borger

Toskete av Nærings og Handelsministeren

Godtar du øremerkede skatter? Jeg kan vanskelig se at folket støtter utspillet fra Trond Giske. Men han skal ha bonus for kreativiteten.

Giske mener at vi skal betale mer i skatt. Pluss at vi vil godta dette hvis midlene "garantert" brukes til det de er ment for.

Enten er mannen dum, eller fryktelig naiv. Ser vi på andre såkalte øremerkede avgifter vet vi da svært så godt at de brukes overalt. Bilavgifter gir ikke bedre veier, da hadde vi ikke hatt krøtterstier over halve landet. Den rødgrønne regjeringen er neppe økonomer. De er langt unna det. Det er forsåvidt naturlig at forslaget kommer da de selv langt på vei har spilt fullstendig fallit med vår felles økonomi - skatteinngangen. Se på sykehjemsplasser, der det omtrent er null aktivitet. Til tross for at alle vet at en eldrebølge ikke er langt unna. Jeg tror ikke på AP her heller. Og jeg tror ikke velgerne svelger dette.

Men folket kan tale. Hvis noen orker vel og merke.

Lesernes kommentarer

Giske er ikke kreativ.

Det blir feil å kalle den mannen kreativ, han er jo som et rent ekko av alle andre i samme fora (rødgrønt). Å kalle denne mannen kreativ ville og være et hån mot den kreative næringen i dette landet.
Og hva grønt gjelder stod det en gang for miljø og landbruksnæring, ser ikke mye til dette i denne forsamlingen av styrende, eller manglende på sådan er vel rettere å si.
At folk ikke ser dette spillet for galleriet som kun er i egen vinnings hennsikt er en gåte for meg. At disse ble valgt til nye fire år er ufattelig. Jeg håper vi ser andre koster ved neste korsvei, disse kostene er ubrukelige. Og ubrukelige verktøy er ingen tjent med.

Øremerkede skatter er en flott ide!

La oss begynne med å øremerke de skatter og avgifter vi allerede betaler, så ser vi hva den store sekken av penger virkelig brukes til.

Dernest bør selvsagt alle områder som er overfinansiert få en liten innstramming. Vi vil da også få en oversikt over hva det koster å administrere Norge og kan sammenlikne dette per capita med andre land. Det vil da være mulig å se om vi bruker ressursene fornuftig. Mye tyder på at vi ikke gjør det all den tid det offentliges pengebehov alltid vokser.

Dernest - hvis det finnes gode argumenter for å øke skattene, kan vi tenke på det.

Sosialistene begynner imidlertid som alltid i feil ende! Det krever ikke så mye hjernevirksomhet eller innsats. Og så er de vel ikke egentlig interessert i å fortelle hvordan den store potten idag brukes.

Økonomisk oversikt

Har du prøvd å gløtte litt på statsbudsjettet, Helge Samuelsen?

Rydd opp i Statens utgifter!

Hvorfor må sosialistene alltid foreslå høyere skatter og avgifter når Staten trenger mer penger i kassa?
Det må da være mer logisk å se på bruken av de inntekter man allerede har og vurdere bruken av disse midlene.
Hva med Staten selv, fylkesmenn og deres store byråkratiske administrasjon og alle kommunene våre?
Hvorfor må det alltid være den vanlige skattebetaler som må lide? Kan de ihvertfall justere toppskatten oppover slik at folk som ønsker å jobbe litt ekstra kan sitte igjen med noe mer i lomma etter jobben?
Øremerking av midler har tidligere ikke blitt fulgt opp av Staten og kommunene har ofte brukt ekstramidler til helt andre prosjekter enn tiltenkt. Dette siste utspillet vil nok også ende opp med å fylle det store sluket som Statskasse vel har blitt. Penger har vi nok av. De må bare benyttes med fornuft og innsikt. Slik som de fleste av landets innbyggere må gjøre med sine inntekter.
Vi har også mange tusen personer her i landet som skal ha pensjon selv om de aldri har bidratt med en skattekrone inn i kassa. Kanskje Stoltenberg, Solheim og Støre også bør være litt mer forsiktig med sin utdeling av landets penger. Norge har ikke råd til å redde verden ved å bevilge penger vi tydeligvis selv har bruk til mer eller mindre tvilsomme tiltak i utlandet.
Det er vel også en grunn til at Norge leder diverse giverlandskonferanser; vi er naive og lettlurte givere som synes det er stas at "de store" gutta klapper oss på ryggen.
Vel, vi har ikke lenger råd til dette!

Bilavgifter

gir nødvendigvis mer inntekter til staten. det gir grunnlag for flere investeringer på de områder det er ønskelig. Det som er ønskelig blir nødvendigvis en politisk prioritering.

Innlegget til Tron Hagen svartmaler alt, mens virkeligheten er at det stadig er i gang betydelige prosjekter for veiutbedring, langs E-18 f. eks.

Innlegget stiller seg derfor i rekken av ytringer preget av en slags misnøyekultur som opposisjonen med Fr.p. i spissen står for.

Hei Langeland!

Du bør få med deg at byggearbeidene på E 18 ikke tas av inntektene staten har av sine enorme bilavgifter. Her skal det bli bommer, vær trygg! En er i drift på den første strekningen på åtte kilometer.
Som Ap mann forstår jeg at du går til angrep, realiteten i dette landet stikker. Jeg er ikke alene om å se temmelig mørkt på de disposisjoner den sittende rødgrønne regjeringer foretar, mens de daglig brekker ned dette landet. Ellers har jeg enda aldri stemt FrP, men det vurderes nå.