Røkke parodierte Sylvia Brustad

- De siste ukene kunne jeg tenkt meg å være foruten, sier Røkke. Nå svarer han for Aker-saken.


ABC Startsiden

Kjell Inge Røkke virket nervøs i starten av sin presentasjon.

- De siste ukene er i grenseland for hva jeg tåler, fysisk og mentalt, sa han.

Men etter en lang innledning og en lengre teknisk utgreiing, krydret med sleivspark til mediedekning, statsråder og andre som har uttalt seg kritisk i saken.

- Jeg er vant til mye kritikk, men jeg har problemer med å forholde meg til en næringsminister som sier «je' e' forbanna», sa Røkke til pressekorpset, med klar adresse til Sylvia Brustad.

- Hun agerer som hun ikke lenger bare er eier i Aker Solutions, men hun er generalforsamling, administrasjon og jaggu er hun ikke styre i Aker Solutions også.

Angrep Kjøll

Da han gikk inn på det etterhvert så famøse styremøtet 30. mars, der Statens representant i etterkant mente seg lurt malte han et bilde som var helt annerledes enn hva som så langt har vært rapportert.

- Jeg har snakket med alle som var med i dette rommet: Ingen kjenner seg igjen i det statens representant har sagt. INGEN!

Fokuserte på selskapene

Istedet for å ta kritikk for prosessen rundt møtet valgte Røkke heller innledningsvis å peke på styrken i de nye investeringene. Det var, ikke overraskende, verdiskapingen som var Røkkes fokus.

Røkke fremhever den fremtidige inntjeningen for selskapene.

- Vi tror framtidens energi ligger der Aker skal og har posisjonert seg, sier han.

Aker-styret har dermed fått Norges beste plattform for å presentere sine nye investeringer, og presentasjonen går så langt svært teknisk inn på teknologien som er hovedområdene i de fem bedriftene staten nå er medeier i.

Røkke valgte å rose menneskene i de fem omstridte selskapene.

- Det er en hån mot disse menneskene å betegne disse selskapene som det som begynner på «s». Jeg vil ikke en gang ta det ordet i min munn, sier han.

«Røkke bruker Aker Solutions som søppelbøtte» er trolig sitatet han sikter til, det kom fra tidligere analytiker Kjell Erik Eilertsen.


Dette er saken:

- På Soria-Moria ble regjeringen enige om å satse på nasjonalt eierskap i nøkkelbedrifter.

- Aker Holding AS ble etablert i juni 2007 med Røkke-kontrollerte Aker ASA som hovedaksjonær.

- Staten bladde opp 4,8 milliarder kroner for å få 30 prosent av selskapet, mens svenske Investor AB og Saab AB fikk 10 prosent for 1,6 milliarder. Pengene gikk til Røkkes Aker ASA.

- Hovedformålet var å sikre nasjonalt eierskap, og dermed trygge de rundt 23.000 arbeidsplassene i det som den gang het Aker Kværner ASA.

- For et års tid siden skiftet selskapet navn til Aker Solutions ASA.

- Selskapet lever av å selge varer og tjenester til norsk offshorenæring.

- Aker Holding AS skulle eie 40 prosent av Aker Solutions ASA.

- Kontrakten mellom Røkke og staten binder dem til sameierskapet i ti år og Røkke skal ha majoritetseierskapet.

- I tillegg ble styreplassene fordelt i Aker Holding AS med tre til Aker ASA, én til staten og én til de svenske investorene.

- Avtalen sikrer staten en større innflytelse i Aker Solutions ASA enn en indirekte eierpost på 12 prosent i datterselskapet tilsier.

- Torsdag 2. april 2009: Det blir kjent at Aker ASA har solgt fem selskap til Aker Solutions AS, et datterselskap av Aker Solutions ASA.

- Prisen på selskapene er 1,9 milliarder kroner. (Minus en halv milliard til innfrielse av aksjonærlån.)

- Reaksjonen fra aksjeanalytikere som kjenner Aker-selskapene, var nokså samstemt: Salget var like bra for Aker ASA, som det var dårlig for Aker Solutions ASA, fordi prisen var for høy.

- Aker Solutions økonomi er ikke veldig god. Nesten to milliarder kroner for de fem selskapene er litt mye for selskapet.

Lesernes kommentarer

Røkke og Aker

Synd i ham, stakkars!!!

Røkke !

Man høster det man sår. Slik er det bare.

StatenVSRøkke

De er like "gode" begge to.

Misunnelse?

De siste ukene er i grenseland for hva jeg takler som person både fysisk og mentalt. Denne uttalelsen fra Røkke må være en tankevekker for næringsministeren og resten av regjeringen. Dersom man har penger i dette landet, kan man visst vente seg hva som helst fra den rødgrønne regjeringen. Er det noen som husker Stoltenbergs utbrudd mot Stein Erik Hagen for et års tid siden? Den samme Hagen ble også brukt i Raymond Johansens tale til lansdsmøtet. Dette er eksempler på regjeringens holdning til rike mennesker. Å være rik er visst en forbrytelse og rike mennesker trenger i alle fall ikke det vern alle andre har, ikke minst sedelighetsforbrytere. Hvorfor denne demoniseringen av folk som lykkes? Misunnelse? Bra at Røkke endelig tar bladet fra munnen og forteller det alle vet at statens styrerepresentant ikke gjorde jobben sin. Røkke er selvfølgelig en ringrev, men staten er ingen svak eier. Staten har vært passiv og kommer i ettertid med sine beskyldninger mot Røkke. De private eierne (60%) har jeg ikke hørt et pip fra. De kan umulig være fornøyd med Aker-handelen.

Hallo Nina, hvem startet debatten

Mellom Stein Erik Hagen og statsministeren var det faktisk førstnevnte som startet debatten. Da må vi spørre oss om politikerne skal tåle hva som helst av utsagn som kommer uten å kunne ta igjen. Jeg synes ikke det. Den som er med på leken, får tåle steken. Stein Erik fikk som fortjent etter sitt angrep på statsministeren.
Så synes jeg generelt sett, min alder får kanskje unnskylde meg, at vi har mistet mye av vanlig folkeskikk i omtale av hverandre og i omtalen av samfunnsledere. Det er likesom ikke måte på karakteristikker. Jeg synes det er flott at folk engasjerer seg politisk, det har med vårt folkelige demokrati å gjøre. Så kan man drive saklig kritikk ut fra ulike politiske ståsteder, kjempebra. Men å gå til personangrep og herje med folk det synes jeg lite om. Derfor er jeg også noe bestyrtet over hva folk får seg til å si på disse sidene.
For øvrig Nina, denne gangen synes jeg du hadde et greit meningsinnlegg.

Utrolig amatørmessig fra Staten

Når staten lar seg representere av slike amatører, med Brustad på topp, ja da må det vel bare gå en vei. At den andre parten er profesjonell og arbeider for sin sak, det kan man ikke klandre Røkke for. Staten skulle ha sørget for å stille med folk som var likeverdige, fra fase en, hvor staten kjøpte seg inn for milliarder uten å få en holdbar avtale.

Er det noen som bør klanders i denne siste saken, må det være Berit Kjøll og Sylvia Brustad.

Dette er noe som kommer til å bli hengende ved AP i lengere tid.

Røkke har møtt lite

Røkke har møtt lite motgang opp gjennom år. Nå møter han motgang. Da oppfører han seg mer eller mindre som en fjortiss som føler seg urettmessig behandlet og misforstått.
Sørgelige saker Røkke.
Jeg ser noen her tror Statens representanter i form av Kjøll og Brustad sitter der alene og trekker i trådene.
Da må de tro om igjen.
La Røkke få kjørt seg. Det bør han tåle. Han har kjørt mange.

Motgang

Tror du må sette deg noe inn i Røkkes historie ang. motgang.
dessuten synes jeg det er rart at alle som kritiserer ikke er blitt aksjemillionærer, dersom de har så god greie på det som har skjedd.

røkke

Han skulle egentlig byttet plass med statsministeren,det fins ikke klokere man en han.
Kjør på RØKKE!!!!!

Røkke er en stor mann

Etter å ha sett hele hans pressekonferanse som varte 2 timer og 40 minutter må jeg bare si at jeg er imponert.
Dette kommer han styrket ut av og ingen kan sette fingeren på noe galt ved denne mannen.
Regjeringen derimot og da Sylvia Brustad spesielt har tabbet seg fulstendig ut i denne saken.
Hun bør allerede nå fratre sin stilling som næringsminister , uten diskusjon.
Ellers bør hele regjeringen ta kritikk , Jens burde beklage offetntlig og Schøt Pedersen burde gå i skammekroken.
Men heldigvis for alle oss vanlige så er det snart valg , da er det hele over og vi får levelige vilkår alle sammen. Ja Kjell Inge Røkke og.

Hvordan den Rød/grønne regjeringen ødelegger norske bedrifter.

Røkke har solgt 5 selskaper til Aker solutions. Prisen var kanskje satt litt optimistisk, men alle partene (også statens representant) var innforstått med den. Prosedyren for salget fulgte alle relevante lover og avtaler. Alle var happy!
Så faller aksjenekursen. Markedet (som ikke har partenes vurdering av verdipotensialet) synes prisen er for høy, media hyler korrupsjon og regjeringen mister hodet fullstendig. Plutselig er Røkke en svindler og skurk som har brukt alle slags skitne triks for å gjennomføre handelen. Brustad peker på at handelen ikke har vært behandlet i generalforsamlingen og vil gå rettens vei for å få omgjort den.
Etter en stund viser det seg at Brustad ikke har noe å hente. Handelen var fullt lovlig. Da vil regjeringen bruke sin makt til å tvinge Røkke til "frivillig" å omgjøre handelen. Josef Stalin kunne ikke gjort det bedre! Etter samtaler viser det seg at regjeringen egentlig ikke er interessert i å omgjøre handelen, men for å redde ansikt vil den tvinge Røkke (mot lovlig inngåtte avtaler) til å gi et prisavslag. Regjeringens reaksjon på markedet viser seg altså å være storm i et vannglass.
Regjeringens panikk har imidlertid skadet Aker Solutions. Arbeiderpartiets bølling med Røkke har blitt lagt merke til i industri- og finansmiljøer over hele verden og bidratt vesentlig til å svekke de muligheter for utvikling som lå i fremtidig samarbeid mellom Aker Solutions og de selskapene de har kjøpt av Røkke.
Dessuten har næringslivsledere i Norge og ellers i verden fått lære seg at å inngå avtaler med den norske regjering er farlig! Den tar ikke 5 øre for å bryte egne lover og avtaler når det passer den.

Kjempebra redegjørelse Kjell Inge !

Dette var en befriende redegjørelse fra Røkke,endelig fikk vi en professjonell oppklaring.Når han skal forholde seg til amatører som ikke forstår eller har et språk som vi har hørt fra næringsministeren,ja da forstår jeg at tålegrensa for Røkke er nådd.Jeg har stor tro på Røkke og hans selskaper.Misunnelige konkurenter sammen med venstrevridde journalister har heldigvis tapt dette slaget ".The silent majority "støtter deg Kjell Inge !

TV2 Spør om omdømme til Røkke er svekket..

En såkalt ekspert vil komme å uttale seg om dette..
Omdømme til Røkke vil ikke forandre seg. Man finner folk som ikke liker Røkke, og aldri har likt han på grunn av at han er en suksessfull kapitalist. Og man finner folk som liker han av samme grunn.

For meg er omdømme til Røkke egentlig ikke det jeg setter som den store saken som bør diskuteres. Den store saken som alle bør diskutere nå er omdømme til massemedia. Hvorfor er det slik at absolutt alle nyhetssendinger på TV og radio, og alle landets aviser fokuserer på samme sak samtidig. Skal dette liksom være den frie pressen? For meg virker de helt samkjørte...

Heldigvis er den alternative media på sterk fremgang...

Stakkars Røkke?

Når en multimillardær, enten han er en engel eller skurk, tror han vinner noe med å gjøre narr av Brustads dialekt i stedet for saklige kommentering av de innvendingene miniritetsaksjeeierne og oponionen har hatt hatt av det siste raidet, skuffer han gedigent. Sikkert morsomt for rabiate fjortiser i FrpU og tilsvarende "kommentatorer" på nettets debattsider, men en gedigen, barnslig skivebom som partsinnlegg. Lurer på hva f.eks. reaksjonen hadde vært om Jens hade gjort narr av Per Sandbergs dialekt! Bra at Per Kristian Foss synes Røkke dummet seg ut med dette. (Her og Nå, P1)

IKKE LURT RØKKE.

Om Røkke er en luring tror jeg de fleste i landet syns, men å begynne å kødde med staten og skattebetalerene er vel det dummeste i alle stater. Om Røkke har loven på sin side har han fortsatt ødelagt sitt omdømme i Norge. Viser det seg at han har gjort noe ulovlig, tror jeg Røkke kommer til å slite i mange, mange år før andre investorer vil handle med ham igjen. Og å stå frem på tv å herme slik han gjorde skader ham ennå mer enn han tror.

Saken fra en annen vinkel.

Aker Solutions økonomi blir så svekket av kjøpet på 1,9 miliarder og forpliktelsene som medfølger på 4,8 miliarder at selskapet blir satt på listen over selskaper i faresonen av bl.a. DnB-Nor.
Noen mener at Aker Solutions kan gå konkurs om et år eller to etter denne handelen.
Det er slettes ikke ok av "Røkke & Co" å kjøre Aker Solutions i grøfta og dermed sette staten og Svenskene i en vanskelig situasjon. Kanskje påføre dem store tap.
Røkke kan ha overholdt de fleste spilleregler som gjelder for slik handel med selskaper. Men hvorfor settes ikke søkelyset mere på forværringen av Aker Solutions økonomiske situasjon og hvem som har hovedansvaret for den?
Ser det er like vanskelig for Røkke å la være å "grafse tll seg som det er for en hund å la være å bjeffe i enkelte situasjoner. Men helt umulig kan det da ikke være ?
Om staten har sviktet, så fritar det ikke Røkke.

Til Kåre Kristofferen

Du kan ikke ha sett samme pressekonferanse som meg ? Røkke gjenntok jo til det kjedsomelige at kjøper ikke har hovedansvar for videre finansiering i selskapet, selger finansierer utviklingen av selskapet igjennom kontantstrøm fra selger til kjøper i løpet av året,sa han flere ganger, han viste kalkyler på hvordan økonomien i kjøper kunne bli i verste fall, og dersom jeg ikke husker feil så ville de ligge inne med
en pluss margin på 4,3 milliarder kroner.
Jeg synes Røkke fremsto rakrygget og seriøs, eneste blemma han gjorde var parodien og det faktum at han skulle gjort dette for en uke siden.

Stå på Røkke,

det var lett å bli påvirket av all negativitet rundt dette i påsketider, men nå var det tid for å våkne, du vet hva du gjør og ved å påpeke langsiktigheten i prosjektene fikk du frem noe ovenfor popcornmedia som jeg håper de tar med seg til køys. En god leder vét når han må være firkantet og når han må være rund, uansett "pææng på bok" så slår du hardere enn noen mot janteloven, dette vil igjen skape det etterlengtede grunnlag for den utvikling kakemannen Stoltenberg prater om i alle festtaler. Bedrifter som arbeider opp imot stat og samfunn på en dynamisk måte, jeg tror personlig at det er handlekraft du har vist, tidspunkt eller ei, det kan ingen avisnisse okkesom økonomisk formue eller eksamen avgjøre rett eller feil i. Lykke til videre.!

Kjæm du i kvel står lykkel i døra.Kjem du i kveld?

Røkke mente at Brustad måtte ha nøkkel til huset for å verdsette innboet. For å ta Burstad litt i forsvar. Hvorfor får hun ikke nøkkelen til dette huset som kan fortelle henne litt om innboet og dets verdi før hun går til det skritt å kjøpe.

Det heter seg jo at om vi skal selge et hus blir det vanligvis holdt visning. Om Røkke er så til de grader interesert i å bli kvitt dette huset bør han som oss alle ha visning på huset. Huskjøper må kunne få se huset for så å danne seg et billede av hva huskjøper er i ferd med å kjøpe. Det kan ikke være slik som Røkke turer frem. Du har vist interesse for huset jeg skal selge og det binder deg til å kjøpe uten at du i det hele har fått anledning til å se hverken hus eller innbo.

Ingen kjøpekontrakt er inngått/undertegnet etter det jeg forstår.Hva er det da som binder vedkommende til dette kjøpet?. Hvilke salgsmetoder er dette?. Skal staten følge "Terra" kommunene og kjøpe usett. Vi vet hva dette har medført. At Røkke nå ved hjelp av sine Kjell-tringer på finurlige måter forsøker på å påtvinge staten dette huskjøpet uten visning får det stå for hans egen regning. Han klarte å lure statsråd Andersen til å bla opp mange statlige skatte milliardet uten at vedkommende skjønte hva han var med på. Han burde ha fått sparken fra regjeringen. Salgsmetodene vi her er vitne til er vi ikke er vant med i dette landet. Dette skitne spillet bør stoppes her og nå.

Når Røkke snakker om nøkkel skjønner jeg godt hva han mener. Det var en som fikk tak i nøkkelen til pengeskapet til Aker for en del år siden. Hva gjore han med den tro?. Han gikk inn i pengeskapet og forsynte seg av selskapets egne penger for så og kjøpe seg opp til den største aksjoner i selskapet. Hvem var denne personen tro?. Er det noen som kan gjette?. Er ikke en slik handling straffbart her til lands. Jeg trodde nemlig det, men det var vist feil. Her er det fritt frem.

RØKKE SIN "PARODI" AV BRUSTAD,

Det er det minste hun tåler, dette er skapt av "nyhets-hunrige" mediafolk. Verden er syk.