
Vårt selvsentrerte ego
Vårt privatliv lever på lånt tid. Nettsamfunnene lever sin egen verden og snart er intet lenger skjult for offentligheten.
Vi er alle et produkt av vår tid – uansett når vi er født eller hvilket kjønn, religion eller hudfarge vi har. I hvilken grad vi lar oss annektere av tidens trender og vaner, beror kun på den enkeltes individualitet, selvstendighet, inntekt, graden av påvirkning fra religiøse tabuer og hvor mye tid man velger og/eller har fysisk mulighet til å avsette for det aktuelle og populære tema.
Distribuert selvbilde
For vi er da ganske selvstendige er vi ikke? Vi som stadig vekk påberoper oss å være litt spesielle og interessante og som faktisk er sjeleglade for at vi ikke er like A-4 som resten av de ”kjedelige” menneskene som vi omgir oss med til daglig. Vi er i ferd med å bli så interessante at selvbildet vårt faktisk krever at andre også bør få ta del i vårt fantastiske liv – ja, ofte hver eneste dag. Et distribuert selvbilde, hvor verden har blitt en arena av tilbedere til styrke for vårt altoppslukende ego.
For hvorfor har det blitt så fryktelig viktig å informere verden om hva vi heter, hva vi gjør, hvor vi bor, hva bikkja, katten, barna og vennene våre heter, hva vi jobber med, hvor vi bruker å reise på ferie, om vi liker rosa eller hvitt toalettpapir og hva vi foretrekker å stappe i fjeset foran TVen på lørdagskvelden?
Bilder av oss selv legger vi også ut – bilder som kanskje ikke en gang egner seg i bokhyllas frynsete fotoalbum og langt fra i det offentlige rom, hvor størsteparten av vårt privatliv allerede er i ferd med å havne.
For hva slags individer er vi med på å skape i et samfunn hvor menneskene gjør sitt beste for å drukne seg i distribuert selvopptatthet? Hvilken påvirkningskraft har dette på våre barn, og i hvilken grad mener vi at dette er en sunn og riktig oppfatning av hvordan vi velger å se på oss selv som individ?
Privatlivet utgått på dato
Det er i det hele tatt utrolig for informasjon vi velger å legge ut om oss selv på nettet – informasjon som det for få år siden var helt utenkelig at man ønsket å dele med andre enn nær familie og få utvalgte venner. Hver dag logger således millioner av kunnskapstørste individer seg på Internett for å få anledning til å grafse i andre menneskers private sfære.
Selvsagt bunner mye av denne kontaktskapende virksomheten i søken etter nye venner, kjæreste, sex og kjærlighet, men mye og mangt er likevel overfladisk som en støyende kveld på byen med litt for mye alkohol og tomme ord forblir kun det de er. Vissheten om at vi fortsatt er alene og stadig spinner rundt i en evig søken etter ”den rette” er for mange en traumatisk tilstand av fysisk ensomhet i en verden som i realiteten er full av lengtende mennesker som kun møter hverandre via noen famlende tastetrykk.
Det virtuelle samfunn
Ja, hvor virtuelt skal samfunnet vårt etter hvert bli? Kommunikasjon er nåtidens prioritet på de fleste områder, og i dagens Norge kommuniserer vi med hverandre i stadig større grad via elektroniske hjelpemidler enn tidligere. ”Skjermen” som for mange har en prioritert plass i en ellers hektisk hverdag - enten man er på jobb eller hjemme, er i ferd med å fortrenge behovet for normal fysisk omgang og talekommunikasjon mellom mennesker.
Et paradoks
Det er i grunn et paradoks at en stor del av jordens befolkning bruker år av sitt liv foran en skjerm istedenfor å leve livet på ordentlig i en virkelig verden, hvor tale og hudkontakt og aktivisering av alle de andre sansene vi er så heldige å ha, og som gjør livet meningsfylt og reelt. Å lære seg å sanse gjennom det andre menneskers gjør er muligens nåtidens måte å flykte fra en grå hverdag – måten å leve sitt liv i en stillesittende blanding av fantasi og virkelighet – en virkelighet som blir større og mer reell jo større fjernsyn- eller PC-skjerm vi velger å kjøpe.
Statistisk så viser det seg at på enkelte nettsamfunn sitter det daglig millioner av mennesker foran PCen. Med faktiske tall for 2008 som bakgrunn, så bruker 4-5 millioner mennesker Twitter, hvor av 20.000 av dem er norske. MySpace opererer med 100 millioner registrerte brukere, Second Life 16 millioner, Tagged 70 millioner og Xing med 4 millioner globalt registrerte kontoer. Det svært så populære Facebook har i Norge 575.000 brukere, noe som bare er en dråpe i havet, sett i relasjon til de andre nettgigantenes mange brukerkontoer.
Hvem vi virkelig er?
Det private næringsliv og staten er også delaktige i de mange nettsamfunnene som florerer, og snart er det intet som ikke lenger tåler dagens lys – hvor gradert, privat og yrkeshemmelig det enn måtte være. Vi legger det ut til offentlig beskuelse rubbel og bit.
I ettertid risikerer vi å bli sporet, sitert, betraktet og vurdert for hva vi presenterer om oss selv på nettet. En jobbsøknad kan raskt bli refusert – et jobbintervju spolert, nettopp for at de som får betalt for å lete kanskje finner ”tankeløse” bilder av oss hvor vi er nakne, sanseløst beruset eller som forfattere av blogger, informasjon og kommentarer, som egentlig aldri burde vært på trykk av hensyn til menneskesyn, respekt for religion, rase og politikk, etikk og moral, lover og regler og ikke minst bruken av det norske språk.
I tillegg står vi i fare for å miste den jobben vi allerede har fordi vi har lagt ut informasjon som ikke er forenlig med arbeidsgivers ønske om hva vi har lov å publisere om oss selv, firmaet og aktiviteten rundt. Vi må heller ikke glemme alle dem som har ekskjærester og gamle flammer fra barndommen. Disse er også flinke til å finne oss på Facebook og således har vi nok en plausibel grunn for økning av skilsmissestatistikken.
Våre barn
Våre barn som grytidlig lærer seg å surfe på det samme nettet, er stadig utsatt for påvirkning - hvis vi som foreldre ikke engasjerer oss i grensesetting i forhold til barnas Internettbruk. Vold og porno er en negativ ting - pedofile avvikere som ”chatter” på de yngstes nettsteder er noe langt annet. I verste fall risikerer man at barna inngår avtaler med syke personer, noe som dessverre kan skape bunnløse tragedier for dem det gjelder.
Når barna vokser til, risikerer de at nettavhengigheten forsterkes ytterligere. Et uttall avhengighetsskapende spill fanger dem inn og skaper for enkelte økt risiko for å ende opp med psykiske problemer, søvnmangel, asosial atferd, feilernæring, uten jobb, utdannelse og venner og med bunnløs gjeld. For hva slags ballast vil de bringe med seg til neste generasjon – hvis de da er så heldige å finne noen på nettet å reprodusere seg med?

Barns beste
Lesernes kommentarer
Øyvind Midteng
18. september 2009 - 17:45
Du har rett
Du har helt rett. Hadde Andy Warhol vært i live, ville han ledd seg i hjæl. Det har selvfølgelig alltid vært mennesker hvis hele verden har vært deres egen navle, men denne personlighetstypen har blitt mer og mer vanlig de siste åra. Det har nok å gjøre med dette idealet om "selvrealisasjon" å gjøre, samt den konstante, misforståtte henvisningen til janteloven hele tida. En eller annen rosa fjolle starter en blogg om klær, sko, silikonimplantatene sine, seg selv, seg selv, seg selv, og dersom noen slenger noen spydige kommentarer om hennes åpenbare narsissistiske personlighetsforstyrrelse, kommer det noe sånt som "herregud, her var det jantelov azz", eller lignende. Og internettet gir alle disse rasshøla muligheten til å utfolde seg fritt. Hele driten burde legges ned. Jeg lurer jaggu på hvor mange blogger det er nå om dagen, jeg. Det virker som om alle har en.
Den dagen jeg starter en blogg, vær så vennlig å skyt meg, noen.
20. september 2009 - 14:13
Ja,slik er det.
Då kan ein berre gå inn på internett å tømme seg for alt ein elles ikkje får ut av aggresjon,frustasjon osb.
På den måten kan også samfunnen vera med på å regulere deg.Du blir sensurert om du går over ein viss grense,eller om du skriver noko som ikkje er i tråd med det sida liker.På blogger er det litt opp til deg sjølv kor langt du vil blåttlegge deg.Det som er merkverdig i mine augo-er at det i dag ser ut til at den grensa som går på å vita kva som er sømelig og ansvar er viska bort.
Ein har liksom lagt alt som har med denslags å gjera over på samfunnet.Har lurt mykkje på om det kan ha noko å gjera at alle barn, ungdom og fram til du byrjer å produsere til samfunn er underlagt offenteligheita sitt ansvar,meir eller mindre frå vogge til grav?
Og eg er einig i at om å starte blogging er noko av det siste eg kunne tenke meg.-om ikkje det er noko som almuen kunne ha godt av å diskutera ,som opplysing om eit eller anna emne osb.
21. september 2009 - 12:15
Om å være til stede
http://www.nils.krister.blogg.no/.
Jeg tror det er viktig å ytre seg. Jeg har et stort behov for det. Nettopp fordi det er så mange andre som ytrer seg. Jeg trenger å kjenne min egen stemme. Å skrive hjelper meg til å finne min egen tanke. Tabloidpressen forurenser oss daglig med latterlige informasjoner. For å overleve tror jeg det er viktig å ta til motmæle.
Selv om jeg skriver mye både på ABC og på min egen blokk ( til tider..) så er det sjeldent at jeg er inne på nett mer enn en halv time pr. dag.
Mine ytringer bevisstgjør mitt forhold til andre som er på nettet – og til andre som beveger seg i det offentlige rom. Mitt engasjement blir en slags beskyttelse mot daglig overgrep.
Det er ikke særlig hyggelig å se hvordan barn og ungdom bruker nettet. Datamaskinen er for mange blitt et leketøy. Og spillene som er produsert av voksne er gjerne voldelige og særdeles grusomme. At ungpiker diskuterer sminke synes jeg er helt greit. Det gjør de uansett. Men det forbauser meg at ikke våre myndighetspersoner som ellers er så flinke til å overvåke oss ikke ser nærmere på de mange voldelige spill vår ungdom, særdeles mange, er hektet på.
Det kan til tider være vanskelig å komme i dialog med mine barn. Det er blitt enklere etter at jeg begynte å blogge. Og ikke minst etter at jeg plasserte ansiktet mitt på facebook. Det hjelper så absolutt. Var det opp til meg ville jeg heller tatt med barna på blåbærtur enn å prate med dem på netttet. Men det vil de ikke. Og ja det er et kjempeproblem.
Geir Holst
22. september 2009 - 16:20
God kronikk, som treffende drøfter nedsiden.
De fleste vet jo en hel del om hva og hvorfor de omfavner diverse nett fenomener, men mye er nok også både ubetenksomt og helt uten refleksjon.
Jeg gleder meg allikevel stort over strømmen av ytringer som snart gjør kommentarfeltene minst like interessante som hovedoppslagene i media. Det lover godt for fremtidens refleksjonsnivå, samt at vi raskere kan bli enige om nye tabuer som erstatning for de som går tapt i møte med åpenhet og refleksjon.
Jeg deler fullt ut din bekymring for egoets nye rolle og betydning, men velger å håpe på "overjegets" oppdragene kraft. Jeg møter det oftere når jeg blogger en når jeg er i en samtale, hvor det ene ordet fort kan ta det andre. Jeg tror flere etter hvert vil komme dit, når de må se tilbake på egne tåpelige standpunkter om noen år.
Oppsiden er at vi kanskje får en kraftig øket individuell og kollektiv selvinnsikt? Det kan jeg i alle fall håpe på.
Svein Henriksen
25. september 2009 - 17:43
Facebook
Den dagen jeg kunne lese private ting om meg selv på forsiden av Facebook formidlet til en venn som jeg trodde jeg kunne stole på har jeg aldri vært inne på Facebook. Men fremdeles får jeg ca. 2 år etter fortsatt
meldinger om vennskap, bløtkake, drinker og invitasjon til å delta i grupper som er totalt uinteressante for meg. Nå kan man Twitre, Face og blogge så mye man kan for meg. Jeg er ikke lenger med på dette tidsødende og totalt meningsløse skvalet. Når til og med eksempelvis Norsk Tipping, QXL.no og div. media nedverdiger seg til å ha egne sider her begynner jeg virkelig å lure. Lykke til Fjesefolk !!!
Svein Henriksen
25. september 2009 - 18:16
Facebook - 2
Casinospill, sex og div. Lykke til videre med å utgi deg selv.
Svein Henriksen
25. september 2009 - 18:38
Facebook - 3
Det jeg leste om meg selv på forsiden var mine religiøse tilhørigheter.
Trond Setså
25. september 2009 - 19:21
Skjønner hva du mener...