borger

NAV seigpiner de arbeidsledige

Det har de siste dagene vært flere medieoppslag om en skandaløs lang saksbehandlingstid for arbeidsledige i Oslo.


Mange som har krav på dagpenger etter tre uker, får beskjed om å gå på sosialpenger i flere måneder mens søknadene blir behandlet. Det har blant annet ført til at opposisjonen på Stortinget har bedt arbeids- og inkluderingsminister Dag Terje Andersen (Ap) redegjøre for hvordan og hvor raskt han kan sikre en standard på NAV- tjenestene som er i samsvar med Stortingets retningsliner.


Etter min mening, og mitt partis (Demokratenes) mening, er det er en stor skam at NAV ikke klarer å betale ut arbeidsledighetstrygden innen den fastsatte treukers fristen, og at ventetiden for å få utbetalt uførepensjon er på opptil tre måneder, etter at den er innvilget. En slik behandling er en hån mot Velferds Norge og vitner om hvor lite politikerne bryr seg om de som trenger hjelpen aller mest.


Å henvise trygdeberettigde mennesker til sosialkontoret er en ytterligere bekreftelse på ansvarsfraskrivelse.


Til tross for det enorme behovet for å ta unna køene, har 100 vikarer i NAV fått vite at de ikke får fornyet sitt engasjement. Samtidig snakkes det om at NAV Oslo skal få tilført flere menneskelige ressurser for å få tatt unna den lange saksbehandlingstiden, - i praksis utbetalingstiden. Det mest naturlige da bør være at vikarene, som tross alt har jobbet i systemet og opplagt har lært noe, får lov til å fortsette i sine vikariater inntil arbeidsmarkedet igjen bedrer seg og det blir mindre pågang for offentlige stønader.


I stedet for å sende vikarene på dør er det bedre at det ryddes på toppen. Svært få vi savne en statsråd og noen direktører.

Lesernes kommentarer

NAV . . . en skandale

Etter en behandlingstid på 4 og et halvt år fikk jeg endelig uføretrygd. Så når en snakker om fire måneders behandlingstid i Oslo, så er det veldig hurtig. Men at arbeidsledige må vente i flere måneder på avgjørelse, er også en skandale. Men hva annet kan en vente når de som før behandlet sosialsaker nå behandler trygd, mens de som behandlet trygd nå behandler arbeidsledige, og de som behandlet arbeidssaker nå behandler sosialsaker. . . .Slik er ståda her i min by, i alle tilfelle, og dette forlenger saksbehandlingen med måneder.
Nei, gå tilbake til det gamle systemet, det gikk i alle fall fortere, og en hadde folk som visste hva de holdt på med. Slik er det ikke lenger.
De rødgrønne har feilet med alt de har satt seg fore. Til og med fattigdomsløftet har de gått fra. Bare denne ene saken, skulle de ha fått avskjed på grått papir for.

Uføretrygdet og fattig

Ja Det er virlelig ille

Ja. Det er virkelig ille. jeg anbefaler deg å sjekke vår nettside www.demokratene.no. Vi tar ofte opp saker for uføretrygdede og fattige. Spesielt vår nestleder i Akershus demokratene, Hans Bauge, er svbært god på disse sakene, og i programmet vårt vil vi øke minstepensjonene til statens lønnstrinn 1.

Ja Det er virlelig ille

Ja. Det er virkelig ille. jeg anbefaler deg å sjekke vår nettside www.demokratene.no. Vi tar ofte opp saker for uføretrygdede og fattige. Spesielt vår nestleder i Akershus demokratene, Hans Bauge, er svbært god på disse sakene, og i programmet vårt vil vi øke minstepensjonene til statens lønnstrinn 1.

NAV -en fornuftig tanke bak.

Tanken er bra med å slå sammen alle disse organ til et. En bruker som oppsøker en del av etaten har gjerne også bruk for en annen i samme etat. Nå slipper de å halte fra kontor til kontor og alt blir behandlet på samme sted, -er tanken. Problemet er at etaten mangler kvalifiserte folk, som kan håndtere alle de problemstillinger de blir møtt med fra brukerene. En utdanning som gjør folk kvalifisert og spesialisert til å jobbe samlet med alle disse forskjellige sakene bør komme på plass snarest. Skal en menneske hjelpe et annet med jobbsøking, når det knapt har søkt en jobbstilling selv så er det vel begrenset hva vedkommende kan være behjelpelig med. Mennesker som er innom NAV er ofte godt voksne, med stor arbeidslivserfaring og erfaring fra "livet" selv. Møter da brukeren ren "idioti" fra den etat som skal hjelpe de videre, så må det nødvendigvis oppstå frustrasjon hos begge parter, i situasjoner der brukeren ofte er sliten av å kjempe og "kundebehandleren" ikke kan jobben sin og brukeren er nødt å lære denne opp for å få den hjelp som må til for å komme videre.

NAV.

Det var Bodevik 2 regeringen som innførte NAV reformen. Menigen var at brukeren skulle få en saksbehandler som skulle følge brukeren hele veien. Brukeren skulle få en mere nærhet til sin saksbehandler slik at tiden skulle forkortest.
Den rød grønne regeringen omorganiserer hele NAV og flytter ansvaret over på andre kontorer som ligger langt i fra den kommunen der du bor.
Isteden for en saksbehandler får du fem,disse kjenner deg ikke,og avgjørelser blir tatt på meget svake grunnlag.Er det noe rart om saksbehandligstiden har økt?
I tilegg har de aller fleste navkontorer alt for lite ansatte.
Prøver du å få tak i noen sitter de på møter, eller er på opplæring på datakurs.
Det vil ikke hjelpe å ansette flere umidelbart,de nye må ha opplæring og det vil ta tid.
Også får vi altså de arbeidsledige i tilegg,dette fører bare en vei og den er katastrofal.
Også ligninsvesenet har gått samme vei.
Regeringen har omorganisert bort våre rettigheter.