ABC Nyheter

debatt

Prostituerte om prostitusjon

Svenske prostituerte, strippere og andre i sexbransjen har startet et nettverk som vil sette fokus på prostitusjon og prostituertes situasjon.

PRIS - Prostituerades Rätt/Revansch I Samhället - er et svensk nettverk for personer med erfaringer fra sexbransjen. Det består av så vel aktive som tidligere aktive innenfor områder som blant annet prostitusjon og striptease. I tillegg til PRIS, som henvender seg til kvinner med egne erfaringer fra sexbransjen, har de et bredere støttenettverk for feministiske sympatisører som deler deres ideal: PRIS vänner. Der er også utenlandske feministiske sympatisører velkommen.

PRIS vil for det første være en støttegruppe for hverandre og dem med liknende erfaringer som tar kontakt.

For det andre ønsker nettverket å drive opplysning. Ut fra sine kunnskaper og erfaringer vil de opplyse om sexindustrien og dens negative effekter, samt fungere som en ressurs for dem som søker informasjon på feltet.

Det tredje formålet deres er å forandre. De vil blant annet arbeide for at samfunnet skal bedre hjelpen til dem som ønsker å komme seg ut av prostitusjonen og synliggjøre sexkjøperen og de samfunnsstrukturer prostitusjonen skjer innenfor.

PRIS viser til forskningen om at prostitusjon veldig ofte har å gjøre med tidligere seksuelle overgrep. Denne sammenhengen er svært tabubelagt blant aktive prostituerte, sier de.

Dette så vi nordmenn et eksempel på i fjor etter at Arbeiderpartiets landsmøte hadde gått inn for å kriminalisere sexkjøp. Dagbladet hadde da et nettmøte med Janni Wintherbauer fra Prostituertes interesseorganisasjon i Norge, PION. Jeg sendte inn følgende innlegg: "Det er mer enn merkelig, synes jeg, at forskning viser at de aller fleste som prostituerer seg ønsker å slutte med dette, mens verken PION eller Pro Sentret har gått ut og krevd helt konkrete hjelpetiltak, som traumebearbeiding for alle med bakgrunn av overgrep i barndommen. Av og til har jeg lurt på om PION og Pro Sentret virkelig VIL ha slutt på prostitusjon (da blir de jo selv overflødige)."

"Svaret" fra PION var et økseskaft-svar. To andre innlegg fulgte så opp mitt, og det ble vist til at det fins undersøkelser om at flertallet av prostituerte har opplevd misbruk som barn/ungdom. Dette benektet PION: "Nei, det stemmer ikke, det er feil. Noen, selvfølgelig. Men det er mange prostituerte som kommer fra helt vanlige, gode trygge hjem. Ikke alle er "duster", mange sitter med god utdannelse. Alle streber etter de jobbene som er best betalt, og ikke alle kan bli direktører...".

Hvor har PION dét fra, at alle mennesker streber etter direktørlønn? På PIONs hjemmeside står det at organisasjonen "formidler seriøs kunnskap og informasjon". Dette er det altså grunn til å betvile. Likeså at organisasjonen taler på vegne av "de prostituerte".

Flere i Nettverket PRIS mener Sverige bør arbeide mer for at flere EU-land innfører en lov om sexkjøp. Nå ser vi at også danske feminister vil forby sexkjøp. 22 organisasjoner er med i det danske initiativet Forbyd sexkøb nu. På den internasjonale kvinnedagen 8 mars 2008 har de fokus på forbud mot sexkjøp. Når initiativet er viktig nettopp nå, så er det fordi Norge er på vei mot et forbud, sier talspersonen Hanne Helth. Hun viser til erfaringer fra Sverige om at handelen med kvinner stagnerte da de forbød sexkjøp.

Målet for flere i svenske PRIS er et samfunn uten horekunder og halliker, det vil si uten prostitusjon. Om ingen betaler for sex og sex ikke ses på som en vare eller tjeneste, men som en form for kommunikasjon mellom mennesker ut fra frivillighet og gjensidighet, kan vi snakke om en frigjort seksualitet, sier de. For fri sex er gratis sex!

Kommentarer (3)

fri sex er gratis sex.??????

Kjære Sigrun Tømmerås. I utgangspunktet er jeg enig med deg,at ufrivillig sex er noe råttent jævelskap,Å skal staffes med høye fengselsdommer.Ikke Noe å diskutere.Thats it,,,,,, Men så komer vi til kjernen,som du prediker som en selvfølge.Og det er att i din Verden og likesinede, Er det bare å finne seg en dame/Partner, av det andre kjønn så ordner alt seg.Men det er noe jeg ikke helt for med meg,i din Tankebane. Når en forbyr alt som har med betalt sex.Og da snakker jeg om ordnede forhold. Vil ikke Faren for at det vil bli mer voldtekter,fra Personer som har klart å styre seg Pga .Prostituerte. Kanskje bli desperate og farlige personer istedenfor??? Det er ikke alle forunt å ha et glamorøst utseende,eller en kropp som bare skriker etter å bli dullet med.Nei vi har så mange menesker i dette landet som er ensome ,og som ikke klarer faste forhold.eller klarer det å overvinne en dame/Mann. Det er i slike situasjoner ,att jeg mener att de prostituerte kan bruke sine erfaringer på. ,,,Men da i Lovlige former.hvor de prostrituerte Bestemmer selv ,hvordan ting skal foregå. Og hvorfoe ikke se til at de også for beskyttelse i sin verdag ,av statlige voktere.under samme tak,.. Jeg er klar over at fra ditt ståsted er alt som har med Betalt SEX en lovovertredelse. Men det som jeg mener ,er at ikke alle Horekunder er noen Ækle fæle personer.Men kanskje personer med Liten eller ingen tiltrekkning på det motsatte kjønn. Og nettopp i de tilfellene ser jeg samarbeidet melleom Kunde og prostituert. MEN I LOVLIGE FORMER: UTEN HALLIKER SOM SLÅR.OG UTNYTTER DE PROSTITUERTE. Så isteden for å la alt bli ulovlig,så heller virkelig hjelpe til på flere måter.

"Min verden"

Kjære deg, det er da ikke bare glamorøst utseende fotomodeller som får sex! Og hva vet du om "meg og min verden"?
Jeg har dessuten erfart, når jeg har blitt stoppet på gaten eller fått henvendelser ute på restauranter fra mannfolk som har spurt meg om jeg er "profesjonell", at det ikke har vært noen "feil" ved utseendet på disse mennene. Og når jeg svarte at jeg ikke er prostituert, hvorfor i huleste prøvde ikke da de samme mennene å sjekke meg opp på normalt vis???
Jeg kan bare slutte at det ikke var sex med en (ny) kvinne de var ute etter, men sex som er kjøpt og betalt.
Siden de fleste prostituerte er overgrepsofre som barn, kan jeg ikke godta at de skal måtte fortsette å stille opp for andres behov også som voksne. De bør få bedre tilbud enn som så.

???? Hva

Var jo veldig enig med deg,Og din Verden mener jeg blant dem som ALDRIG har hatt erfaring med Prostituerte i Handling .men nå forteller du at jeg tror.og mener......Jeg verken tror eller mener noen som helst ting .Bare utaler hva som er min erfaring i Kameratflokker blant gutta fra min undomstid ,noe som er veldig lenge siden . Men "Vis" det var en flott dame ,som vi i kameratflokken syntes om. Så var det alltid de samme gutta som stakk av med dem.og de gutta var ofte kjent under det vi kalte Jentefuter. Og igjen ...Det var også de samme guttene som bestandig sto igjenn også. Og selv nå 35 år etter. vet jeg at Flere av "akurat" de samme gutta som aldrig fikk napp, er også enslige idag.og uten selvtilit. Og ikke kan jeg Huske at jentene prøvde å være kamerat med dem heller.Snarere tvert om. Så kan du sikkert si at de kankje var noen pøbler. Nei desverre vil jeg si.Snarere Tvert imot. Rolige tilbaketrukne gutter med ,sundt bondevet. Men det er jo også en kjensgjerning at nettopp pøbler og ville gutter,har en tiltrekning på mage damer/jenter alt etter som hva en kaller dem. Og ut i fra ett slik ståsted komenterte jeg ditt innlegg. Og mange av oss gutta den gang Seilte på Sjøen.Og hadde våre første opplevelser med netopp Prostituerte. Og når man er Ung.og Full av energi,og jentene sitter på fanget ditt. UTEN Å HA PRØVD SEG PÅ DEM,da har mang en sjømann bukket over i synden. Og tro nå ikke at alle sjøfolk var fulle og besatt av bare en tanke.Nei,mange ganger kom man seg nesten ikke klar disse damene. Og ble nesten truet til å ha seg med dem. Så slik kan Også den Verden være. . Og mange sjøfolk hadde ett åpent forhold til sine koner om akurat denne problematikken. Har selv hørt Telefonsamtaler mellom Fruen Hjemme og mannen til sjøs. Og det var helt forståelig for mange der hjemme.. Vell ville bare nevne min erfaring. Og har ingen dårlig erfaring eller dårlig samvitighet.. Bare en del ballast i livet.

Siste fra forsiden

Tror helsereformen blir vedtatt

Politikk President Barack Obama har trappet opp forsøket på å få gjennomslag for hjertesaken helsereform. Han avlyser en utenlandsreise for å kjempe reformen gjennom Kongressen.

– Knuste dør og vinduer og tente på huset

Norge Et hus på Hovenga i Porsgrunn ble ødelagt av brann etter at en mann skal ha gått berserk og tent på.

17 år gammelt dødsmysterium kan være løst

Elisa Claps kropp skal være funnet i et kirketak i Italia.

Her er den røykfrie røyken

Teknologi Tobakksselskapet Japan Tobacco Inc planlegger å lansere et tobakksprodukt som kan brukes på steder hvor røyking er forbudt.

Filmutleiegigant mot konkurs

Film Er dette slutten på filmutleie?

- Kan bryte menneskerettighetene

Opposisjonen og Datatilsynet kritisk til nytt hjerteregister. Nå sjekkes sikkerheten til Folkehelseinstituttet.

Israel varsler kraftig hevn

Politikk Et rakettangrep stjal oppmerksomheten fra Catherine Ashtons Gaza-besøk. Israel lover et kraftig svar på angrepet.

Kronetillegg viktig for likelønn

Økonomi Likelønn og rett til hel stilling og fast ansettelse, vil være blant hovedkravene til Fagforbundet ved lønnsoppgjøret senere i år.

Over 7.000 uten veiforbindelse i Sunndal

Miljø Over 7.000 mennesker blir uten veiforbindelse når alle veier ut og inn fra Sunndal stenges natt til fredag. Torsdag formiddag gikk det to nye skred i området.

Hadde 6000 fiktive medlemmer

Økonomi «Sentrale personer» hos Norges velforening skaffet plutselig dugnadsorganisasjonen hele 6000 nye medlemsforeninger.

Totalmiss av Bjørndalen

annen sport De norske skiskyttergutta skuffet hjemmepublikumet.

Bauer: – Northug er kongen

annen sport – Han er kongen, sa Lukas Bauer og ga Petter Northug et klapp på skulderen i Falun torsdag.

- JihadJane innrømmet drapsplaner

Verden Det sier kilder nær etterforskningen av drapsplanene mot Lars Vilks.

PSG stopper billettsalg etter supporterdød

eliteserien Paris St Germain slutter å selge billetter til bortekamper resten av sesongen, etter at en fan døde av skadene han pådro seg under et supporteroppgjør.

Rørvik-treff i EU-parlamentet

Politikk Landbruks- og matministeren fra Rørvik møtte landbrukspolitikeren Marit Paulsen fra Rørvik - i EU-parlamentet.

De beste fastrenteinnskuddene

Nyheter Fastrenteinnskudd gir høyere rente enn vanlige høyrentekontoer.

Knipset i blanke messingen

Naken gjest fotografert da han prøvde å redde seg ut etter brann på bordell i Sveits.

Gjenforent med foreldrene

Verden De 33 barna som ble forsøkt tatt med fra Haiti til USA av amerikanske misjonærer i januar, er gjenforent med familiene sine.

Drept med seks øksehogg

Norge Aktor har lagt ned påstand om fengsel i 13 år for 28- åringen som er tiltalt for drapet på Thomas Haukebø (32) fra Molde.

Evakueres etter ras i Sunndal

Norge Det har gått et stort snøskred i Sunndal.

Sammenlignet med Dylan

Litteratur Jenta som luktet på sokken sin får en amerikansk kritiker til å sammenligne Jo Nesbø med Bob Dylan.

Vil ikke være superstjerne

annen sport OL-dronningen Magdalena Neuner sjokkert over stjernestatusen etter Vancouver.

Fant tysk ubåt i Byfjorden

Ved en tilfeldighet dukket den tyske ubåten U-1053 nylig opp utenfor Bergen.

Dette er ikke juks

Merkelig video fra motorveien i England.

TV 2 fikk 750 000 kroner i bot

Sport Sportsanker brakk ryggen under opptak.

- Har brukt min ene mulighet

annen sport Raphael Poiree med nytt syn på livet.

Svak norsk dag

annen sport Tyske Simone Hauswald skjøt prikkfritt og vant med snaut fem sekunders margin på hviterussiske Darya Domratsjeva.

Alle tiltalte i Rasool-familien dømt i lagmannsretten

EU-toppmøtet dropper Island

- Velkommen til skoletur, statsråd Brekk

Politikk - Landbruksminister Lars Peder Brekk kan lære om EU, men ikke påvirke dem.

Rødgrønt fall på ny meningsmåling

Politikk Rent flertall til Høyre og Fremskrittspartiet.

Biskopene sier nei, nonnene ja

Helsereformen i USA splitter.

Muse til Bergen

Musikk Inntar Koengen i juli.

Fantasier fra virkeligheten

Litteratur 30. mars kan danske Ida Jessen få Nordisk Råds litteraturpris.

Velger Oprahs nattbord

Litteratur Synne Sun Løes er ukens bokfjes.

Flertall sammen med Høyre

Alex Chilton er død

Musikk Big Stars frontmann og kultikon ble 59 år gammel.

Inngår rammeverksavtale med Darfur-opprørere

Røkke: - Det plager meg

Økonomi Kjell Inge Røkkes tap under finanskrisen er større og verre enn tidligere anslått. Nå ser Aker seg i speilet gjennom diktet «The Guy in the Glass».

Politiet kan ha brutt regler i bildrapssak

Slipper med budsjettkutt på to milliarder

25.000 drept i bombingen av Dresden

Verden De alliertes bombing av den tyske byen Dresden under andre verdenskrig krevde rundt 25.000 menneskeliv, konkluderer en offisiell rapport.

Første rettssak om sexkjøp

Politikk En mann i 70-årene som ble bøtelagt for forsøk på kjøp av sex i Bergen like før jul, nekter å godta boten. Nå kan han bli den første i Norge som prøver en sak om sexkjøp for retten.

Vurderer egen fredsplan for Midtøsten

Sovnet fra pizza – dømt til fengsel

Hund døde under Finnmarksløpet

annen sport For første gang siden 2007 døde en deltakerhund under Finnmarksløpet.

Haiti: Alle i barna bortføringsdramaet har foreldre

Vil ikke spekulere om nei til F-35

Magiske Messis beskjed til Rooney

Situasjonen for homofile bekymrer

Verden Arrestasjonen av homofile i Malawi den siste tiden skaper bekymring blant donorland.

Tatt for bombetrusler på Værnes

Økonomi En mann i 40-årene ble pågrepet på Trondheim Lufthavn Værnes onsdag etter å ha hevdet at han hadde noe som kunne sprenges i bagen.

Mohyeldeen: - Jeg er utvist fra islamskolen

Norge 24 år gamle Mohyeldeen Mohammad fra Larvik er blitt utvist fra universitetet i Medina i Saudi-Arabia, og ventet onsdag kveld på å bli deportert hjem til Norge.

Fiskeriministeren erklærer seg inhabil

Økonomi Fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen (Ap) sier seg inhabil til å behandle en sak om gebyrer overfor oppdrettsnæringen.

Nordmenn føler seg eldre enn andre

Politikk Nordmenn føler seg ikke unge like lenge som andre europeere.

Har funnet «jordlignende» planet

Vitenskap Forskere har funnet den første planeten utenfor solsystemet som ligner på «våre» planeter.

Fem tatt for kidnapping

Verden Fem personer er pågrepet i Spania og Frankrike i forbindelse med bortføringen av britiske Sahil Saeed (5) i Pakistan.

Kvinne skadd av takras i Oslo

Norge En kvinne ble onsdag ettermiddag lettere skadd av et takras på Majorstuen i Oslo.

Torturerte fordi det var TV

Verden Deltakerne i et fransk TV-eksperiment var villige til å gi dødbringende elektrosjokk til sine motstandere.

To barn smittet av giardia i Bergen

To barn i en barnehage i Bergen har fått påvist smitte av giardia, og to andre barn har fått symptomer som kan tyde på infeksjon.

Nadim (11) savnet i Oslo siden fredag

Norge En elleve år gammel barnevernsgutt har vært savnet i Oslo siden fredag i forrige uke.

Demokrat sier han vil stemme for helsereformen

Demokraten Dennis Kucinich kan bringe Obama ett skritt nærmere flertall for helsereformen.

Ekspertene snur om renten

Nyheter Makroøkonomene var altfor optimistiske til norsk økonomi. Nå tror nesten ingen på rentehopp neste uke.

Skylder på fruene

Musikk Scott Weiland gir Velvet Revolver-koner skylden for bruddet.

Slo fire svensker i finalen

annen sport Northug inn til andreplass i sprinten i Stockholm. Marit Bjørgen på tredje.

Nå tar Brussel mer styring over landene

Snakker kun med afghanske menn

Norske myndigheter har aldri spurt om situasjonen for afghanske kvinner.

- Vil vise sex folk ikke har sett før

Kultur – Det her har jeg lyst til, var Stellan Skarsgårds første reaksjon da han fikk manuset til «En ganske snill mann» fra regissør Hans Petter Moland.

Ingen strafferabatt for Aspergers syndrom

Norge Dommen på 16 års fengsel står fast for Oda Moes drapsmann.

Fildelingsgruppe uten håp om enighet

Musikk - Jeg har ikke store forhåpninger til at gruppa blir enige.

- Elevene bør få hjelp

Elevene som mistenkes for brannen ved Tårnåsen skole bør ikke straffes, mener barnepsykolog.

Åtte granater bommet med to kilometer

Rapport om kampflyplass uten anbefaling

Politikk Embetsverket i Forsvarsdepartementet kommer ikke med noen stedsanbefaling i sin rapport om valg av kamflybase.

Savnede funnet i god behold etter snøskred

Norge Personene som politiet fryktet var tatt av et skred ved Kvannedalsvatnet i Ørsta kommune onsdag formiddag, er funnet i god behold.

Gyldendalprisen til Tomas Espedal

Litteratur Tomas Espedal fikk onsdag overrakt Gyldendalprisen for 2009.

- Økning i antall trillingfødsler

- Mennesket er laget for å føde ett og ett barn, sier forsker Anne Tandberg.

Fotograf rammet av skred

Norge Johnny Bjøringsøy skulle ta bilder for lokalavisa da raset plutselig kom dundrende.

Alvorlige hodeskader etter takras

Norge Tilstanden er stabil for mannen i 20-åra som ble alvorlig skadd av et takras i Frognerveien i Oslo tirsdag.

Lek med ild årsaken til skolebrann

Norge Politiet tror lek med ild var årsaken til skolebrannen i Oppegård.

– Tiger-comeback størst siden Obama

Gunstigere fastrentelån

Nyheter Mange banker har nå satt ned renten.

Fant Led Zeppelin-skatt

Musikk Sjeldent opptak dukket opp på bruktmarked.

OLs første dopingsak

Vampyrfrieri til Sofia Coppola

Film Tilbud om å regissere «Twilight».

Facebook større enn Google

- Verste rasåret siden 1979

Den lange kuldeperioden har skapt ekstrem rasfare på Nordvestlandet. Og det kan bli verre.

Krever omtelling av stemmene

Gjenåpnet al-Aqsa-moskeen

Dørvakter dømt for grov vold

Norge Slo ned og sparket gjest utenfor utested i Oslo.

Ber Kina stramme inn pengepolitikken

– Gjemte opplysninger kunne frifunnet Quick

Baronesse krever Icesave-penger fra islendingene

Regjeringen utsetter bispestrid

Mourinho sendte Chelsea ut av Champions League

Chelsea Men utsatte feiringen.