Kjønnslemlestelse må stoppes nå!
Tips oss! Telefon: 22 80 85 80 | tips@abcnyheter.no
De som likevel praktiserer dette, bryter ikke bare norsk lov, men holder en respektløs holdning til det norske samfunnet de er kommet til, for å oppnå et bedre økonomisk liv i vårt land. Nå er det på tide vi, våre myndigheter og mediene setter foten ned. Denne form for barbari vil vi ikke finne oss ! At det norske folk tar total avstand fra kjønnslemlestelse og praktisering av dette bør våre myndigheter og politikere notere seg. Til høsten er det fylkes og kommunevalg la oss vise hva vi mener om våre myndigheter og politikeres innsats når ønnslemlestelse? Hva skal vi si om de kvinnene, som utføre denne hanlingen mot små barn og hjerteskjerende skrik og fortvilte bønner om å stoppe, men flere kvinner må til for å holde barnet nede. Hva er din mening om dette?

Barns beste
Lesernes kommentarer
Tore Toender
1. juli 2007 - 17:51
En somalisk mann sier dette om kjønnslemlestelse!
- Jeg kan fortelle att i Somalia, er det mange menn, som mer enn gjærne vil slippe å gjøre (omskjæring/kjønnslemestelse) på sine døtre, men, deres koner og pikebarn har ett helt annet syn.
Kjønnslemlestelse/ omskjæring er et rituale, som SKAL utføres, og det er kvinnene som gjør dette.
Det er riktig som du sier, att andre menn ikke skal ha inntresse av kvinnen, men det er ikke for att menn skal ha nytelse av kvinnen. Men mor som skal sørge for att datteren er monogam!
Omskjæring og kjønnlemlestelse er noe som startet for mange år siden.
Hverken du eller jeg kan si om det er mannen eller kvinnen som har startet dette ritualet.
Men hele ritualet er gjort av kvinner, og bestemmes i dag av kvinnen når dette skal skje.
Da kan det ikke kalles en ren mannesak. Det er bare for dumt.
Men,i de fleste tillfeller kan mannen sette "foten" og si nei! Ja! Det er sant!
vi
Derfor trenger vi kurser eller opplysninger slik at mannen skal skal lære å si Nei! Til kjønnslemlestelse/omskjæring. Men, kvinner må også lære det samme ellers så gir hun tilbakemelding til andre somalierer, og da får mennene som prøver å stoppe kjønnslemestelse problemer.
Altså, dette er ikke en mannesak. Men en samfunns sak sak i Somalia,som mor og far tar med seg hit til Norge.
Om du ønsker å komme noen vei med dette, må du bare slutte å se på alle kvinner som ofre og alle menn som overgripere.
P.S. Bodde jeg selv i Somalia, med Somalisk kone, hadde jeg nektet omskjæring av mine døttere.
Du finner somaliske menn som meg, men de er dessverre få, som tørr å gjøre "motstand". ( av frykt for hevn? innskutt av trådstarter) Selvsagt finner du kvinner med likt syn også.
Du finner noen menn gift med disse kvinner som utfører ritualet med kjønnslemlestelse. Deres døttere blir ikke er omskjærte. Også i Somalia.
Men de vill fortelle at deres døttre ER omskjærte.
Tore Toender
5. juli 2007 - 11:48
Ingen interesse for kjønnlemlestelse på ABC nyheter?
Dette er vel et område vi burde engasjere oss? Har du noen mening om dette?
Thomas Ankjer Bodilsen
5. juli 2007 - 13:01
Jo. Det er det
Tore Toender
6. juli 2007 - 0:29
Somalisk bortforklaring om omskjæring!
Jeg er blir kraftig provosert over IIham Hassan sin bortforklaring av den bestialske torturaktige kjønnslemlestelse som finner sted i Somalia på pikebarn helt nede til 3 - 4 årsalderen. Når det gjelder Somaliske statsborgere sombor i Somalia kan vi ikke blande oss inn, men når det gjelder somaliske piker som bor kanskje blir eller er norske stasbogere er saken en annen etter min mening. Da må Norges lover gjelde.
Til overmål bestemmes og utføres handlingen av kvinner. Jeg skal ikke kommentere hele hennes debattinnlegg. Men jeg vil ta for meg to punkter som jeg siterer her og tar bare for meg delen av hennes innlegg som dreier seg om underlivssjekk, som hun er grunnleggende i mot:
- Under oppveksten har vi lært at kroppen er vår egen, men ved tvungen underlivsjekk blir kroppene til våre lille jenter gjort til statens anliggende? Og dermed ikke lenger privat.
- Det er også verdt å minne om at legeforeningens etiske råd mener det ikke finnes medisinskgrunnalg for å sjekke jentene. Og, vurderer en slik praksis som uetsik. Sitat slutt. Dette får meg til å stille følgende spørsmå?
Hvorfor gjelder ikke det du skriver for de kvinner og andre som står bak og utfører udåden kjønnslemlestelse mot pikebarna? Hvor er barnets grunnleggende rettigheter i denne forbindelse?
Du siver videre:. Det å sjekke utvalgte jenter kan dessuten krenke gunnleggende menneskerettigheter! Blant annet FNs barnekonvensjoin, Den Europeiske menneskerettighetskonvensjonens artikkel 8 som beskytter privaltivet og diksrimineringsforbudet i artikkel 14. sitat slutt.
Dette får meg til å spørre? Hvorfor gjelder ikke din oppramsing av rettigheter, de små pikene helt ned til 3 – 4 års alder. Gjelder ikke konvensjonene når det gjelder omskjæring og kjønnslemlestelse av barna?
En somalisk mann sa nettopp i en annen debatt om temaet at det var kvinnene som sto bak omskjæringen og bestemte når lemlestelsen skulle finne sted.
Du liker ikke at vi setter omskjæring under debatt. Vi liker ikke at du til de grader forsvarer handlingen: Kjønnslemlestelse.
Tore Toender
6. juli 2007 - 11:29
En mann svarer annetsteds på Illham Hassans debatt i dagbladet!
Illham Hassan gjør det også klinkende klart at hun aldri ville ha akseptert at hennes 6-årige søster skulle ha fått underlivsundersøkelse: ”Ta med min søster til underlivssjekk? Over my dead body!”
Hva er det som er så krenkende med en underlivsundersøkelse? Er det at de voksne føler seg mistenkeliggjort? I så fall er vel ikke det det viktigste, for vi er vel opptatt av barnets beste fortsatt i dette landet - eller?
Psykolog Langfeldt mener at mødrene til barna ikke må kriminaliseres, og avslører dermed at han også er i mot kriminalisering av kjønnslemlestelse. Kanskje han også er i mot kriminalisering av voldtekt av egne barn?
Langfeldt hevder også at disse mødre også er gode, varme og kjærlige”, kan godt hende han har rett. Men hva vet han om det?
Det virker som Brustad har dratt fram skytset sitt når Overlege (må vite) Preben Aavitsland, som også er direktør på Folkehelseinstituttet, raser mot forslaget om underlivssjekk av alle jenter. Det han frykter er en rekke falske alarmer for seksuelle overgrep. ”Det er et alvorlig feilgrep å innføre en slik sjekk, som vil føre til en rekke falske alarmer for seksuelle overgrep. Å påvise overgrep er uhyre vanskelig, selv for dyktige fagfolk.
Han burde vite bedre enn å synse om dette temaet. Han som lege er vant til å henvise pasienter til spesialist. Det er andre som mener noe annet F.eks i Trondheim. Barnelegene ved St. Olavs Hospital, Arne Kristian Myhre og Dag Bratlid.
Barnelegene gir full støtte til Karita Bekkemellem som vil ha obligatoriske helseundersøkelser, og tar avstand til enkeltes tabubelagte syn på jenters kjønnsorgan: "Det har alltid forundret oss at småjenters underliv skal være et medisinsk ikke-tema. En alvorlig konsekvens av dette er at mennesker er blitt feilaktig dømt for seksuelle overgrep mot småjenter, ene og alene fordi man ikke har hatt kunnskap om hvordan underlivet til små jenter faktisk ser ut. Dessuten får små jenter ofte ikke diagnostisert tilstander som kan føre til feilaktig diagnose og behandling for urinveisinfeksjon eller urinlekkasje. Dette kan være uskyldige medisinske tilstander som sammenlodninger av indre kjønnslepper, noe som behandles enkelt med krem. Manglende påvisning av irritasjon og sårhet i underlivet kan også føre til feilaktig behandling for urinveisinfeksjon. Det føles ikke som et overgrep å bli undersøkt."
Det er disse rådene herr Aavitsland skal lytte til, og ikke la seg bruke politisk slik at han mister all integritet.
takk til rights.no for all informasjon dere samler om temaet.
Sigrun Tømmerås
6. juli 2007 - 14:08
Aavitsland har rett
Tore Toender
6. juli 2007 - 17:31
Vi diskuterer kjønnslemestelse (Omskjæring) ikke penetrering!
Tore Toender
6. juli 2007 - 17:22
Her er henvisning til min kilde om omskjæring.
temThread.asp?GroupID=132&Group=Politikk+%2D+Norsk&ThreadID=1241284&Thread=Kj%F8nnlemlestelse%2F+omskj%E6ring+m%E5+stoppes+n%E5%21&ID=18786230
Sigrun Tømmerås
6. juli 2007 - 17:44
Til debatten om screening
Tore Toender
6. juli 2007 - 22:47
Du må ha blandet inn en annen debatt i denne
Du vil ikke finne noe i denne debatten som knyttes til Preben Aavitsland eller statsråd Brunstad
Sigrun Tømmerås
6. juli 2007 - 22:58
Les eget innlegg
Skrevet av Tore Toender den 6. juli 2007 kl. 11:29
Tore Toender
7. juli 2007 - 11:36
En unskyldning til Sigrun Tømmerås!
Tore Toender
7. juli 2007 - 11:56
Ikke alle ser det som deg Sigrun Tømmerås...
http://vg.transact.no/ItemThread.asp?GroupID=132&Group=Politikk+%2D+Norsk&ThreadID=1241284&Thread=Kj%F8nnlemlestelse%2F+omskj%E6ring+m%E5+stoppes+n%E5%21&ID=18786230
Jusstudent og leder i Somalisk studentforening Ilham Hassan slår hardt ned på undersøkelse av jenters underliv. Hun kaller det en "grusom" metode. Psykolog Thore Langfeldt etterlyser "politisk anstendighet", og minner oss om at det er anstendige kvinner som er omskåret. Mens overlegen Preben Aavitsland, som også er direktør på Folkehelseinstituttet, bekymrer seg mest for at voksne skal bli mistenkeliggjort!
Illham Hassan gjør det også klinkende klart at hun aldri ville ha akseptert at hennes 6-årige søster skulle ha fått underlivsundersøkelse: ”Ta med min søster til underlivssjekk? Over my dead body!”
Hva er det som er så krenkende med en underlivsundersøkelse? Er det at de voksne føler seg mistenkeliggjort? I så fall er vel ikke det det viktigste, for vi er vel opptatt av barnets beste fortsatt i dette landet - eller?
Psykolog Langfeldt mener at mødrene til barna ikke må kriminaliseres, og avslører dermed at han også er i mot kriminalisering av kjønnslemlestelse. Kanskje han også er i mot kriminalisering av voldtekt av egne barn?
Langfeldt hevder også at disse mødre også er gode, varme og kjærlige”, kan godt hende han har rett. Men hva vet han om det?
Det virker som Brustad har dratt fram skytset sitt når Overlege (må vite) Preben Aavitsland, som også er direktør på Folkehelseinstituttet, raser mot forslaget om underlivssjekk av alle jenter.
Det han frykter er en rekke falske alarmer for seksuelle overgrep. ”Det er et alvorlig feilgrep å innføre en slik sjekk, som vil føre til en rekke falske alarmer for seksuelle overgrep. Å påvise overgrep er uhyre vanskelig, selv for dyktige fagfolk.
Han burde vite bedre enn å synse om dette temaet. Han som lege er vant til å henvise pasienter til spesialist. Det er andre som mener noe annet F.eks i Trondheim. Barnelegene ved St. Olavs Hospital, Arne Kristian Myhre og Dag Bratlid.
Barnelegene gir full støtte til Karita Bekkemellem som vil ha obligatoriske helseundersøkelser, og tar avstand til enkeltes tabubelagte syn på jenters kjønnsorgan: "Det har alltid forundret oss at småjenters underliv skal være et medisinsk ikke-tema.
En alvorlig konsekvens av dette er at mennesker er blitt feilaktig dømt for seksuelle overgrep mot småjenter, ene og alene fordi man ikke har hatt kunnskap om hvordan underlivet til små jenter faktisk ser ut.
Dessuten får små jenter ofte ikke diagnostisert tilstander som kan føre til feilaktig diagnose og behandling for urinveisinfeksjon eller urinlekkasje. Dette kan være uskyldige medisinske tilstander som sammenlodninger av indre kjønnslepper, noe som behandles enkelt med krem.
Manglende påvisning av irritasjon og sårhet i underlivet kan også føre til feilaktig behandling for urinveis-infeksjon. Det føles ikke som et overgrep å bli undersøkt."
Det er disse rådene herr Aavitsland skal lytte til, og ikke la seg bruke politisk slik at han mister all integritet.
takk til rights.no for all informasjon dere samler om temaet.
Tore Toender
6. juli 2007 - 22:31
Vi har plikt å varsle omskjæring/kjønnslemlestelse i Norge...
Alle som er i kontakt med barn og foreldre må både være godt informert, tørre å ta opp temaet – og ikke minst: Varsle i fra dersom de har mistanke om at omskjæring har funnet sted eller kan komme til å finn sted. Dette budskapet må vi gjenta igjen og igjen. Vi har en avvergelsesplikt som alt helsepersonell i Norge er pålagt. Vi må være sikre på at alt helsepersonell kjenner denne, og at den blir fulgt av alle!
Vi har et klart lovforbud mot kjønnslemlestelse i Norge. Lover setter viktige normer for samfunnet, straff eller trussel om straff er ment å være et viktig hinder mot de handlinger lovforbudet søker å hindre. Det har vært straffedommer i for eksempel Frankrike og sist i USA. Jeg er selvsagt også opptatt av at straffbare handlinger her til lands straffeforfølges.
Sigrun Tømmerås
7. juli 2007 - 15:44
"Irritasjon og sårhet"
Tore Toender
8. juli 2007 - 12:35
Hvaa mener du Sigrun Tømerås...
Jeg forstår traumene mange kvinner har ved gynekologisk undersøkelse. Likevel vil det være behov for et regelverk mot norske statsborgere som lar sine barn ned til 3 år kjønnlemmlestes i Norge eller annet land.
For i disse tilfellene gjelder det ikke somaliske barn, men norske statsborgere. (norsk - Somaliere)
Hva mener du egentlig Sigrun Tømerås? La oss få vite hvor DU står når det gjelder kjønnslemlestelse på pikebarn helt ned til 3 års alder.
Hvis! Det er dialog med mennesker, samfunn, andre, etc. du ønsker? Hvor mange barn skal lide før noe positivt kommer ut av det?
Sigrun Tømmerås
8. juli 2007 - 16:07
Screening
Tore Toender
8. juli 2007 - 17:54
Sigrun Tømmerås! Hvor står du med hensyn til omskjæring?
Jeg spør ikke deg om hva du mener med utrykket "taue inn" det forstår jeg godt.Vennligst svar meg på det jeg egentlig stiller deg spørsmpl om...
Sigrun Tømmerås!
Det er fortsatt uklart for meg, hvor DU står når det gjelder omskjæring. Hvilke holdninger har du til begrepet omskjæring. Det som faktisk skjer med kjønnslemlestelse på små pikebarn helt ned til 3 år.
Da mener jeg ikke den obligatoriske tvangsundersøkelsen, som du fokuserer på men, det faktumet,, at kjønnslemlestelse faktisk finner sted i dagens samfunn. Hva er DITT syn på at dette finner sted?
Sigrun Tømmerås
8. juli 2007 - 18:21
Fins bare ett svar
Tore Toender
8. juli 2007 - 19:48
Er du feig Sigrun Tømmerås...
Når du tar deg selv så høytidelig, er det underlig å konstatere at du lar tusenvis av lesere på ABC nyheter blir
vitne til, at du "kler av deg selv" ved ikke å svare på enkle spørsmål, og fortelle hvor du står i debatten om omskjæring av små barn.
Etter å ha googlet deg, kan vi ikke se, at du har tatt opp spørsmålet om omskjæring eller sier noe om, hva du mener om det.
Heidi Nordby Lunde
8. juli 2007 - 20:20
Roe gemyttene
Jeg foreslår at gemyttene roes ned betraktelig eller så kommer vi til å vurdere å slette innlegg og sperre for kommentarer.
Sigrun Tømmerås
8. juli 2007 - 20:22
Overgrep/integritetskrenkelser
Tore Toender
9. juli 2007 - 16:25
Hvilke andre veier enn screening!