Sosialistisk Venstreparti under sperregrensen
Også Venstre faller 0,9 prosentpoeng og havner i likhet med SV under sperregrensen med en oppslutning på 3,6 prosent. Senterpartiet går fram 0,5 prosentpoeng til 5,1 prosent. Kristelig Folkeparti øker sin oppslutning med 0,4 prosentpoeng og får støtte fra 4,8 prosent av velgeren. Det er tøffe tider for småpartiene
SVs fall blir spist opp av Arbeiderpartiet, som går fram 2,1 prosentpoeng til 29,7 prosent.
Kommentar:
Alternativet for SV er kort og godt å gå ut av regjeringa.
All erfaringer viser at det ikke er enkelt for et lite parti å samarbeide med en stor og dominerende partner i regjering. Kristelig Folkeparti fikk til fulle erfare dette. Partiet måtte betale dyrt for å holde Kjell Magne Bondevik i statsministerstolen. I dag ligger dette partiet på sotteseng. For SV, som er et mer ytterliggående og market fløypartiet, kan kostnadene også bli store..
Mister profil
Historien viser at når opposisjonelle partier blir integrert i større felleskap, mister de sitt særpreg og blir lite gjenkjennelig. Det er nettopp det som er i ferd med å skje med dagens SV. Jo lenger partiet blir sittende i denne regjeringa, desto mer blir det oppslukt av Arbeiderpartiet. Partiets profil blir utvisket.
Venstresida og norsk arbeiderbevegelse har gjennomgått tre framgangsrike epoker. Den første tida fra forrige århundreskiftet og fram til den første verdenskrig. Den andre kom i mellomkrigstida, i de vanskelige 30-åra. I tida etter den annen verdenskrig kom den tredje framgangsrike periode for arbeiderbevegelsen.
Ingen strategi
Partiet SV har ikke funnet noen strategi for å møte en ny tid med nye og annerledes utfordringer enn tidligere.
I dag advares venstresida av sine egne mot frykten for framtida eller "moderniteten" for å bruke et annet ord. Det som var radikalt i går, er det ikke lenger i dag. I dag er det blitt radikalt å være reaksjonær. Løsningen for SV ligger neppe i å nærme seg Arbeiderpartiet enda mer.
Nå heter det at partiet må få konsesjoner for å fortsette regjeringssamarbeidet. Hvem tror at et stigende Arbeiderparti vil gi SV store seire? Det er historieløst å tro at Arbeiderpartiet vil stramme opp SVs miljøprofil. Det er nok å vise til hvordan Jens Stoltenberg behandlet Helen Bjørnøy i sin tid.
Partilederen
Partilederen Kristin Halvorsen bærer mye av ansvaret for utviklingen i SV. Hun har ikke maktet å gi partiet en ny profil, og hennes tid som partileder nærmer seg slutten. Internt i SV kommer nå debatten om man bør gå ut av regjeringen.

Barns beste
Lesernes kommentarer
Jan Pedersen
14. oktober 2010 - 11:02
Like
Karl Mikael Ellingsen
14. oktober 2010 - 11:28
Absolutt
Kurt Grytten
14. oktober 2010 - 11:42
SV hahahahahaha
Kjell Erik Strøm
14. oktober 2010 - 12:49
sv
Terje Tveten
14. oktober 2010 - 14:41
Bønnhørt!
14. oktober 2010 - 17:00
Gode nyheter!
Willy Karlsen
14. oktober 2010 - 20:50
SV
Steinar Albrigtsen
14. oktober 2010 - 21:22
sv
Job
15. oktober 2010 - 12:30
har en magefølelse