært lite bakterier, mens vann fra dispensere og drikkeflasker gjennomgående har noe høyere bakterieinnhold.
Legg til at det er unødvendig og forurensende å frakte vann over store avstander, så har du to gode grunner til å velge vann fra springen framfor vann på flaske. Og ikke minst er det en farlig trussel, fordi vann på flaske blir et symbol på at vann er et salgsprodukt som kan og burde kjøpes og selges. En rapport fra Østlandsforskning viser at én liter flaskevann krever 1500 ganger mer energi enn én liter springvann, og slipper ut 80 ganger mer CO2.
I det forbrukersamfunnet vi lever i, sender du som forbruker inn en stemmeseddel for alt du kjøper.. og enten du liker det eller ei så følger det moral, etikette og verdier som skal gjelde for deg og dine neste. For 8 år siden, i 2000 konsumerte vi nordmenn allerede 75 millioner liter «kjøpevann», og forbruket stiger for hvert år som går.
Engasjer deg, det nytter, og hver enkelt person kan utgjøre betydelig positiv forandring. Vedrørende klimaforandringene vi er inne i, og utvikling i verden, er vann det viktigste temaet du kan engasjere deg i!
En av Norges fremste vanneksperter Terje Tvedt, kom i fjor med en ny Tv-serie om verdens vann, på Tv2. Denne dokumentarserien kan du finne på nett i film format eller bok. Den heter ”En reise gjennom vannets fremtid”, du kan se klipp og/eller bestille den her : http://watervideo.com/norsk/video.htm
Om du vil ha siste oppdatering anbefales det også å lese Andrew Preston’s (FIVAS) rapport "Fra Asken til Ilden".
Husk at vi er alle mennesker.. om du ønsker å kunne relatere det mer, anbefales ”Sounds of water” for å få et lite innblikk i tusenvis av folks liv. De er akkurat som deg, men mange av de bor på helt andre sider av verden. Så mange som 4500 barn dør hver eneste dag fordi de drikker urent vann. Hadde de barna vært i Norge, ville det kun tatt 5 dager før alle barnehagebarna i Oslo var døde.
Ta menneskers livskvalitet på alvor, ta VANN på alvor.
Denne uken har Blå Oktober et arrangement som omhandler vann, finn ut mer på www.blaoktober.no.
Kilder: www.skoletorget.no, www.blaoktober.no, Le monde –Globaliseringens Atlas, og www.gronnhverdag.no
Spesifikke tips til hva du kan gjøre: http://www.gronnhverdag.no/artikkel.php?id=424, www.gronnhverdag.no har hundrevis av tips til hva du kan gjøre i hverdagen, se filmen ”An inconvenient truth” av Al Gore som snart skal bli pensum i en rekke skoler, www.climatecrisis.net, ellers kan du søke på Google.

– Solum Larsen mener han har opptrådt moralsk forkastelig
- VM tar fotballen fra de fattige
Se sesongens baderomstrender
Lesernes kommentarer
Åge Høistad
14. oktober 2008 - 18:07
Å selge vann i Sahara
helt nødvendig for alt liv på jorden. Så lenge problemet rammer bare fattige mennesker er det vanskelig å gjøre noe som monner. Den dagen vannet blir like verdifullt som oljen og ikke bare fattige mennesker rammes, blir det nok mer interessant å finne løsninger. Verden er tydeligvis ikke moden for å finne løsninger enda. En stat i midtøsten får tilført vann med tankbåt. Staten nedstrøms fra der vannet leveres protesterer. Flere tilfeller finnes i området. F.eks. så bygges det svære overrislingsanlegg som reduserer vanntilførselen i staten nedstrøms.