Ikke lenger behov for psykisk helsevernlov?
Det går mange debatter rundt psykisk helsevern og psykiske helsetjenester nå om dagen. Noen debatter er nok preget av ”museumsbestyrerene” som tidligere helseminister Høybråten definerte dem, men de fleste debatter er preget av ønsker om endring. Det er spennende tider, og mye skjer. Generalsekretær Sunniva Ørstavik bebudet under Rådslag 2008 at vi er inne i et paradigmeskifte, at selve kunnskapsbasen er i ferd med å endres. Men er det nå virkelig slik?
At kunnskapsbasen endres, skulle jo i så fall bety at selve forståelsen av psykisk sykdom som fenomen endres. Men jeg føler ikke at alle steiner snus i jakten på endring, ny kunnskap og nye sannheter. Jeg føler snarere at vi bare raker litt i grusen. For det viktigste symbolet på den oppleste og vedtatte forståelsen av psykisk sykdom, det står der uendret. Selve loven, særloven som klart og tydelig fastslår at denne pasientgruppa er annerledes enn alle andre pasienter, den har det ikke engang vært debattert å fjerne. Lov om psykisk helsevern er der fortsatt, og gjennom denne loven slås det fast at ”disse” menneskene er så annerledes at de ikke kan omfattes av de samme retningslinjer for behandling i spesialhelsetjenesten og inneha de samme pasientrettigheter som norske borgere forøvrig.
Så er nå egentlig ting blitt så annerledes? Eller er det bare slik at de holdningene det tidligere var stuerent å forfekte offentlig, fortsatt er der i det skjulte. Er det fortsatt slik at vi snakker om ”de gale og unormale” og ”alle oss andre”?
Jeg bare spør. Ikke av vrang vilje, men fordi jeg rett og slett ikke klarer å forstå behovet for denne særloven. Bakgrunnen for min undring er at:
- Lov om psykisk helsevern gjelder for behandling i spesialhelsetjenesten, men det er jo slik at det i tillegg finnes en Lov om spesialhelsetjeneste.
- Lov om psykisk helsevern skal si noe om psykiatriske pasienters rettigheter, men det finnes jo en egen Lov om pasientrettigheter.
Noen sier at særloven trengs fordi noen må tvangsbehandles. Men også andre lover omhandler dette:
- Lov om sosiale tjenester inneholder tvangslovgivning i forhold til psykisk utviklingshemmede og rusmissbrukere.
- Lov om pasientrettigheter er også i ferd med å få inn en tvangsbestemmelse.
Så hvor er da behovet for Lov om psykisk Helsevern? Hvem er det denne loven skal tjene? Uansett hvor mye godvilje jeg legger til, klarer jeg ikke å se at det er pasientene den skal komme til gode. Men den legger helt klart et grunnlag for å opprettholde skillet mellom somatikk og psykiatri. Og da faller jo hele intensjonen ved Opptrappingsplanen for psykisk helse bort, som nettopp skulle sikre mennesker med psykiske problemer samme rett til tjenester som samfunnet for øvrig.
Så jeg bare spør, hva er vitsen med alle debattene hvis det ikke skal gjøres reelle endringer? Er ikke det på godt norsk å holde folk for narr?
Anne Grethe Klunderud
Landsleder Mental Helse Norge

Barns beste
Lesernes kommentarer
Sigrun Tømmerås
10. mars 2008 - 12:44
"De somatisk syke"?
Selv mener jeg man også burde slutte å bruke uttrykket "de psykisk syke".
Både fordi jeg ikke ser på psykiske lidelser som sykdommer (men som reaksjoner på livshendelser) og fordi et slikt uttrykk nettopp skiller "dem" ut som en egen gruppe. Ingen snakker jo om "de somatisk syke".
Anne Grethe Klunderud
10. mars 2008 - 12:51
om uttrykk..
Sigrun Tømmerås
10. mars 2008 - 13:04
Sykdomstekning
I aviser kan man f.eks. skrive at syke legges på gangen, man skriver ikke somatisk syke.
Jeg synes dessuten det er viktig at Mental Helse og andre brukerorg. tar innover seg at ikke alle deres medlemmer ser på sin lidelse som sykdom, men altså som en konsekvens av ting de har opplevd, f.eks. overgrep.
Roger Brudheim
10. mars 2008 - 17:21
Definisjonen av sykdom.
Ikke alle psykiske lidelser har sammenheng med reaksjoner på livshendelser. Schizofreni er fortsatt en uløst gåte, som man ikke kjenner årsaken til.
Hvis man ikke ser på psykiske lidelser som sykdommer, så er jo det greit nok, så lenge man trives med det.
Det opereres med et faglig skille mellom fysiske og psykiske syke/sykdommer. Å plassere psykisk lidende i egen gruppe, burde man ikke føle som så problematisk. Det som man må sette fokus på, er at disse menneskenes interesser blir ivaretatt - på lik linje med andre grupperinger.
Med tanke på at den største sykdomsgruppen i Norge er sinnslidelser, så skal vi være glade for det arbeidet som Mental Helse og andre interesseorganisasjoner gjør.
Sigrun Tømmerås
10. mars 2008 - 18:46
Representanter
Anne Grethe Klunderud
10. mars 2008 - 19:24
Poenget forsvinner litt nå...
Sigrun Tømmerås
10. mars 2008 - 19:35
Merkelapper
Hvis det er sykt å få problemer etter mange år med overgrep i familien som barn, slik mange har opplevd, hva er da den normale måten å reagere på slike ting?
Biologistipendiat Markus Lindholm sa det så bra i et innlegg i Dagbladet 27.06.06: "Humanisme er at folk selv tilkjennes frihet og individuell definisjonsmakt over hvem og hva de er."