ABC Nyheter

Auroville - 40 år

For 40 år siden, den 28 februar 1968, var ca 5000 mennesker samlet nær banyan treet. De var samlet der for en grunnleggingsseremoni i midten av det som en gang skal bli en by.

Tilstede var representanter fra 124 land og alle delstatene i India. Representantene hadde med seg jord fra sine hjemland. Jorden ble blandet og lagt ned i en lotusformet urne av marmor. Urnen ble satt i senter av amfiteateret i Auroville.

Samme dag gav ”the Mother”, Mirra Alfassa, den fire punkts grunnloven for Auroville.

Aurovilles Charter:

1. Auroville tilhører ingen enkelt individ. Auroville tilhører menneskeheten som enhet. For å bo i Auroville må man være en villig tjener av den ”spirituelle bevissthet”

2. Auroville skal være et sted for uendelig læring, for en kontinuerlig prosess og for en evig ungdom.

3. Auroville skal være en bro mellom fortid og fremtid. Ved å nyttiggjøre seg kunnskap og visdom som er kjent for menneskene, skal Auroville modig søke nye realiseringer.

4. Auroville skal være åsted for meteriell og åndelig forskning og en fysisk manifestasjon av menneskelig enhet.

Auroville ligger i sør –India i staten Tamil Nadu. Den ligger ved kysten ca 16 mil sør for Chennai (tidligere Madras) og en mil nord for Pondicherry. Pondicherry er en sjarmerende gammel fransk koloniby.

Auroville er planlagt for ca 50 000 mennesker. Idag bor nesten 2000 aurovillianere der. Det er mennesker fra nesten 40 nasjoner. De kommer fra ulike kulturer, sosiale klasser, yrkesbakgrunn og aldergrupper, fra nyfødt til over 80.

Litt mer enn en tredel er indere.

Byen er tegnet som en sirkel som er 5 km i diameter.

Helt i senter av sirkelen er Banyan treet. Rundt banyan treet er en stor park under konstruksjon.

I parken er amfiteateret med lotusurna og her bygges Matrimandir. Ordet Matrimandir kommer fra sanskrit og betyr – mors tempel. (the Mothers temple )

Matrimandir er Aurovilles sjel, mer et meditasjonskammer enn et tempel.

Matrimandir er 29 m høy og 36 m i diameter. Overflaten er dekket av parabollignende tallerkener med overflate av gull. Tilsammen har de brukt 42 kilo gull. På avstand ser den ut som en stor gull-golfball.

Alt i det indre kammeret er helt hvitt og det er tolv hvite marmorsøyler, veggene, taket , teppet og putene, helt hvitt. Før du går inn der må du ha på rene hvite sokker. Midt i kammeret kommer en lysstråle ned. Lyset går ned i en krystallkule med diameter på 70 cm.

Videre går lyset gjennom krystallkulen og ned i et basseng under Matrimandir.

Rommet er for konsentrasjon eller meditasjon og man skal være helt stille der inne.

Det er veldig vakkert og du kan virkelig føle energien der.

.

Matrimandir, Aurovilles sjel tar imot spirtuell energi, ned på det fysiske plan slik at ”human unity” kan realiseres.

La alle mennesker bli inspirert til å gjøre det samme. Gjennom sjel og inspirasjon eller drømmer finne ut oppgaven man har... til å få realisert menneskelig enhet, fred, trygghet, mat, utdanning og helse for alle.

Fra starten i 1968 ble det igangsatt brønnboring og en storstilt treplanting. Det ble prioritert såkalt dry evergreen forest. Det er ikke uvanlig med temperaturer over 40 grader og da er det fint å ha trær som skygger for solen.

I 1968 kunne men se fra ende til annen, det var rød jord og bare et og annet tre.

Idag når du kommer til Auroville er det skog og rødstøvete grusveier som møter deg.

I skogen har det kommet tilbake en del vilt, det er slanger og skorpioner, fargerike sommerfugler, ildfluer og en kakafoni av fugler og ekorn.

Det er svært mye som har skjedd i Auroville i løpet av 40 år.

Nå er det 2000 aurovillianere som skal fortsette og skape fremtiden i Auroville.

Aurovilles hjemmeside: www.auroville.org

AVI scandinavias hjemmeside: www.aurovillescandinavia.org

Kommentarer (4)

Absolutt en flott idé og et

Absolutt en flott idé og et eksempel til etterfølgelse for hele verden. Men jeg lurer på; betaler man for å bo der? Kan man bo der så kort/lenge man vil? Kan hvem som helst barre flytte inn der, eller er det noen "opptakskrav"?

Flytte til Auroville

Ja, man må betale for seg som både gjest og "newcomer".
Det er mange gjestehus i Auroville.
For oss fra vesten er det billig å være der. Du kan bo greitt for 2-3000 kr i mnd.
Man kan være der så lenge man vil, men vanligvis får man visum for 6 mnd.
For å bli Aurovillianer må man først besøke Auroville i minst 3 måneder.
Så må man på intervju i ei gruppe kalt "entry group", der blir man spurt om hvorfor man vil bli aurovillianer, hva man kan bidra med osv.
Man bør ha noe kjennskap til Mira Alfassa og Sri Aurobindo`s bøker.
Og også til Aurovilles charter.
Når man har fått lov til å bli "newcomer" må man først reise hjem, "entry group"ordner med visum for minst ett år.
Når man returnerer til Auroville vil newcomerperioden begynne. Enten finner man deg selv arbeid eller så blir du tildelt arbeidsoppgave(r).
Som nykommer betaler man for seg selv, arbeider og deltar aktivt i det sosiale liv.
Man har ikke stemmerett for man er aurovillianer.
Når nykommerperioden er ferdig(før var det 2 år, jeg mener det er ett nå) kommer navnet ens i den lokale avisen "News and Notes" (den kan lastes ned fra hjemmesiden til Auroville. www.auroville.org)
Avisen spør om noen har invendinger mot at den personen blir aurovillianer, isåfall må de si fra innen tre uker. Innvendinger blir tatt med i vurderingen.
Så blir det tatt en evaluering.
Nå er man endelig blitt aurovillianer med de rettigheter og plikter det innebærer.


Takk for info!

Takk for info, Anja! Jeg kunne tenke meg å besøke Auroville for kortere perioder, men ikke bo der. Tror jeg ville føle meg litt innestengt! Men, dersom man blir borger av Auroville, kan man for eksempel bo der, men reise ut for å jobbe utenfor i perioder, dersom man er musiker som meg, for å turnere og sånt? Eller må man vie hele sin tid til å jobbe for det kollektive i Auroville?

Auroville er absolutt verdt

Auroville er absolutt verdt et besøk, men det er litt av en prosess hvis du vil bli Aurovillianer.
Men hvis du bestemmer deg for å bli aurovillianere kan du reise ut for å jobbe.
Jeg anbefaler at du besøker Auroville i januar/februar, da skjer det veldig mye der, konserter, foredrag, utstillinger, kurser mm.

Siste fra forsiden

Får Obama viljen sin i dag?

Helse USAs president Barack Obama er trygg på at Kongressen søndag vedtar den historiske helsereformen. Med reformen vil antallet amerikanere med helseforsikring øke med 32 millioner.

Island: Hundrevis evakuert etter vulkanutbrudd

Fant bombe om bord indisk fly

Politiet skjøt mot bevæpnet mann

Ville drepe, skrev bok

Musikk Da Operaen utsatte Øystein Wiiks stykke fikk han lyst til å drepe. Det ble en tenor som fikk unngjelde.

I politiavhør om slumfesting

Sport VM-aktuelle Adriano har måttet forklare seg for politiet om vennskapet med flere av Rios farligste menn.

- Økte ventetider, dårligere tilbud

Helse Pasientene måtte vente lenger på behandling i Helse Sør-Øst i 2009 enn året før.

- Sterkt med poeng her

eliteserien Men Vålerengas Martin Andersen dro fra Fornebu med blandede følelser.

- Skremte vettet av oss

Plateanmeldelser He's back! Lyttelua uttaler seg om Alice Cooper, Field Music, Broken Bells og Marc Bolan.

Nå vil Norge ha Island ut av søla

Stortinget går nå enstemmig inn for å gi Island kriselån uavhengig av en løsning på Icesave-striden. Men - det er et men.

Raser mot Hells Angels-klubb for barn

Forlanger at «inhabil fiskeriminister» går av

Katastrofevarsel i Australia

Flere områder evakueres.

Suveren Northug

annen sport Han avgjorde langt på vei minitouren i Sverige.

Kents lille avsløring

Musikk Det svenske bandet er på vei til Norges.

Nektes å preke i Hamar bispedømme

Norge Helge Hognestad får ikke utøve ordinær prestetjeneste inntil videre.

Carew reddet Villa fra sjokktap

Wolverhampton Wanderers - Se siste kamp Scoret to mål i lokalderbyet.

Hevder CIA stod bak fransk galskap

Vitenskap Var det eksperimenter fra CIA som førte til at en søvnig fransk landsby ble rammet av kollektiv galskap i 1951? Ja, hevder amerikansk forfatter.

Nepalsk fredsmekler er død

Nepals tidligere statsminister, Girija Prasad Koirala, er død. Koirala var avgjørende for fredsavtalen i Nepal, sier miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV).

Kronehopp gir rentestopp

Nyheter Men renten skal opp tre ganger før året er omme, tror sjefanalytiker Erik Bruce.

Ny norsk storeslem

Sport Marit Bjørgen, Kristin Størmer Steira og Therese Johaug på pallen.

- Mest grisete jeg har opplevd

Økonomi - Forbannede amerikanske drittsekker. Vi ble rundlurt, sier Jan Eiler Fleischer om Goldman Sachs.

Alt klaffet da Aukland vant Birken

annen sport Brukte 2.27.19 på det 54 km lange rennet.

Oslo Ap går i mot olje- boring i Lofoten

Ber om unnskyldning for overgrep

Verden Pave Benedikt ber om unnskyldning for overgrep mot barn som katolske geistlige står bak.

Ammann verdensmester, Jacobsen nummer tre

iPhone-eiere bruker mest penger på mobilen

Beijing dekket av sand

Miljø Myndighetene oppfordret folk til å holde seg inne.

Ikke kaos etter BA-streik

Økonomi Det ventede kaoset ved Londons to største flyplasser uteble.

Jerusalems forbannelse

Verden Religionen har kostet dyrt.

Norge slo Canada i kjelkehockey-thriller

Snuser på ordførertittelen i Oslo

Obama tilbyr Iran dialog – igjen

President Barack Obama gjentar tilbudet til Iran om dialog og diplomati. Obamas første tilbud om en ny start for ett år siden, har ikke ført til konkrete resultater.

Ras på Bergensbanen

Norge Usikkert når strekningen kan åpne for trafikk.

To alvorlig skadd etter kollisjonen i Mo i Rana

Norge Flere personbiler og en trailer er innblandet i ulykken på E6.

Norwegian-fly nødlandet

Frykter pasientdata vil lekke ut på nettet

Renset kontoret for politiske spøkelser

Vil være Islams ansikt utad i Norge

Arfan Bhatti tok et oppgjør med pressen i Tønsberg fredag kveld.

Tyvegodset går lynraskt ut av landet

I løpet av et døgn ble dette tyvegodset stjålet i Sauda og fraktet til svenskegrensa ved Kongsvinger.

Usikkert om gruveulykke i Sierra Leone

Økonomi Styresmaktene i avviser meldingene om at 200 personer skal ha mistet livet.

Vil henge ut sexkjøpere

Sveriges justisminister Beatrice Ask vil at familien skal få vite det om en mann er mistenkt for sexkjøp.

Norske huspriser øker mest

Norge Steg mest i Europa i 2009 viser ny rapport.

Trusselen fra et esel på nett

Kommentar En humoristisk eselvideo på nett gir bloggere to års fengsel. Men verden bryr seg ikke.