Jeg , en rasist ? Neida
Jeg har bodd i Stavanger i snart 13 år , tatt drosje uttallige ganger i disse årene , både her og i Oslo , samt sendt mine to døtre med drosje opp til flere ganger fra de var tenåringer . Jeg har omtrent hatt like mange ubehagelige opplevelser med utenlandske drosjesjåfører som jeg har hatt drosjeturer . Det igjen resulterte i at jeg tok en bestemmelse for en tid siden at jeg ber konsekvent om å få en norsk sjåfør både til meg og mine døtre . For dette har jeg flere ganger blitt beskyldt for å være rasist , men det er jeg ikke .
Det må da være lov å sette ned foten for slike uhørte ting som det jeg har opplevd , og det er noe drosjenæringen bør rydde opp i . Jeg er så lei av disse agressive mennene som kjører som om de har stjelt både meg og bilen , som hytter med knyttneven og legger ut til meg om at de stadig kjører på ufine nordmenn som de til slutt ber om å komme ut av bilen å sloss :-) . Jeg er lei kommentarer og blikk om jeg sitter i drosjen i mine korte skjørt . Jeg er ikke spesiellt knepen av meg , men jeg vil ha meg frabedt slik lavmål oppførsel fra en næringsvirksomhet som skal være en service næring for folket .
I tillegg vet jeg at det i Stavanger og Oslo er ansatt drosje sjåfører som er voldtektsdømt , og hvorfor skulle jeg sende mine tenåringsdøtre med en slik ussel mann ?
Dette handler ikke om rasisme , og jeg vil fortsette å be om kvalitet når jeg skal benytte meg av drosje tilbudet i dette landet .

Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
3. mars 2008 - 17:05
Jeg, en rasist Neida
Den store andelen innvandrere som er fra sør for Skandinavia og som fra en ulik og tydeligvis noe primitiv kultur, kan vise seg å bli en negativ "bombe" her i landet på sikt. Det kan da ikke være feil å være rase/kulturbevisst og påpeke adferdsforskjellen?
Sidsel Dahl
3. mars 2008 - 18:35
En dame på taxitur i Oslo
Ove Hauge
3. mars 2008 - 18:41
Godt å høre at det er noen
Geir Drevland
4. mars 2008 - 12:55
uheldige tendenser i allefall
Når det gjelder din frykt for voldtekt av deg selv og dine barn. er det helst personer nær deg selv og din familie du bør passe deg for, siden det er av slike de fleste voldtekter skjer.
Henrik Lunde
4. mars 2008 - 14:41
Rasistisk anmodning.
Håvard Solberg
4. mars 2008 - 17:06
Mulig at jeg har vært heldig
Sigrun Tømmerås
4. mars 2008 - 19:38
Nei da
To ganger har jeg blitt forsøkt sjekket opp av sjåfører av utenlandsk opprinnelse. De andre 198 gangene jeg har tatt drosje - i kort skjørt, langt skjørt eller bukser - har jeg ikke opplevd noen ubehageligheter.
Og en gang i Trondheim fikk jeg en veldig ubehagelig følelse overfor en etnisk trøndersk sjåfør med bart, slik at jeg gikk ut av bilen.
Åshild Flaten
4. mars 2008 - 19:59
Rasistisk.
Rasisme er å tillegge en gruppe mennesker negative egenskaper, basert på hvor i verden de har sin opprinnelse.
Jeg bodde et par år i Oslo, og benyttet stadig taxi. På alle turene hadde jeg 1 negativ opplevelse, og den taxisjåføren var nordisk av utseende og snakket norsk uten aksent. Derimot hadde jeg mange hyggelige turer med sjåfører av utenlandsk opprinnelse. Derfor finner jeg det eiendommelig at Nita har vært så utsatt for sjikane uten at endel av det er selvforskyldt.
Jeg bare spekulerer, men jeg tenker meg at man naturlig nok blir mer mutt og får større trang til å være ufin mot kunder som behandler en fra starten av med mistenksomhet og skepsis.
Uansett, hadde jeg sittet på taxisentralen og fått en slik forespørsel, hadde jeg lagt på. På samme måte som jeg hadde bedt restaurantgjester forlate restauranten min, om jeg hadde hatt en, hvis de hadde bedt om etnisk norske kelnere.
Dette er rasisme og ikke annet.
Øystein Haug
5. mars 2008 - 9:13
Hun har negative erfaringer
Åshild Flaten
5. mars 2008 - 21:44
"Respekt"
Jeg må jo også påpeke at når man skriver et innlegg og forteller at man tror en negativ ting gjelder alle med mørk hud, må man regne med reaksjoner på det.
Nita må gjerne ha den holdningen, men burde da også være voksen nok til å innrømme at det er rasistisk.
Øystein Haug
6. mars 2008 - 10:08
Det er ikke hudfargen, det
Geir Skjøret
5. mars 2008 - 21:29
Rasistisk?
Men tror du jaggu ikke at vi også blir kalt rasister når VI stiller krav om å få beholde barnetegninger av griser henge i fred på sykehusene, og enda mer rasister er vi når vi "sjikanerer" disse menneskene med noen artige karikaturer!?!
VI skal finne oss i alt, men våre "nye landsmenn" skal ha rett til det meste?!? Hva var rasisme, sa du??
Henrik Lunde
6. mars 2008 - 11:25
Rasistisk
Det er åpenbart noe ganske annet.
Nita Abrahamsen
6. mars 2008 - 13:20
Egentlig er det kanskje slik
Ellers vil jeg bare si at jeg har alltid gått inn for å smile , prate om hverdagslige ting , med andre ord vært hyggelig , og til deg dame som omtrent sier at jeg tiltrekker meg slibrige kommentarer fra utenlandske sjåfører , så er svaret nei .
Tvert imot , så prater jeg alltid med sjåførene , og det er nettopp da de begynner på sin aggresive tale , ikke mot meg , men de forteller om alle forferdelige nordmenn som tar drosje og som de inviterer ut av bilen for å sloss . Er ikke dette lavmål , og en rasering av et vel ansett yrke i norge , nemlig de gode gammeldagse galante sjåførene , ja så vet ikke jeg .
Jeg opplever t.o.m å bli kjørt av sjåfører som IKKE svarer , som ikke ser på meg , når jeg spør hvorfor , sier de at de i sin kultur ikke skal prate med en dame på denne måten , les : vær , vind , flytider o.l .
Hjelpe meg folkens , jeg lever da i NORGE i 2008 , og det skal ingen ta fra meg . Om jeg syns et tilbud er lavmål og går til andre for å få bedre kvalitet , ja så kan jeg det . Hadde det vært slik at de utenlandske sjåførene hadde vært mye hyggeligere å kjøre med enn norske , ja så hadde saken blitt motsatt .
Jeg syns det finnes en hel haug med feige mennesker i dette landet som er livredd for å bli kalt rasist . En er ikke rasist om en ikke liker at mennesker opptrer ubehagelig eller er stygg med andre , en liker bare ikke å være med de , og det gjelder alle , norske eller utenlandske . Jeg kjenner mange innvandrere som er sååååå søte og greie , og de er jeg gjerne med .
Henrik Lunde
6. mars 2008 - 13:43
ja det var vel egentlig slik
Der er vi sikkert enige, men det er noe annet enn å aldri spise på noen norske restauranter.
Poenget er at når man lar dårlige erfarninger med en person gå utover alle andre personer som kommer fra samme land/ser ut som den ene personen - da blir det urettferdig og i denne sammenhengen - rasistisk.
Det er vel ikke lett å ta fra deg at du lever i Norge i 2008, men i en verden der alle i økende grad må leve sammen med folk med ulik opprinnelse, så tror jeg det blir veldig slitsomt å fortsatt generalisere folk utfra deres opprinnelse. Alle mennesker har samme rett til å bli behanldet som individer - utfra hva de selv gjør og sier.
Rasismen fratar folks deres individualitet og det mener jeg vi ikke kan godta.
De taxisjåfører med utenlandsk opprinnelse som blir fratatt muligheten til å tjene penger ved å kjøre deg - de lever også i Norge i 2008 og burde slippe rasistisk diskriminering.
Oskar Henriksen
6. mars 2008 - 18:15
Voldtektsmenn og misforståelser
Ellers er det interessant å se at alle som er for Nita Abrahamsens syn (inkl hun selv)kronisk misforstår innvendingene fra de som er imot. de fleste innvendingene går jo mot at det er tvilsomt å unngå alle utenlandske sjåfører på grunn av negative erfaringer med noen, mens dette hele tiden blir tolket som at innvendingene går mot at man har rett til å behandles bra av sjåførene. Jeg støtter for øvrig innvendingene. Det kan uttrykkes så enkelt som følger: Hvis Achmed er en uhøvisk slask, hvorfor skal det gå utover den trivelige Ali?
Og fru Abrahamsen: vær så snill å gjør noe med orddelingen din, det er en sann lidelse å lese slikt.
Nita Abrahamsen
7. mars 2008 - 9:49
jeg tror nok jeg har mange
Har nok også mange foreldre med meg når jeg sier jeg ikke ønsker å sende mine tenårings døtre med drosje , når det faktisk ansettes sjåfører som er dømt for voldtekt . Kan det være slik at du Oskar ikke er far ? Ang din kommentar , så håper jeg nesten det :-) En sender nemlig ikke småjentene sine ut i heia å leker om en feks vet at baneheia drapsmennene er på permisjon . Så enkelt er det .
Jeg kjenner mange som er like opptatt av kvalitet som meg , og dette gjelder både utlendinger og nordmenn .
Jeg opplever iallfall stort sett norske sjåfører som hyggelige og respektfulle , men det at jeg har så mange dårlige erfaringer med utenlandske sjåfører , bør jo være et tanke kors for næringen , ikke minst .
PS , Oskar , syns du det er en sann lidelse å lese det jeg skriver , ja da foreslår jeg at du konsentrerer deg om å lese andres artikler / kommentarer :-) Vi alle har rett til å skjerme oss mot det vi ikke liker :-)
Oskar Henriksen
7. mars 2008 - 15:10
Selvsagt har du mange - meg
Nei, jeg er ikke far, men prinsipielt bør ikke det spille noen rolle. Poenget er at du ikke kan la folks forbrytelser henger over dem i all evighet - etter at de har sonet straffen sin. Uansett var det primært "ussel"-stemplet som plaget meg.
Ps: "lidelsen" var naturligvis en overdrivelse - og det var snakk om rettskrivning, ikke innhold; det var bare et hint om at ord som "drosjesjåfør" (og, for eksempel, "servicetilbud" og "tankekors") ikke skal deles. Men det har naturligvis ingenting med temaet å gjøre.
Geir Skjøret
7. mars 2008 - 12:56
(U)kultur
Dette handler nemlig ikke om person slik flere her antyder, men om (u)kultur og religion og at denne gruppen ikke klarer å tilpasse seg til vestlig kultur og levesett!! Ingenting annet!
Oskar Henriksen
7. mars 2008 - 15:02
Denne gruppen??
2: Muslimer er ikke en etnisk gruppe, men kan komme fra mengder av land, inkludert Norge, og kan tilhøre alle folkegrupper og kulturer - inkludert den som er dominerende her.
3: Islam som religion er heller ikke ensartet, men særdeles mangesidig. Det skulle da også bare mangle - det er over en milliard av dem.
Nita Abrahamsen
7. mars 2008 - 19:34
Geir Skjøret skriver i sin
Dette handler nemlig ikke om person slik flere her antyder, men om (u)kultur og religion og at denne gruppen ikke klarer å tilpasse seg til vestlig kultur og levesett!! Ingenting annet!
Geir Skjøret har så rett , jeg tror nemlig det er slik . Det er dette jeg generelt er lei av , menn fra en " rasende " kultur . De hytter med knyttneven , de roper stygge ting i trafikken , de kjører i et tempo som gjør det ubehagelig å sitte på . Disse såkalte utenlandske sjåførene kommer sikkert fra forskjellige land , kulturer og religioner , ikke vet jeg . Men lik i oppførsel er de fleste , og jeg har tatt mye drosje i mitt liv :-) . Det jeg skriver i min artikkel gjelder ikke hyggelige trivelige drosjesjåfører , men pga at det nesten ikke har vært unntak så har jeg fått nok . Hadde vi ca hundre nordmenn kommet til Iran å blitt drosjesjåfører , og ca femti av oss vært ubehøvla , ja så tviler jeg på at resterende hadde blitt likt . Sånn er det ofte .
Du Oskar henriksen reagerte på ordet ussel . En mann som har voldtatt ER USSEL .
Du sier og at voldtektsmenn ikke bør skyves ut i kulda for bestandig . Jeg føler det ikke som noe stort kall akkurat å sørge for at voldtektsmenn skal inn i varmen . Jeg tror du må ta den jobben uten meg . Jeg priser meg lykkelig over å aldri ha blitt voldtatt , for da ville jeg føle et helt annet kall :-) .
Henrik Lunde , du skriver at utenlandske sjåfører bør slippe rasisme og få lov å tjene penger på å kjøre meg i drosje . Jeg syns du skal tenke over hva en stor del av disse mennene tenker og mener om feks oss norske damer . Vi norske damer som går ut på venninnekvelder på byen , drikker på pub , har på oss korte skjørt og tillater oss å le høyt , se menn i øynene og t.o.m flørte med menn . De ser ned på oss , forstår du Henrik . Jeg har spurt utallige muslimske menn . De sier de ikke ville tillatt denslags for sine damer . Damer regnes for å være billig og horete dersom de oppfører jeg som en fri , sterk og stolt norsk dame . Ikke alle muslimske menn mener det , men mange , og jeg er bare lei av å godta denne ukultur i min hverdag .
Jack Olsen
8. mars 2008 - 8:29
Ikke rasisme
Det er bare de som ikke behøver å forholde seg til disse helvetes innvandrerne med sin ukultur som etterspør flere av samme slag.
Ønsker forøvrig alle politikere som har bidratt til denne organiserte masseinnvandringen en jævelig vond død.
Ove Hauge
10. mars 2008 - 19:55
Sremmende å se hvor mange naive nordmenn det er der ute!
Nita Abrahamsen
11. mars 2008 - 12:16
En liten historie om
Jeg følte jeg var kommet til langtvekkistan , to illsinte truende drosjemenn utfor bilen , og hva hadde jeg gjort , jo kjørt min datter og hennes venninner til byen :-)
Øystein Haug
11. mars 2008 - 20:27
Du er ikke alene om
Jeg synes det du gjør er bra, ikke la deg påvirke av folk som manipulerer dine naturlige omsorgsføleser til noe negativt og farlig. Det er du som har ansvaret for din datter, ihvertfall fram til hun er 18, og fram til det er det viktig hun har den rette ballasten som trengs for å takle voksenlivet.
Linda Cijs
12. mars 2008 - 9:15
Rasist eller ikke
Den eneste måten selskapene får ryddet opp, eller i allefall gjort det som er i deres makt til å rydde i rekkene sine, er hvis du som passasjer merker deg det nr som står på taket, eller på dashbordet. ALLE er pålagt å ha dette nr der. Dette nr er unikt for hver bil. Ut fra det vet man hvilken sentral de kjører for, hvem som er eier, og sjåfør på dette tidspunktet. Ut fra løyve nr, kan også sentralene se om bilen har vært i det aktuelle området, om du ikke skulle fått noen kvittering.
Men de får ikke gjort noe om ikke den fornærmede skriver et brev til den aktuelle sentral.
For skriftlig må det være.
Men jeg lurer jo på hvorfor vi som Norske kvinner, ikke skal kunne sette krav til utlendinger i Norge ? De er jo i vårt land, som vi deler med dem. Jeg har opplevd å bli kalt hore, fi**e og spyttet på - på jobb - i uniform ! Ikke bare av publikum, men også av kollegaer. Ja, da snakker jeg ikke om etnisk Norske, med eller uten trønder bart, men om våre nye landsmenn.Er jeg da rasist når jeg sier at Norge må stille krav ? Hadde jeg reist til et land som krever av sine kvinner div kles-kodekser, hadde det vært en selvfølge at jeg skulle gjort mitt for ikke å støte noen. Men jeg forlanger at vi skal kunne kreve det samme tilbake.