NRK-programmet ”Klimakrigen”, del 1
Jeg sikter til eksperimentet med sylinderen som ble fylt med CO2. Når CO2 ble sluppet inn i sylinderen ble varmestrålene absorbert.
Teorien om klimakatastrofen er basert på at returstrålingen fra jordoverflaten varmer opp CO2 i atmosfæren som så stråler varme tilbake til overflaten osv. osv.
Vi har mer enn 50 års erfaring med gassanalyseutstyr basert på infrarødabsorpsjon for kontinuerlige målinger i prosesser. Disse erfaringene fra mange tiårs praksis med tusenvis av analysatorer gir oss grunnlag for å hevde at den infrarøde returstrålingen fra kloden er fullstendig absorbert allerede mindre enn 100 meter over bakken. Over dette nivået er de bølgelengdene i strålingen som absorberes av alle de såkalte ”klimagassene” forsvunnet totalt. De kan derfor heller ikke varme opp CO2 oppover i atmosfæren
Infrarødanalysatorens virkemåte
Detektoren i en slik analysator for analyse av for eksempel CO2 består av et kammer fylt med 100 % ren CO2. Når varmestrålene når detektorkammeret varmes CO2 opp og temperaturen registreres. Over detektoren sitter selve målekammeret som kontinuerlig gjennomstrømmes av målegassen fra prosessen. Den infrarøde strålingen kommer fra en keramikkskive som varmes opp elektrisk til flere hundre grader.
Dersom det er CO2 i målegassen blir strålingen svekket før den når ned i detektoren. Dette gir mindre oppvarming i detektoren og er da et mål for konsentrasjonen.
Finnes en komponent i målegassen som absorberer noen av de samme bølgelengdene som CO2 og dermed forstyrrer målingen, setter vi inn et eget kammer foran målekammeret som er fylt med nettopp den gassen som skaper problemer. Med et gassjikt på noen få cm er disse bølgelengdene (frekvensene) fjernet fullstendig og forstyrrer derfor ikke målingen. Kan forholdene være annerledes i atmosfæren?Det er allment kjent at det er returstrålingen fra jorda som varmer opp CO2, ikke solinnstrålingen. Det er altså CO2 nær bakken som blir varmet opp av returstrålingen. Vi vet i utgangspunktet at en gass som er tyngre enn luft vil synke ned mot bakken. CO2 er ca. 50 % tyngre enn luft (1,977 g/l mot 1,293 g/l).
Vi vet også at når en gass varmes opp blir den lettere. Men for at CO2 skal kunne stige opp må den ikke ha høyere volumvekt enn luften. Hvor mye må CO2 varmes opp for å stige ”til værs”?
Volumet til en gass er proporsjonal med dens absolutte temperatur (grader Kelvin) ved konstant trykk (Gay-Lussaks lov). Det betyr at temperaturen til CO2 ved en lufttemperatur på 0 grader C må være 136 grader C høyere enn luften for å ha samme volumvekt. Er temperaturen lavere kan CO2 umulig stige til værs! Når jordoverflaten har en gjennomsnittstemperatur på 10 – 15 grader C, er det da mulig at CO2 ved bakken kan varmes opp til mer enn 100 grader? Konveksjon og varmeledning vil vel umiddelbart redusere oppvarmingen vesentlig?

Nådeløs virkelighet og fabulerende fantasi
Sjiraff på rømmen
Lesernes kommentarer
Helge Samuelsen
26. november 2009 - 9:39
CO2 i atmosfæren
Jeg prøvde å forklare forrige gang du skrev om dette at du baserer deg på en misforstått oppfatning av at CO2 oppfører seg i atmosfæren slik du tenker deg med bakgrunn i din erfaring fra slike detektorer. Poenget med eksperimentet du henviser til var å vise at CO2 absorberer varme meget godt. Det er derfor det er en så effektiv drivhusgass, selv om det eksisterer i relativt små mengder i atmosfæren.
Du tenker deg at CO2 på grunn av sin tetthet bare eksisterer relativt nær bakken, om jeg forstår deg rett. Dette er feil. Slike fysiske lover du refererer til fungerer ikke i stor skala når det er en rekke elementer som påvirker blandingen av gassene i atmosfæren. Jeg nevner raskt vind, brownske bevegelser, superceller (stigende luft), andre termale fenomener, og så videre. Riktignok varierer konsentrasjonen av CO2 i atmosfæren noe med høyde, men det som er helt klart er at din antagelse om at CO2 hovedsaklig finnes ved bakkenivå er feil. Dette finnes det målinger på, og jeg antar at du er villig til å justere ditt kart etter terrenget, og ikke kreve det motsatte?
Målinger av CO2 foretas i flere høyder, og jeg tror det er trygt å si at fagfolkene har fått med seg hvordan virkeligheten fungerer.
http://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a000000/a003500/a003562/
Når dette er sagt, så er også hypotesen om at CO2 nær bakken absorberer all varmestråling feil. Det du må se for deg er hvordan CO2 oppfører seg når det absorberer infrarød varme. Det som skjer er at molekylet begynner å vibrere, og etter en kort tid re-emitterer denne energien. Det er da 50% (veldig roughly) sjanse for at denne energien stråles tilbake mot bakken igjen. Slik skjer det i en evig runddans, der det endelige varmetapet skjer ved at energi kommer seg gjennom denne "kanossagangen" og blir strålet tilbake til verdensrommet. På den måten har hvert eneste CO2 molekyl em mulighet til å sende stråling tilbake til bakken (eller nedover i atmosfæren), selv de molekylene som finnes helt i ytterkant av atmosfæren.
Et slikt system vil selvsagt finne en balanse, et naturlig ekvilibrium. Når de gassene som fungerer som klimagasser øker, så øker også temperaturen inntil en ny balanse gjennfinnes. Enhver variasjon i enten innstrålet energi, klimagasser, eller jordens albedo, vil skape en ny slik balanse. Økte mengder klimagasser vil alltid gi høyere temperatur. Når temperaturen øker på grunn av økte utslipp av CO2, så har dette også effekter på andre deler av systemet. Økt temperatur gir også økte mengder vanndamp i atmosfæren, slik at en menneskeskapt effekt blir forsterket av naturlige effekter. Dette blir til en viss grad oppveiet (men bare delvis) ved at mer vanndamp også gir mer skyer, og dermed større refleksjonsevne (albedo).
http://oceanworld.tamu.edu/resources/oceanography-book/radiationbalance.htm
Håper dette var oppklarende.
26. november 2009 - 10:24
Stadig nye ting.
I mellomtiden konstaterer jeg at isutbredelsen i Arktis er større enn i fjor som igjen var større enn året før der igjen som riktig var et minimum hvis man bare ser på de siste tiåra. Før det igjen kan avisene berette om akkurat det samme. Isfjella fra Antarktis begynner nå å nærme seg New Zealand for første gang på 75 år hvis vi skal tro media. Og alt dette skal skyldes den globale oppvarmingen pga menneskaeskapte Co2-utslipp.
Likeledes kontaterer jeg at den globale gjennomsnittstempraturen ha vært synkende en del år nå.
Fremtiden vil gi oss fasiten.
Det nye nå er at Co2 vil forsure havet og på litt sikt utslette livet der også. Ja, katastrofene vil ingen ende ta. Hva skal man være på jorda etter, tro? Det er jo ikke annet enn katastrofer foran oss.
I mellomtiden håper jeg at de som spår at dommedag er relativt nært forestående, kommer med noen fornuftige forslag snart. Som f.eks hvordan forhindre en ukontrollert befolkningseksplosjon på kloden. For det er det som er det virkelige problemet for miljøet. Ikke Co2.
Helge Samuelsen
27. november 2009 - 9:20
Solheim?
Imidlertid har du jo helt rett i at befolkningsveksten er et problem. Det samme er fordummingen av samfunnsdebatten der amatører tror de har svaret på alt.
Rune Ulfsnes
26. november 2009 - 16:47
Jeg må med skuffelse si at
De underslåtte forskningsresultatene taler sitt helt tydelige språk,og verden er lurt trill rundt!
Her er et sitat fra en annen av de virkelig store CO2 bekjemperne,som også føler seg lurt.Han har også skrevet en bok om temaet,og i mot CO2 utslipp for noen år siden.
Sitat:
George Monbiot: Global warming rigged? Here’s the email I’d need to see:
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/cif-green/2009/nov/23/global-warming-leaked-email-climate-scientists
To bury man-made climate change, a far wider conspiracy would have to be revealed. Luckily for the sceptics, and to my intense disappointment, I have now been passed the damning email that confirms that the entire science of global warming is indeed a scam. Had I known that it was this easy to rig the evidence, I wouldn’t have wasted years of my life promoting a bogus discipline. In the interests of open discourse, I feel obliged to reproduce it here.
Sitat slutt:
Fysj for en verden!
Helge Samuelsen
27. november 2009 - 9:35
Synd
Det finnes ingenting i det publiserte materialet som understøtter skeptikersidens sak. De forhold som påberopes å være "juks" er helt legitime forhold som har vært kjent lenge, men som konspirasjonsteoretikerne nå prøver å trekke ut av sin sammenheng og feiltolke for å bruke som spiker i suppa si. En heller tynn suppe.
Trygve Gundersen
26. november 2009 - 18:41
CO2 i atmosfæren
Der står:
Finnes en komponent i målegassen som absorberer noen av de samme bølgelengdene som CO2 og dermed forstyrrer målingen, setter vi inn et eget kammer foran målekammeret som er fylt med nettopp den gassen som skaper problemer. Med et gassjikt på noen få cm er disse bølgelengdene (frekvensene) fjernet fullstendig og forstyrrer derfor ikke målingen.
Legg merke til at bølgelengdene blir fjernet fullstendig med et gassjikt på noen få cm! De eksisterer ikke mer og kan derfor ikke forstyrre målingen!
Dette er teknikk som er praktisert i ca. 50 år!
Helge Samuelsen
27. november 2009 - 9:17
Stabukk
At du som ingeniør (hvis jeg husker rett) ikke har annet enn en slik ensporet og marginal forståelse for fysiske begreper er imidlertid mer skremmende. Enhver fysikklærer på barneskolenivå har mer forståelse.
Forutinntatte holdninger og manglende evne til å orientere seg i virkelighetens verden får vi imidlertid leve med. Hvis de teorier som fremsettes av Klimarealistene er det beste klimaskeptikere kan komme med, finnes det ingen grunn til å frykte at disse holdningene skal inntas av andre enn tullebokker.
Helge Samuelsen
27. november 2009 - 9:24
Du skriver i hovedinnleffet
Svaret er et selvsagt ja - og det ville du visst hvis du hadde hatt den ringeste forståelse for fysikk. Hva skjer med den absorberte energien i dette kammeret ditt? Tror du den blir der for evig og alltid? Snakk med en fysikklærer du, så får du oppklart endel misforståelser. Verre er det ikke.
Helge Samuelsen
27. november 2009 - 9:37
innlegget skulle det være, ja
Helge Samuelsen
27. november 2009 - 17:56
Venter fortsatt
Hele din teori baserer seg på at det ikke kan skje. Så mitt spørsmål henger i luften, uten at jeg tror du kan eller vil svare.
Hvis du ikke skjønner spørsmålet, skjønner du heller ikke problemstillingen i utgangspunktet. Som sagt, ta det opp med en hvilken som helst fysikklærer.
Helge Samuelsen
27. november 2009 - 18:02
Når du først er i gang