Uigurene og tibetanerne deler felles skjebne
De to okkuperte statene, Tibet og Øst-Turkistan bærer en felles skjebne, mener lederen for den undertrykte urbefolkningen i Øst-Turkistan, Rebiya Kadeer.
I en pressemelding roser Rebiya Kadeer, som er president for World Uyghur Congress, Daiai Lama for å ha tatt opp uigurenes problem i en større tale han nettopp holdt til 3000 tibetanere i den indiske byen Dharamsala på den såkalte Tibet Uprising Day. Uigurlederen takket også for hans mangeårige støtte til den uigurske befolkningen.
”I likhet med millioner av mennesker rundt om i verden vurderer jeg Hans Høyhet Dalai Lama til å være en av de største menneskerettighetsforkjemperne i historien, og en av de fredeligste, mest elskede individer som noensinne har levd. Å kjenne Hans Høyhet har vært et av de største privilegiene i mitt liv. På vegne av det uigurske folket, og på vegne av meg selv, vil jeg takke Hans Høyhet for å rette oppmerksomheten mot vår håpløse menneskerettighetssituasjon i hans tale i Dharamsala,” heter det i pressemeldingen.
Rebiya Kadeer understreker de sterke båndene og den solide forståelsen som finnes mellom uigurer og tibetanere på grunn deres felles skjebne som folk som er undertykt av den kinesiske regjeringen. Vi vil alltid være der for våre tibetanske søstre og brødre, og de vil alltid være der for oss. Våre folk vil fortsette med å arbeide sammen, protestere sammen og aksjonere sammen, for å stanse den horrible politiske, religiøse og kulturelle undertrykkelsen som den kinesiske regjeringen står for, og for å oppnå de rettighetene og frihetene som vi har fortjent som medlemmer av den menneskelig rasen,” sier Kadeer.

Argentinere og briter i ordkrig om Falklandsøyene
Pengesedler varmer fattige ungarere