
Finanskrisen og en perfekt storm
Jens, løp og kjøp Johan Norbergs bok.

At Kristin Halvorsen uhemmet gleder seg over at kaptialismen er død og plasserer pensjonsfondet i aksjer, er ikke uventet. Men at Arbeiderpartiet gjennfører landsmøtet med samme uuttalte glede over krisen og griper anledningen til uhemmet 'keynesiansk retorikk' er det bare de politiske motstandere som har glede av. Så får vi bare håpe at FRP kommer opp med bedre løsninger enn å bruker mer penger enn Arbeiderpartiet og at Høyre fokuserer mer på egne alternative løsninger enn å kritiserer de rød-grønne for ikke å innfri alle sosialdemokratiske løfter.
I boken "€n perfekt $torm' gir svensken Johan Norberg en detaljert oppsummering av finanskrisen og samspillet av årsaker. Tittelen henspiller på at man får en perfekt storm om mange meterologiske fenomen oppstår samtidig. På samme måte er det med finanskrisen. Norberg starter med å si at det ikke er riktig at finansverden uforskyldt er rammet av en perfekt finansstorm, tvertimot er hans hensikt med boken å vise at 'hver forutsetning, hvert høy- og lavtrykk og hver orkan som kom, skyldtes bevisste handlinger hos beslutningstager i næringsliv, myndigheter og politikk'.
Johan Norberg er kjent som entusiastisk tilhenger av 'Global Capitalism', men er denne gang ingen apologist for finansnæringen eller globalisering. Tvert i mot redegjør han detaljert for de fem forhold han mener til sammen skapte en perfekt storm.
1. Pengepolitikken - Den amerikanske sentralbanken møtte IT-boblen og 9-11 med å senke styringsrenten og fortsatte med å senke den ytterligere.
2. Kapitalimport - Kina og andre vekstøkonomier ønsket ikke å la markedet styre kursen og eksportert kapital i enorm skala til USA. Omtrent som vi gjør med Pensjonsfondet.
3. Boligpolitikken - Kampen for at alle skulle få anledning til å kjøpe egen bolig.
4. Boligobligasjoner - Lansert av de halvstatlige institusjonene Fannie Mae og Freddie Mac og videresolgt til investorer etter at de var klassifisert som sikre av institusjoner med halvstatlig monopol.
5. Bankreguleringer - som innenfor rammen av Basel forhandlingene gjorde tradisjonell bankvirksomhet dyrere og førte til systematisk overføring til en ikke transparent 'skyggebank sektor'.
"€n perfekt $torm" er fylt med detaljer og fakta, som at det er 12190 regulatorer i Washington. Avreguleringen skal ha startet i 1980, etter den tid er budsjettet for regulering økt fra 725 millioner til 2,3 milliarder dollar (inflasjonsjustert). Under Clinton sank antallet føderale byråkrater med 916 under Bush økte det med 91 196. Man kan med andre ord se Clinton som en mislykket sosialist eller en vellykket kapitalist og Bush som det motsatte. At krise på Wall Street førte til en umiddelbar reduksjon i omsetning på 82% av Volvo lastebiler illustrerer hvor global og sammenvevet økonomien er.
Kapitalisme er fortsatt løsningen
Kapitalisme uten konkurs er som kristendom uten helvete.
Norberg ville ikke vært Norberg om han ikke i avslutningen avslørte at han tror på en aktiv rolle for kapitalismen både i løsningen av krisen og fremtiden. Men selv om dette er velskrevet som vi venter av Norberg ligger bokens verdi i den detaljerte fremstillingen av årsakene til krisen. Materialet i boken har referanser.
Personlig var for meg begrepet 'curlingøkonomi' nytt og 'kapitalisme uten konkurs er som kristendom er som kristendom uten helvete' er en relevant kommentar til enhver som tror at det var klassisk kapitalisme som feilet. Norbergs har en imponerende evne til å finne slående sitat.
I avslutningen av boken siterer han Vilhelm Moberg: 'Deres tro på staten som frelser må være helt metafysisk betinget, i den virkelighet vi kjenner (sålangt) er det intet grunnlag for det'.
Eller som på han utmerkete blog JohanNorberg.net hvor han siterer Martin Wolf i Financial Times: 'Ingen privat institusjon som ønsker profitt kan forbli for stor til å feile. Det er ikke kapitalisme, men sosialisme...
Konkurs - og med det tap for usikrede kreditorer - må være grunnlaget for enhver varig løsning. Uten en slik endring, kan løsningen på krisen bare legge grunnlaget for den neste.
Norberg oppsummerer "€n perfekt $torm" i undertittelen: 'Hvordan staten, kapitalen og du og jeg senket verdensøkonomien'. Spørsmålene han mener vi bør stille oss selv er: 'Hvem er det som gir blaffen i hvor pensjonspengene plasseres? Hvem er det som ønsker så billige boliglån som mulig? Hvem planlegger boligkjøp for tiår fremover basert på renten denne uke? Hvem er de første som roper på reguleringer og krisepakker uten å tenke på at de kan legge grunnlaget for neste krise?'
Første opplag av en €n perfekt $torm skal være utsolgt i Sverige, men har til nå vært tilgjengelig i Norge (f.eks. tanum.no) for 88 kr.

Flere kandidater til vervet som ny Venstre-nestleder
Lesernes kommentarer
Andreas Kjelsaas
7. mai 2009 - 10:43
Takk for tipset!
For de som vil lære mer om hvorfor denne krisen var uungåelig så er det en underholdende animasjonsfilm på googlevideo som forklarer hvordan banksystemet fungerer.
"Money as Debt:"
http://video.google.com/videoplay?docid=5352106773770802849&ei=5ZECSoSiJ8uD-QaT_aykCA&hl=no&emb=1
Jeg kom også over en interessant artikkel som forklarer hvorfor BIS ("Bank of International Settlements", og forfatter av Basel reguleringene) trolig er banken som vil bli foreslått som verdens sentralbank.
http://www.infowars.com/the-tower-of-basel-secretive-plans-for-the-issuing-of-a-global-currency/?
Jan Likas
7. mai 2009 - 16:12
"Svarte hull" håper det blir neste bok for Johan Norberg
Hvis han er så blind så får han være det. Men jeg kunne si til han den dagen når han våkne så bør han skrive ei bok som heter "Svarte hull".
PINLIG, PINLIG. De rike og politikere kan sponse han Johan Nordberg for slik bok, det passer for dam.
Sigbjørn Bye
12. mai 2009 - 12:27
Finanskrisen
Men dette var en lærepenge som alle må ta lærdom av. Ikke la blårussen drive med denne ensidige outsourceingen av dyktige og kompetente fagfolk.
Hvordan hadde en verden bestående av bare økonomer sett ut? Det blir jo bare hypotetisk, for verden kollapser jo før de kommer så langt.
Andreas Kjelsaas
13. mai 2009 - 12:41
Grådighet og risiko
For mange år siden i USA fjernet staten risikoen for de store bankene ved å stå som garantist (under slagord som "too big to fail") slik at grådigheten fikk fritt spillerom til å ta overhånd. I tillegg gjorde Sentralbanken tilgjengelig billig kapital, og dermed var en finanskrise uunngåelig.
Olav Gimse
13. mai 2009 - 15:45
Takk for info!
Jan Likas
13. mai 2009 - 14:10
Hvorfor man kan ikke lese kommentar her?