borger

Poeng for psykopati

Det fins en lettvint og ubehagelig bruk av psykopatbegrepet i både det offentlige og det private rom.


Som blogger har jeg skjønt hva jeg bør gjøre for å få opp besøkstallet på bloggen: Skrive om psykopati. Nei da, jeg bare tuller. Men det som ikke er tull, er at mange kommer til bloggen min etter å ha googlet "psykopat".

I jula har det vært urovekkende mange. Jeg regner med at det har vært mye krangling i noen av de tusen hjem. For er det noe som er sikkert, så er det at psykopatstempelet sitter ganske løst overfor partnere og tidligere partnere. Det er da også mange blogglesere som har søkt på "psykopat" sammen med "menn" eller "kvinner".

Jeg gikk engang i en gruppeterapi for mishandlede kvinner. Der var det helt legitimt å slenge rundt seg med psykopatetiketten. Ja, ikke bare det: Vi ble oppmuntret til det. Vi fikk et skjema vi skulle fylle ut over foreldre og (tidligere) partner, der vi skulle regne ut hvor mange psykopatpoeng de fortjente. Det var nok for å få oss til å forstå at det var alvorlige ting vi hadde opplevd. Men det fins vel flere måter å gjøre noe på? For hva skal man med denne psykopatmerkelappen? Gå hjem til partneren etter gruppeterapien og si: "Vet du, i dag fikk jeg vite at du ..."?

I tillegg ble vi fortalt av de kvinnelige gruppelederne at det var glidende overgang mellom psykopati og den tradisjonelle mannsrollen. Men stemmer det? En av de snilleste mennene jeg har kjent, var en erkekonservativ eldre mann, med litt av noen rolleforventninger til kjønnene. Han liknet så visst ikke noen psykopat.

Ved et annet senter for volds-/overgrepsutsatte kvinner var en gang en kvinne til stede som var fornærmet i en medieomtalt overgrepssak. Lederen ved senteret introduserte kvinnen for oss som "hun som anmeldte NN". Da noen brukere litt senere begynte å snakke om "psykopatiske menn med et tillitsvekkende ytre", sa lederen til denne kvinnen, høyt så alle hørte det: "Ja, er det ikke sånn de er da, du?" Om en navngitt person som vi bare kjente fra mediene, altså.

Selvhjelpsgrupper har også livnært seg på psykopaten. Jeg var en gang på et foredrag på Ullevål sykehus, der psykiater Sigmund Karterud tok fatt en dame fra et selvhjelpsmiljø for psykopatfokuset de hadde. Selv om psykopati sies ikke å være identisk med noen diagnose, så knyttes den ofte til diagnosene antisosial personlighetsforstyrrelse i den amerikanske diagnosemanualen og dyssosial personlighetsforstyrrelse i WHO sin. Professor Karterud viste oss kriteriene for de to diagnosene, og understreket hvor relativt lite som skal til før man kan stille diagnosen dyssosial. Følgende tre kriterier er tilstrekkelig:

- Uansvarlighet og manglende ansvarsfølelse og respekt for sosiale normer, regler og/eller forpliktelser.
- Mangle evner til å opprettholde/forbli i relasjoner med andre mennesker, men uten vansker med å etablere nye relasjoner.
- Har tendens til å komme med bortforklaringer og til å være projiserende, dvs. til å gi andre skylden for sine egne negative sider.

Enda et hakk verre synes jeg det var da en psykolog på høstens bokmesse inkluderte "borderline" blant psykopatene. Jeg tenkte: Hvor mange i salen kunne ikke kjenne noen med den diagnosen? Kanskje var det pårørende der, eller folk som selv hadde fått diagnosen.

Jeg tror det er uheldig at medier driver og skriver om psykopater, ikke minst når de har med sjekklister ("Sjekk om partneren din er psykopat!"). Visst fins det både vanskelige og voldelige mennesker, men hvem av oss kan vite sikkert hvem som er blottet for empati og potensial for empati? Fagfolk burde slutte å stille opp i psykopatintervjuer i medier og på -foredrag i populariserende fora.

Lesernes kommentarer

Noko må ein(....)

Dette er eit form for makt.Det er delvis ein form for sammensverging for å kunne beholde makt over andre.

Maktforhold.

Dette er ein form for makt.Det er delvis ein sammensverging for å ha makt over andre . Å bruke psykrati er ein av samfunnets sterkaste våpen.

Psykopater igjen

Jeg for min del mener det opplyses og skrives for lite om psykopati. Kanskje ikke rart på en måte i og med at selv psykiatrien har liten og ingen kunnskap om psykopati.
Psykopater mangler både sympati og empati. De er livsfarlige for de velger seg ut sitt (sine) ofre målbevisst. De som de vil til livs.Hvor ofte skjer det ikke at psykiatrien legger inn feil pasient ? Utad er psykopaten oftest perfekt .Perfekt med innebygd rakkernivolsk oppdiktet fantasi, samt forguder å pjappe om andre sine feil og mangler og livs skjebner for å dekke over noe vondt de selv har opplevd.
Deres perfeksjonisme går ofte på den såkallte perfekte fasade.Samt å innsmigre seg med løyner om andre med det håp om at deres ofre straksens går til grunne. Og en del av psykopatene gir seg heller ikke før den ser sitt (sine) utvalgte offer ligge død bokstavelig talt. De fleste av oss havner i diskusjoner og kan blåse opp og ut for så å fortsatt være like gode venner. Men det nytter ikke med en psykopat. Psykopaten i det ene øyeblikket om sine såkallte beste venner; NN og XX er bare så herlige personer inntil de er ute av psykopatens bopel.
Da får pipa en annen lyd. Verdens beste venner er da plutslig vridd om til verdens verste individer
Mange utsatte ofre har i mange år trodd at det er de som er blant verstingene.
Det er bare en ting å gjøre når man kommer ut for en psykopat og det er å komme seg unna !
Ikke like enkelt å komme seg unna, men øvelse gjør mester.

Det sier jo heller ikke lite at sorgen over å komme unna en psykopat er en større sorg enn sorgen etter en avdød person.

Kanskje bør vårt helsevesen ta imot litt lærdom fra psykopatofre .
Men å lære av folk med erfaring vil nok neppe en Lege / Psykiatriker neppe. Eller finnes det kanskje en der ute som kan faget, men ikke praksisen som er villig til å lære av folk med erfaring ?

Psykopater fortsetter

Aase Madsen Lammethun har skjønt det.

Psykopati er en form for makt.
En sammensvergelse kan det også være.

Men på godt norsk er det fandenskap

Poenget er at psykopatene skal tvinge andre folk på kne til å tenke,mene og tro osv presis som de gjør.
Man skal altså ifølge psykopatene utslette seg selv. Og ofrene skal være nikkedukker av diverse slag.

Den sterkeste vinner enhver krig. Snu ryggen til å gå er ofte rådet man får.
Så enkelt er det imidlertid ikke. Det hele er en prosess.
Prosessen kan være lang, men den er verdt hvert eneste lite steg man tar vekk og bort fra slike maktmennesker.
Først når ofret har taklet å holde seg lenge på avstand og setter skarpe grenser kan man langt om lenge leve det livet man selv vil med minimal eller ingen innblanding. Den minimale innblandingen kan mange nok ikke unngå, men de fleste med styrke nok kan lære seg å styre innblandingen.
Når du føler du har styringen, ja da kan hvile og stresse ned. For den dagen du har overtatt styringen da har du vunnet ditt egentlige jeg samt det livet du egentlig alltid har ønsket å leve.


Forakten for svakhet

Du har et utvilsomt poeng om faren med å popularisere psykiatriske diagnoser. Det er en lettvint måte å stigmatisere sine medmennesker på. Selv enkelte fag folk synes å ignorere stoppskilt på kjøreveien. På den annen side: Når man tenker på den smerte psykopater forvolder, må det finnes å måte å omtale dette på, slik at vanlige folk gjenkjenner faresignalene. Dessuten: såkalte psykopater har ofte sterk vilje til makt. De gjenkjennes i toppstillinger både i arbeidsliv og politikk. Kanskje det aller viktigste: Bør man ikke tenke litt over at et av psykopatiens kjennetegn, nemlig forakten for svakhet, i dag synes å gjennomsyre hele samfunnet?

Psykopaten - svar til Peter Hagen

Dessverre Peter Hagen

Psykopatiens kjennetegn,er ikke forakten for svakhetheten.
Psykopaten elsker ofrenes svakhet for så lenge ofrene er svake har psykopaten fullstendig kontroll.

Psykopaten er kun ute etter en ting uansett om dennes offer er svakt eller sterkt å knuse ofret til
vrak slik at ofrene skal bli så føyelig som overhodet mulig. Så lenge psykopaten tror den har makten så soler
psykopaten seg overfor alle andre enn ofret som det eneste totale perfekte individ. Psykopaten har glemt totalt
at der finnes overhodet ikke noe helt perfekt menneske. Vi har alle både menn og kvinner våre feil og svakheter. Selvfølgelig når man endelig begynner å lære hvordan psykopaten egentlig bør takles så river ofret psykopatens fasade utad fullstendig istykker. Det å rive psykopatenes fasade i stykker er det verste man kan utøve overfor en psykopat. Så den som til slutt velger den vei må være mer enn rimelig sikker på at den tåler noen trøkk 16 og en halv av tilbakeslag. Mange sier psykopatene oftest er menn. Nå har jeg riktignok ikke satt meg inn i statistikker, men vil likevell hevde av ofte er en psykopatisk kvinne verre enn en psykopatisk mann. For hvem har ikke størst anledning til å utøve sin fiendskap andre enn de kvinner som går å kjeder seg bak sine fasader som ofte er de mest perfekte hjem hva orden og renslighet i huset angår.
Mødre kan lugge, klype og slå både med flat hånd og knyttneve bak disse fasadene sine . Utenfor dørene er de alltid perfekt og helt up to date kledd etc etc.
Det finnes mye lektyre om psykopati rundt om i landets biblioteker.
Det finnes også fler og fler selvhjelpskurs der man lærer å sette klare grenser over psykopaten.
På nett ett sted ligger en side om En psykopatisk bestemor alle burde ha lest om noen spør meg.
De som går der og lurer på om de er utsatt for psykopat eller ikke, de anbefaler jeg på det sterkeste å søke hjelp hos x ofre.
Psykopaten fatter bare en ting og knapt nok det, og det er å få smake sin egen medisin.
Jeg har selv hjulpet en god del mennesker tilbake til normalt liv. For jeg har erfaring fra jeg var ett lite barn.
Seriøse henvendelser mottaes. Dessverre ikke lenger helt gratis og nå forhåndsbetaling da jeg er blitt utnytettet litt for mye i hjelpearbeidet også.
Med mindre det dukker opp noe mer helt spesiellt angående psykopati her i ABC nyhetene
så er dette mitt siste innlegg enn så lenge.