Så lenge vi lisensbetalere ikke kan påvirke NRK på noen som helst måte, burde lisensen opphøre, mener borger Tore Tønder. (Foto: Håkon Mosvold Larsen/Scanpix)

NRK - sexfokusert og egenmektig

NRK TV krever lisens, uten at seere kan påvirke programinnholdet. Statskanalen kjører tvilsomme sexprogrammer, virker autoritær, mangler ydmykhet og er seg selv mest og best.

Store deler av programtilbudet i NRK er beregnet på mennesker mellom 10 og 40 år. For kort tid siden kjørte NRK TV ungdomsserien og sexprogrammet "Trekant". Nå kommer et nytt program. Jakten på «den store kjærligheten» virker å være en utømmelig kilde til nye konsepter i realityverden. Psykologer advarer mot programmet, da det kan føre til skadelige ettervirkninger.

I NRKs nye seriesatsing ”Dating i mørket” skjer dette ved at deltagerne er på stevnemøter med hverandre i mørklagte rom, uten å ha sett hverandre på forhånd.

Dette for å teste om kjærligheten faktisk kan være så blind som det til tider påstås at den er. Først etter flere stevnemøter får de mulighet til å se hverandre i dagslys, og vurdere hvorvidt kjemien som eventuelt oppsto i mørket fortsatt er der når lyset skrus på.

Det er vanskelig på forstå hvorfor et slikt program skal gå regi av NRK, det passer vel heller inn i universitetet eller andre institusjoner som forsker på kjærlighetslivet?

Hva er det som skjer i NRK når de er så sexfiksert som de tydeligvis er i den lisenskrevende kanalen? Dessuten er det noen andre spørsmål som også venter på svar fra mange av oss.

Det er mye annet NRK burde være forpliktet til å vise publikum: industri og næringsliv, teknologi, innovasjon og utvikling. Søkelys på eksportmarkeder som igjen skal føre til flere arbeidsplasser og bedre råd for arbeiderne til å betale tv-lisensen.

Utviklingen i NRK TV og radio burde virkelig settes under offentlig debatt, etter min mening.

I Sverige og Danmark har de tydeligvis problemer med å få inn NRK TV. Hva er årsaken? Hva kan gjøres for å kunne overføre norsk kultur uten sex til våre naboland?

Så lenge vi lisensbetalere ikke kan påvirke NRK på noen som helst måte, samtidig som NRK forbeholder seg sole rett når det gjelder programinnholdet, burde lisensen opphøre og NRK måtte funnet penger andre steder som reklame og annet.

Hvor er etikken og moralen hos NRK på Marienlyst?

Hva synes du om dette?

Lesernes kommentarer

Hei Tore.

Jeg synes at Nrk har utspilt sin rolle.
Når tv lisensen kommer så kommer den altid i sammen med en haug med andre regninger,og når det gjelder lisensen er det vel den som svir mest på økonomien for de andre regningene har jeg valgt selv eller er for ting jeg er nødt til å ha som f.eks strøm osv.
Jeg ser kanskje 10 timer (toppen) på Nrk i året
og da blir det feil å betale så mye.
Og reklame sier du,det er vel nok av det på Nrk?
Staten er den største tyven her i Norge,de er mer opptatt i og sende penger ut av landet i stedet for å hjelpe sine egne.
Men vi kan kansje ikke skaffe dem jobb i Fn?

Tore,

er helt enig med deg. Synes det er rart at ikke flere engasjerer seg i dette. Programtilbudet vil jeg ikke si noe om, da meningene og behovene er så forskjellige. Men ser at du etterlyser moral og etikk hos NRK, og begge deler er nok fraværende der i gården. NRK ligner mer på gammel kommunistpolitikk enn på slik det skal fungere i et moderne demokrati.

Jeg har tatt konsekvensen av dette, og har sørget for ikke å ha tilgang på signaler til min leilighet. Jeg skulle gjerne likt å ha et par naturkanaler og f.eks. noe relatert til historie og geografi, men NRK setter en stopper for det. Har rett og slett ikke råd til både statskanalen og Canal Digital. Det er snakk om mange tusen i året. Synes ikke på langt nær det er verdt det, særlig når det er basert på tvang.

Når jeg går i butikken for å kjøpe VG, forventer jeg ikke å måtte ta med Dagbladet i tillegg. Hadde betjeninga forlangt det , hadde de havna bak lås og slå. Men for NRK er denne politikken helt grei. Forstå det den som kan!

Enig Tore T.

Har mange ganger tenkt det samme, betaler ikke lisenspengene til NRK med glede. Flott du tar dette opp...

NRK.

Hei Tore.
Fint at du tar dette opp.
Dette er vel slik de fleste tenker.
Håper på stort engasjement om denne saken.
Flotte komentarer fra Geirulf og Oddvin.

OMG

Men all sex og dreping i de andre kanalene er greit?Er vel ikke en dag/kveld uten man kan bevitne detaljerte mord,i slow motion,igjen å igjen,på de mest grusomme måter,detaljerte krigsfilmer der vi ser lemmer sprenges til hel...e,tortur av mennesker,unge eller gamle.Nei det er ok,men ungdoms eller voksnes sex utfoldelse er alså forferdelig at man skal se,der det meste fakrisk er normalt og naturlig,er ikke så mange % med unormal sexfiksering,men de synes vel ikke programmene er noe allikevel.Nei,burde vært mer normalt egentlig å se hvordan sexlivet kan og burde vært,enn lemlestelse av mennesker som jo ikke er normalt.Dere forherliger med andre ord det unomale,mens det normale fremdeles burde være tabu

Takk til Tore Tønder

Jeg er glad for innlegget til Tore Tønder. Jeg var en av mange tusen som skrev inn protest til NRK pga "Trekant".
Når vi betaler lisens, så burde NRK være langt mindre arrogante enn det vi ser idag. Så det beste er om lisinsen opphører, så kan folk kjøpe de kanaler de vil ha. En forherligelse av umoral er slett ikke det vårt samfunn trenger.
Ikke for å plage leserne med dommedagsprofetier, men vi trenger å få tilbake gode, kristne grunnverdier for samfunn, skoleer og hjem.
Det er min overbevisning at dette vil gi de aller beste levevilkår.

Bra

Magne. Flott kommentar. Helt enig.

!

La oss slutte å bruke begreper som “den kristne kulturarv og grunnverdier ”etc, som om det var noe positivt. La oss legge begrepet dødt, og heller fokusere på å gjøre Norge til et best mulig land å bo i for flest mulig, uavhengig av såkalt kristen moral. Det stammer kun fra tro og et syn på mennesker som noe syndig som for "guds" skyld ikke skal føle noe velbehag!
Denne arven og dens "grunnverdier" har ført med seg en nesten altoppslukende redsel for seksualitet, og har påført en hel nasjon en irrasjonell frykt for kjønnsorganer, onani og åpenhet om seksuelle følelser og praksis. Moral er et begrep som stammer fra religion, man skal helst ikke holde på med naturlige drifter uten at det skal settes i "moralske system". Man skal helst fornekte kjødelige drifter.
Pføy! Så lenge man ikke gjør skade på andre spiller det INGEN ROLLE.
Jeg trodde opplysning var et gode der unge mennesker famler rundt uten å ha nok kunnskaper.

Moral ?

Kan anbefale at en del mennesker tar seg en tur til India,og studerer litt tempelkunst.Men hvor mye forringet livsglede kirken og religionene har avstedkommet det kan man man jo få en liten peiling på når en nå ser at Paven og hans kumpaner har klarert at,"gjør hva du vil og føler lyst til,så lenge du ikke blir tatt",kanskje har vi også noen tilfeller i den Protestantiske religionen også??Kanskje kan det være en fordel for kommende slekter,at de får undervisning om hva de skal være på vakt overfor??
Forøvrig lever vi i "Den siste kommuniststat",og da skal du tvinges,og absolutt ingen valgfrihet ha.Få fjernet den S----s lisensbetalingen bør være langt oppe på programmet for den neste regjeringen,hvis ikke kan vi like godt forsette med det"Mølet" vi har.