Frp-politikere mest kriminelle

Ny undersøkelse viser at Frp-politikere er mest kriminelle

* En undersøkelse utført av Institutt for Samfunnsforskning ved Universitetet i Tromsø viser at ledende Frp-politikere relativt sett begår flere lovbrudd enn politikere fra andre parti.

Undersøkelsen tar for seg registrerte lovbrudd der den nedre strafferammen er betinget fengsel i en måned. Materialet er innhentet er fra perioden 1994-2007, og omfatter politikere som har lederverv i egne partier eller er folkevalgte. I perioden det er snakk om har 24 Frp-politikere blitt straffedømt. 17 av disse måtte forlate sine verv. Ap, Høyre og SV følger like bak Frp på listen.

Undersøkelsen vil offentliggjøres i sin helhet kommende fredag, melder dagens papirutgave av avisen Nordlys.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

* ABC Nyheters redaksjon gjør oppmerksom på at artikkelforfatteren i etterkant har avslørt at han har lagt ut en artikkel basert på fiktive kilder og at undersøkelsen ikke eksisterer (se artikkel Tyven, tyven skal du hete). Redaksjonen har valgt å la artikkelen ligge publisert som et eksempel på borgerjournalistikk vi ikke ønsker på våre sider.