Godhetens tyranni
Barnepsykolog ønsker at alle barnefamilier skal få hjemmebesøk av myndighetene for å redde barn fra overgrep og vanskjøtsel. Er hans forslag et gode for barna?
Barnepsykolog Magne Raundalen mener at det skal være obligatoriske hjemmebesøk fra helsestasjon, barnehage og skole i barnas oppvekst. "Vi må ofre noe av privatsfærens stadig sterkere beskyttelse og foreldrenes suverenitet", mener han. Hans resonnement er feil. Hvor har han det i fra at privatsfæren er blitt stadig sterkere? Han legger en udiskutabel premiss til grunn, og han underbygger ikke denne premiss. Og hvilken foreldre suverenitet er det han snakker om? Det er forbudt og straffbart å mishandle barn - ingen foreldre har suverenitet å gjøre det, som han synes å tro.
Når journalisten i Dagbladet spør han om vi skal angi naboen. Da svarer Raundalen retorisk: "Når ble det angiveri å redde et barn?". Og der avslørerer han sin feilaktige tankegang. Han legger til grunn at alle bekymringsmeldinger er reelle bekymringer om barn som blir utsatt for overgrep i hjemmet. Han utelukker elegant at det forekommer sjikanemeldinger til barnevernet. I sin retorikk utnytter han det faktum at alle mennesker selvsagt vil redde barn. Men å legge til grunn at alle bekymringsmedlinger til barnevernet handler om barn som virkelig blir utsatt for overgrep, det er et overgrep i seg selv og et helt feil utgangspunkt i debatten. Han utelukker som sagt helt og holdent at det forekommer sjikanemeldinger, og er så naiv og tror at at det er bare gode mennesker som melder fra til barnevernet.
Han legger også til grunn at alle som ikke har noe å skjule skal åpne sitt hjem for myndighetene med glede for å vise at det ikke er noen grunn til bekymring. Selv om det er utrolig krenkende å bli utsatt for mistenkliggjøringen og bli invadert av myndighetspersoner som skal snoke i hjemmet, pga en anklage om misbruk av barn som kan føre til tap av borgerlig aktelse. Så ufølsom og så invaderende kan en
psykolog opptre. At han derved også beveger seg farlig nær godhetens totalitære tyranni, er urovekkende. Magne Raundalen og hans støttespillere bør være mer opptatt av grensegangen mot privatlivets fred.
Det som er ekstra urovekkende er at Magne Raundalen vet om at ikke alle som jobber innen den her industrien som har vokst opp kring vold, overgrep traumer etc. er ærlige og etisk redelige. Spesielt organisasjon Alternativ til Vold (ATV) har misbrukt opplysningsplikten, og dette vet Raundalen om. Misbruk av opplysningsplikten til barnevernet er slett ikke uvanlig. Hvorfor drøftes ikke denne problematikken?
Magne Raundalen påpeker at barnehagene er en av de instansene som sjeldnest melder fra om at barn trenger hjelp. Barnehagene skal ha personale, kunnskaper og mandat til å være en av samfunnets viktigste vaktbikkjer i barnevernet. Dersom de ansatte i barnehagene ikke oppdager eller anmelder mistanke om overgrep eller mishandling så lenge barna befinner seg i deres varetekt, hvordan kan man ha tiltro
til at de samme ansatte skal opptre som redningskorps i barnas hjem? Raundalens forslag er lite gjennomtenkt.
Det er en mennskerett å stenge døren for myndighetene, det er ingen barn som blir reddet av en totalitær stat som skal overvåke sine borgere i tide og utide fra vugge til grav. Og hvor mange barn er det som barnevernet ødelegger som i utgangspunktet ikke ble utsatt for overgrep eller overgrep, men der myndiggetene likevel med makt grep inn? Hvorfor bagatelliserer Raundalen og hans støttespillere dette faktum? Ett ødelagt barn i myndighetenes varetekt er ett barn for mye.
Barnepsykolog Magne Raundalen hjelper slett ikke alle barn ved å fremme dette forslaget. Han kan derimot komme å skade i utgangpunktet bra familier, ved å påføre dem det stress og den psykiske belastningen det er å bli utsatt for grove usanne sjikanemeldinger som resulterer i undersøkelser fra barnevernet i flere måneder. Som psykolog burde han vite at trygge foreldre gir trygge barn, og stressede foreldre gir stressede barn. Men det er dessverre ikke uvanlig å spille på foreldreusikkerhet og det er så populært i dagens samfunnsklima å skylde på foreldrene. Myndighetene og fagfolk gjør jo aldri feil. Ikke sant?
Lesernes kommentarer
21. mai 2009 - 14:36
Ein tragedie
Før det var snakk om at alle borna skulle inn i barnehager.Kom Raundalen med påstander om at foreldra ikkje lenger kunne ha ansvar for sine barn.
No er det det at barnehagane ikkje melder frå om overgrep og vold på barn.
Ingen spør:KVIFOR VI HAR FÅTT SÅ MYKKJE VOLD I VÅRT LAND OG KVA EIN KAN GJERA MED DET.
Det blir vel for vanskelig for Den gode Raundalen.
For med all omveltinga og jaget i vår tid.kommer det til å bli eit aukande problem.Det vil difor vera vel så viktig å setja energien inn på korleis læra born å takla det nye samfunnet dei skal veksa opp i Og ikkje overbeskytta dei slik at dei i etter tid hamna i fosterheimer og hos barnevernet Dei blir som drivhusplanter.
På den måten vil samfunnet få all komandorett over barna.Og dei blir sårbare og rotlause som er rota til alt ondt.
Mitt råd til Raundalen er at han må setja energien inn på å gje foreldra tryggleik til å fostre opp barna sine.
Sats på foreldra, ikkje bruk barna i kampen om kven som skal ha kontrollen over dei.
Anca Daisa-Dumitrescu Birkenes
21. mai 2009 - 15:25
Heilt enig og mer enn det... det er ei stor skam i tillegg...
Jostein Bjørkmo
21. mai 2009 - 17:26
Det er tilstander som under krigen
I samfunnet forøvrig lever det en liten prosentandel psykopater. Disse utnytter dette for å sende bekymringsmeldinger, og klarer i en del tilfeller å ta fra folk barna. Fordi barnevernet hjelper ikke i familien. De tar barna fra folk. Dette oppfordret Anniken Huitfelt til at de måtte gjøre enda hyppigere. Jeg vet ikke når hun blir voksen. Om hun noen gang blir det
Ser at det snakkes om kvalitetssikring i kommunene og barnevernet. Hadde de nå en gang visst va det var og lært å bruke det. Vi kan ta f. eks tolketjenesten.Tolker som ikke ser over hva mannen i barnevernet skriver de har sagt/unnlater å skrive positive ting. Barnevernets mann er jo part i saken, men en tolk fra f.eks et asiatisk land vil aldri av høflighet tørre å spørre å få se gjennom hva som er skrevet. Det blir sånn at tolken sviker sine egne på grunn av manglende kvalitetssikring.
Heidi Renate Bahr
22. mai 2009 - 21:02
Barn = inntekt
Å skulle ha obligatoriske hjemmebesøk fra helsetjenesten i løpet av barnets oppvekst, kan tolkes som om vi skal påtvinges å få ukjente og sultne mennesker på jakt etter mat inn i våre hjem.... og er man sulten nok, spiser man hva som helst....
Helge Samuelsen
23. mai 2009 - 13:54
Dette er grunnlovvstridig
Så dette forslaget er absolutt grunnlovstridig.